آخرین خبر

اعلام جزئیات “کنسرت نور” در ایران

آوای ایرانیان: نشست رسانه ای نخستین کنسرت نور ایران با حضور سفیر آلمان، مدیر عامل بنیاد رودکی، رئیس مجموعه برج آزادی، فیلیپ گایست هنرمند آلمانی و نمایندگان رسانه ها روز چهارشنبه ۸ مهر در سالن سیمولیشن مجموعه برج آزادی برگزار شد.
به گزارش آوای ایرانیان: در ابتدای نشست غلامحسین شاه علی رئیس مجموعه برج آزادی به خبرنگاران خوش آمد گفت.
سپس بهرام جمالی مدیر عامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین برنامه ای گفت: این آمادگی وجود دارد که برج آزادی پذیرای هنرمندان آلمانی در رشته های مختلف باشد.
وی ادامه داد: با توجه به حسن نیت سفیر آلمان و اعلام آمادگی برج آزادی و بنیاد رودکی در آینده می توانیم شاهد برنامه های مشترک خوبی باشیم.
در ادامه اونگرن اشتنبرگ، سفیر آلمان در تهران ضمن تشکر و ابراز خوشحالی از برگزاری این پروژه با همکاری بنیاد رودکی و برج آزادی گفت: از فیلیپ گایست متشکرم که در این مدت کوتاه چنین کار موفقیت آمیزآ جالب و متنوعی را آماده کرده است.
وی ادامه داد: تعاملات فرهنگی ما با ایران از زمان های گذشته همزمان با فعالیتهای اقتصادی و سیاسی همراه بوده است. در فوریه سال گذشته نیز نمایشگاه اتوپینه را بسیار موفقیت آمیز در موزه هنرهای معاصر برپا کردیم.
سفیر آلمان افزود: برج آزادی مسلماً یک بنای خیلی خاص در تهران است. من اولین بار که پس از دو هفته از ورودم به ایران برج آزادی را از نزدیک دیدم و عکس آن هنوز هم تصویر پس زمینه تلفن همراهم است.
فیلیپ گایست، هنرمندی که قرار است برج آزادی را نورپردازی کند در ادامه نشست به ارائه توضیحاتی در خصوص اجرا پرداخت و گفت: بسیار از سفارت آلمان برای تدارک چنین برنامه ای متشکرم و این باعث افتخار من است که این پروژه خاص را در تهران و با استفاده آگاهانه از واژه ها اجرا می کنم.
گایست افزود: نام این پروژه درگاه واژه ها یا دروازه واژه هاست و در آن از واژه های انگلیسی، آلمانی و فارسی استفاده شده است. برنامه از ساعت ۱۸ روز شنبه ۱۱ مهر آغاز خواهد شد و به مدت سه شب ادامه خواهد داشت. ضمن این که در هر روز تفاوت هایی در برنامه وجود دارد و سعی شده تا کمترین حد تکرار در آن باشد. این پروژه و نور پردازی کار بسیار حساسی است به خصوص که در برج آزادی اجرا می شود؛ چرا که این برج محلی است برای تلاقی و گذر انواع هنرها.
وی در خصوص تاریخ برگزاری برنامه گفت: ۱۱ مهر همزمان با ۳ اکتبر، سالروز اتحاد ملی آلمان است و سعی کرده ام تا از عناصر مختلفی برای نشان دادن واژه هایی که در آلمان و ایران مطرح هستند استفاده کنم.
سپس گایست فیلم کوتاهی از سایر پروژه هایی که تا کنون اجرا کرده است برای حاضرین جهت نشان دادن تکنیک های مورد استفاده برای نور پردازی پخش کرد.
این هنرمند آلمانی افزود: در این پروژه های نوری، انتخاب و پخش موسیقی خیلی مهم است و من این شانس را دارم که می توانم با خانم آنیکا هندرسون همکاری کنم. من امیدوارم که تعداد زیادی از مردم از این پروژه دیدن کنند.
گایست در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص نحوه انتخاب واژه ها و تایپوگرافی آنها برای نمایش گفت: در هنگام کار بر روی پروژه یک سری از واژه ها را انتخاب کردم و بعد به فارسی ترجمه شد. برای تایپوگرافی هم از دیگران کمک گرفتم و سعی کردم بهترین و زیباترین نوشتار را در کامپوتر خودم پیاده کنم و فونت نستعلیق را انتخاب کردم.
وی ادامه داد: برداشت هایی که من در طول انجام این پروژه خواهم داشت باعث پیشرفت من، آشنا شدن با هنرمندان جوان و دریافت الهاماتی برای کارهای بعدی ام خواهد شد. من به دعوت سفارت آلمان به ایران آمدم و ۲۵ امین سالگرد اتحاد آلمان دلیل خوبی برای عمیق تر کردن تبادلات فرهنگی دو کشور بود.
گایست در خصوص انتخاب برج آزادی برای این کار گفت: من پیشنهادهای مختلفی دریافت کردم و پس از بررسی تمام آنها این بنا را به خاطر معماری خاص و هنری اش انتخاب کردم. برج آزادی از نظر موضوعی حالت دروازه دارد و می تواند محل تلاقی باشد چرا که از نظر نوع معماری حالت سمبلیک و نمادی دارد.
آنیکا هندرسون، هنرمندی که برای این اجرا آهنگسازی کرده است نیز در سخنانی کوتاه گفت: بسیار خوشحال هستم و این باعث افتخار من است که این موسیقی را برای روز اول اجرا آهنگسازی کرده ام.
غلامحسین شاه علی، رئیس مجموعه برج آزادی در خصوص همزمانی این پروژه با بازسازی های سطح میدان توضیحاتی را به خبرنگاران داد و گفت: تمایل ما به برگزاری این برنامه در زمان دیگری بود اما این تنها تاریخی بود که فیلیپ گایست می توانست به ایران بیاید. با توجه به مرمت سطح میدان قرار شده تا نورپردازی از ضلع غربی انجام شود و تمام حصارهای این ضلع برداشته خواهد شد. ضمن این که این کار از ارتفاع یک متری روی بدنه برج انجام خواهد شد و ربطی به سطح میدان نخواهد داشت.
شاه علی ادامه داد: برای سهولت رفت آمد و عدم ایجاد ترافیک در زمان اجرای برنامه به راهنمایی و رانندگی و سایر سازمان های مربوطه هماهنگ شده و با توجه به گنجایش بسیار زیاد ضلع غربی محدودیتی در تعداد مهمانان در نظر نگرفته ایم. تمام مردم نیز میتوانند از آن دیدن کنند.
رئیس مجموعه برج آزادی افزود: این برنامه را به صورت حرفه ای ضبط خواهیم کرد چرا که شاید دوباره در برج آزادی شاهد چنین هنرمندی زیبایی نباشیم.
وی درپایان و در حاشیه این نشست توضیحاتی در خصوص بازسازی سطح میدان داد و گفت: ما از همراهی اهالی رسانه بسیار سپاسگذاریم و ما امسال برای اتمام بحث آبریزش ها حدود ۹ میلیارد تومان هزینه میکنیم تا سال بعد شاهد برج سرحال تری باشیم.
شاه علی از خبرنگاران خواست تا با احساس تعلقی که هر ایرانی به برج آزادی دارد به صورت مثبت و سازنده در کنار ما باشند.
منبع: آوای ایرانیان

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “اعلام جزئیات “کنسرت نور” در ایران”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید