آخرین خبر

روایت شجریان از لطفی و مشکاتیان پس از 5 سال وقفه

خبرگزاری آوای ایرانیان: شجریان در این گفتگو خاطرات مشترکش از همکاری با لطفی و مشکاتیان گفته است.

به گزارش آوای ایرانیان، سی و یکمین شماره نشریه موسیقی«فرهنگ و آهنگ» پس از پنج‌سال وقفه با مطالبی از محمد رضا شجریان، محمد رضا لطفی و پرویز مشکاتیان از ۸ مرداد به دکه‌های روزنامه فروشی می آید.

«فرهنگ و آهنگ» مجله تخصصی موسیقی بود که از نیمه دهه هشتاد با مدیر مسئولی کیوان فرزین و سردبیری بهرنگ تنکابنی منتشر می‌شد. انتشار این نشریه در شماره سی‌ام که همزمان با ششمین سال فعالیتش بود متوقف شد.

شجریان

سی و یکمین شماره«فرهنگ و آهنگ» با یاد محمد رضا لطفی و پرویز مشکاتیان پرونده‌ای درباره آثار و فعالیت‌های این دو را منتشر کرده است که مهمترین بخش آن روایت محمد رضا شجریان از لطفی و مشکاتیان دو آهنگساز و نوازنده برجسته سه دهه اخیر ایران است. شجریان در این گفتگو خاطرات مشترکش از همکاری با لطفی و مشکاتیان گفته است.

تاثیر گروه عارف و شیدا بر گروه‌های موسیقی و شکل‌گیری کانون چاووش از دیگر مطالب این پرونده است.

در این شماره نشریه«فرهنگ و آهنگ» فصل‌تازه‌ای با عنوان تاریخ شفاهی باز می‌شود که به روایت‌های نانوشته شده موسیقی معاصر خواهد پرداخت. در نخستین بخش از مجموعه تاریخ شفاهی از کنسرت‌هایی که در سال‌های انتهایی دهه پنجاه و دهه شصت برگزار شده در روایت هنرمندان خواهید خواند. حاشیه‌هایی ارکستر سمفونیک تهران نیز بخش دیگری از این شماره فرهنگ و آهنگ است.

بررسی آثار و زندگی ارکان ائور آهنگ‌ساز برجسته ترک تبار و حسن بن‌علی پیانیست سبک جاز و مطالبی درباره موسیقی تلفیقی و موسیقی الکترونیک را نیز در این شماره«فرهنگ و آهنگ» دیده می شود که از پنج‌شنبه ۸ مرداد با قیمت ۱۵ هزار تومان به دکه‌ها می‌آید.

بهرنگ تنکابنی سردبیر فرهنگ و آهنگ در بخشی سرمقاله این شماره«فرهنگ و آهنگ» آورده است: موسیقی دیگر موجودیتی است غیر قابل انکار چون تپش جریان زندگی آدمیان. امروز موسیقی یک اصل است، یک اصل اساسی فرهنگ مملکت. {…}آمده‌ایم تا احترام موسیقی را نگه‌داریم.

نکته قابل توجه درباره بازگشت دوباره فرهنگ و آهنگ علاوه بر تغییرات محتوایی گرافیک متفاوتی است که تحت سرپرستی فرهاد فزونی در آن به وجود آمده و این نشریه تخصصی را از سایر نشریه‌های موجود متفاوت کرده است.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روایت شجریان از لطفی و مشکاتیان پس از ۵ سال وقفه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید