آخرین خبر

نوازندگان خانم “قمر” محروم شدند!

آوای ایرانیان: سرپرست گروه “قمر” گفت: حضور هر نوازنده‌ای در یک ارکستر توجیهی دارد و نقش «دِکور» و «آکسسوار» را ایفا نمی‌کند!

به گزارش آوای ایرانیان: گروه موسیقی ایرانی «قمر» به سرپرستی و آهنگسازی «نوید دهقان» ششمین اجرای تور کنسرت های خود را در اصفهان به روی صحنه می برد.

نوید دهقان، آهنگساز، نوازندهء کمانچه و سرپرست گروه موسیقی «قمر» با اعلام این خبر عنوان کرد: «این کنسرت در راستای مجموعه اجراهایمان در قالب تور کنسرت تهران و شهرستان ها طی دو تاریخ ۹ و ۱۰ مهر ماه سال جاری در «تالار فرشچیان» اصفهان به روی صحنه خواهد رفت. قطعات انتخاب شده برای این اجرا در فضای مرکب نوازی ارائه می گردد که از دستگاه همایون آغاز شده و به مُدگردی در ماهور، نوا، آواز اصفهان و آواز دشتی می پردازد و در نهایت به راست پنجگاه خاتمه می یابد و فکر می کنم این مدگردی و نگرش به فواصل در موسیقی ایرانی، جاذبه های زیادی برای هنرمندان موسیقی به همراه داشته باشد .»

نوید دهقان که در این سفر، بی حضور بانوان نوازندهء گروه، مجموعهء اجرایی «قمر» را به روی صحنه می برد، با ابراز تأسف در این خصوص ادامه داد: «همهء موارد تا به امروز برای اجرا در اصفهان به خوبی پیش رفته، الّا یک مورد و آنهم حذف بانوان نوازندهء گروهم از این کنسرت می باشد و از حضور آنها محروم خواهیم بود. این مشکل را متأسفانه در کنسرت کاشان نیز داشتیم و در این خصوص باید گفت که برخی تصمیمات را با هیچ منطق و تفکری نمی توان پذیرفت و با هیچ منطق و تفکری نیز نمی توان تصمیم گیرندگان را مجاب کرد، لیکن مقابله با این مشکلات نیز مستلزم جهد و چه بسا کشمکش های فراوان باشد. پر واضح است که مخاطبان در اصفهان همچون دیگر دوستداران موسیقی این حق را دارند که یک اثر اجرایی را به صورت کامل ببینند. حضور هر نوازنده ای در یک ارکستر توجیهی دارد و نقش «دِکور» و «آکسسوار» را ایفا نمی کند. برای هر نوازنده اعم از خانم یا آقا خط جداگانه ای در نوازندگی نوشته شده است که در مجموعه مؤثر است و حرفی برای گفتن دارد. به هر جهت آنچه که مسلم است تماشاگران اصفهان بخشی از کار را در این کنسرت نخواهند دید و شنید. موضوع آزار دهنده تر این است که این ممانعت ها در برخی شهرها اتفاق می افتد و در برخی شهرهای دیگر نه و این امر توجیه قانونی ندارد چرا که ادارهء ارشاد در قبال نام هر نوازنده مجوز صادر می کند و این تناقض ها و مخالفت ها دلیل موجه، تثبیت شده و همگانی نداشته و دستوری در حمایت از آنها از سوی ارشاد صادر نشده است با این حال ما و دیگر گروه های موسیقی متأسفانه سال هاست که با این معضلات مواجهیم. علی ایِّ حال در کنسرت پیش رو شهریار نظری (دف)، شاهین صفایی (بم تار)، حمید بهروزی نیا و بهزاد رواقی (تار)، علیرضا گرانفر (سنتور)، آیدین پرکیان (کمانچه آلتو)، حسین محمد حسینی (نی)، محمد صانعی (تنبک) و بنده با نوازندگی کمانچه آواز آقای نوربخش را همراهی خواهیم کرد. امیدوارم در آینده ای نه چندان دور شاهد یک قانون واحد در شهرهای مختلف کشور برای کنسرت های مختلف و مختلط موسیقی باشیم و این نابسامانی های نظارتی تقلیل و خاتمه یابد.»
منبع:موسیقی ایرانیان

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نوازندگان خانم “قمر” محروم شدند!”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید