آخرین خبر

سنتور سرایی و تنبک منتظری در راه «بی‌منتها»

آوای ایرانیان: پویا سرایی نوازنده سنتور و کامران منتظری نوازنده تنبک قصد دارند کنسرت «بی‌منتها» را با محوریت بداهه نوازی و براساس تِم و واریاسیون اجرا کنند.

به گزارش آوای ایرانیان، «چون سنگ چون آتش» (بداهه نوازی سنتور و سازهای کوبه ای با حضور پژمان حدادی) که بهمن ماه سال ۱۳۹۳ در توسط پویا سرایی و پژمان حدادی اجرا شد، امسال قرار است کنسرت «بی‌منتها» با محوریت بداهه نوازی بر اساس تم و واریاسیون در تاریخ نُهم مهر در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار شود.

در بی‌منتها، پویا سرایی – آهنگساز و نوازنده سنتور -به بداهه نوازی بر اساس تِمهای مشهور موسیقی دستگاهی می‌پردازد و کامران منتظری با سازهای کوبه‌ای، سرایی را همراهی می‌کند.

پویا سرایی در این باره می‌گوید: تم های گوناگون و متنوعی تا به حال در موسیقی دستگاهی توسط آهنگسازان مختلف ساخته و ارائه شده است. همه‌ی ما به عنوان شنونده و دوستدارِ این آثار، در مواجهه‌ی با آنها متاثر شده‌ایم و لذت برده‌ایم تا جایی که حتی در خلوتِ خود، هنگامی که این تِمها را زمزمه کردیم یا با ساز خود نواختیم، واریاسیونها، اشکال مختلف و بسط و گسترش‌های متفاوتی از همان تم به ذهنمان رسیده است.

این کنسرت فرصتی است برای بازشنیدنِ تمهای مشهوری که همهٔ موزیسین‌ها و دوستداران موسیقی آن‌ها را شنیده‌اند و در ذهنشان دوست داشته‌اند. واریاسیون‌ها و بسط و گسترش‌های متفاوتی ازآن‌ها را به طور بداهه بشنوند. در این کنسرت سعی داریم تِمهای گوناگون را کلاژ کنیم؛ تغییر دهیم تا دگره‌های متفاوتی از آن‌ها ارائه شود.

پویا سرایی همچنین اضافه کرد: «این کنسرت نه صرفا بر اساس قطعات ساختهٔ شدهٔ قبلیِ من است و نه بداهه‌ بر اساس تمهای ذهنی و بی‌سابقه؛ بلکه حالتی بینابینی است از موسیقی تصنیفی و بداهه. هر لحظه تمهایی از بدنهٔ موسیقی دستگاهی شنیده می‌شود که این تم‌ها توسط بداهه نواز بسط و گسترشهای جدیدی پیدا می‌کنند. نظیر آنچه من قبلا در قسمت دوم پروژه روشنا (پروژهٔ بداهه‌نوازیِ سریالی) بر اساس تم ونوشه اثر استاد حمید متبسم نواخته و منتشر کرده بودم».

کنسرت بی‌منتها با مدیریت اجرایی رامین براتی در فرهنگسرای نیاوران تاریخ ۹ مهر ماه ساعت ۲۱:۳۰ برگزار می‌شود.

انتهای پیام/
R33357/P1013129

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “سنتور سرایی و تنبک منتظری در راه «بی‌منتها»”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید