آخرین خبر

“آشُق بازی” یک هنرمند کرمانی با عمو زنجیرباف

آوای ایرانیان:آلبوم موسیقی آوازی ماچلُس و کتاب پارتیتور آشُق دو مجموعه دیگر از مسعود نکویی به زودی منتشر می شوند.

به گزارش آوای ایرانیان، این دو مجموعه شامل شانزده بازی محلی ایرانی و کرمانی با گویش معیار و کرمانی بصورت آکاپلای چندصدایی با صدای کودکان هستند که با آموزش آن بازیهای کهن و در سه بخش آوازجمعی،ارکسترال و تکنوازی به زودی توسط موسسه نسل مهر و انتشارات چنگ منتشر می شود. این مجموعه ها شامل آثار : ماچلُس ، تُشله ، آشُق ، خشتک بالشتک ، آب اومد ، زم زم ، هفت سنگ ، کفتربازی ، یه غُل دو غُل ، الک دُلک ، آسیا بچرخ ، گردوبازی ، منقلی بدو ، دکی کتو ، عموزنجیرباف و لاشه به کرمون می برم می باشد.
این آهنگساز تا به حال بیش از ۹۰ اثردر این نوع توسط تولید نموده و قرار است این گروه پژوهشی چندین اثر دیگر فرهنگی و بومی مناطق ایران را به مجموعه آثار ایرانی بیفزاید .

لازم به ذکر است که تا کنون ۱۲ عنوان کتاب و ۳ آلبوم موسیقی از مسعود نکویی منتشر شده است و سه آلبوم و سه کتاب دیگر در حال انتشار دارد.

بنا بر این گزارش، این آثار یادگار بازیهای ایرانی از دوران پارینه سنگی تا امروز است که پیشینه برخی از این بازیها حدود۱۱۰۰۰ سال می باشد. در سرزمین کهن ایران که اقوام بیشماری در آن ساکن شدند ، بازیهای محلی جزو کار و فعالیت روزانه به شمار می رفت و بسیاری از کارآواها فرم بازی نیز به خود گرفتند . این بازیها تا دو دهه پیش بصورت جدی در محله ها و منازل و محافل سرگرمی مردم بود تا اینکه به دورانی رسیدیم که با هجوم بازیهای مجازی و رایانه ای و تلفن همراه و … بازیهای کهن ایرانی نفسهای آخر خود را می شمرند و در حال فراموشی هستند. سیستمهای هوشمند رایانه ای و تکنولوژیهای همراه با امکانات ارتباطات مجازی و بازیهای مجازی ، عرصه را بر بازیهای ایرانی تنگ نموده است و این سیستمهای هوشمند از کودکان ما انسانهایی کم هوش بار آورده اند. بازیهای محیط واقعی با رویکرد گروهی و رقابتها و فداکاری ها و روحیه یاری و یاوری و افزایش قدرت محاسبات و تصمیم گیری محیط واقعی و در کوتاهترین زمان ممکن ، کودکان و نوجوانان را برای زندگی واقعی آماده می سازد.نخستین آثار آکاپلای پلی فونیک با صدای کودک در ایران از آلبوم موسیقی اتلک می باشد که توسط این آهنگساز منتشر شده است.
منبع: آوای ایرانیان

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در ““آشُق بازی” یک هنرمند کرمانی با عمو زنجیرباف”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید