آخرین خبر

آشنایی با شادترین شاعر ایران زمین + عکس

مهر و مولانا

آوای ایرانیان: نمایشگاه گروهی آثار هنرمندان ایرانی با بزرگداشتی برای «مهر و مولانا» در آرت‌سنتر افتتاح شد.

به گزارش آوای ایرانیان به نقل از روابط عمومی آرت‌سنتر، آیین گشایش نمایشگاه «نقش مهر» و بزرگداشت مهر و مولانا با همکاری انجمن فرهنگی «زروان» در باغ این مجموعه با حضور هنرمندان و اساتید حوزه فرهنگ و هنر مانند امیرحسین ماحوزی (دبیر انجمن)، دکتر شروین وکیلی (موسس انجمن زروان)، لیلی ماحوزی، علیرضا شجاع‌پور (شاعر)، سهراب پورناظری، آیین مشکاتیان و وحید ملک (بنیان‌گذار و مدیر مجموعه آرت‌سنتر) برگزار شد.

تلاش ما معرفی فاخر تمدن ایرانی به دنیاست

در ابتدای این برنامه، وحید ملک درباره‌ی هدف برگزاری این نمایشگاه و گرامی‌داشت مهر و مولانا اظهار کرد: ما به‌عنوان مجموعه فرهنگی هدف‌مان این بود تا «زروان» را در راستای گسترش فعالیت‌هایی که در زمینه ایران‌شناسی به‌شکل گسترده‌ای داشت، همراهی کنیم. از جمله‌ی این اقدامات می‌توان به انتشار بیش از ۳۰ کتاب تخصصی در حوزه تمدن ایرانی اشاره کرد.

بنیان‌گذار آرت‌سنتر ادامه داد: آرت‌سنتر در رسالت فرهنگی هنری خود علاوه بر برگزاری نمایشگاه اساتید و پیشکسوتان این حوزه، برگزاری بزرگداشت‌ها و تجلیل از نسل اول هنرهای تجسمی ایران در قالب مروری بر آثار پیشگامان هنر مدرن ایران و استعدادیابی هنرمندان جوان، وظیفه خود می‌داند، در راستای اشاعه فرهنگ و هنر این مرز و بوم با بهره‌گیری از عناصر گوناگون هنر ایران زمین گام بردارد.

ملک همچنین گفت: ما تصمیم گرفتیم تا به یاری زروان این برنامه را شکل دهیم تا وسیله‌ای برای حمایت از مجموعه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی فراهم کنیم و بتوانیم روز به روز اطلاعات‌مان را درباره مولانا افزایش دهیم تا دست به دست هم اطلاعات فرهنگی‌مان را بالا ببریم و هم بتوانیم هرچه فاخرتر این تمدن را به دنیا معرفی کنیم.

مولانا شادترین شاعر ایران زمین است

در ادامه‌ی این برنامه، امیرحسین ماحوزی – دبیر انجمن زروان – گفت: ماه مهر، ماهی است که با نام مولانا و حافظ ملازم شده است. مولانا شادترین شاعر ایران زمین است. با توجه به اشعار این ادیب درمی‌یابیم که شادی در اشکال گوناگون غالب آثارش را دربرگرفته است.

او افزود: ما با دوستان‌مان در زروان با تکیه بر فرهنگ ایران، امیدمان این است تا من‌های نیرومند بسازیم که بتوانیم به فرهنگ ایران خدمت کنیم و در جهانی که گروه‌های مختلف فرهنگی هنری به یاری هم برمی‌خیزند، دنیای شاداب‌تر و آبادتر از چیزی که هست بسازیم.

 شروین وکیلی – مؤسس انجمن زروان (جامعه‌شناس و اسطوره‌پژوه) – در بخشی دیگری از این برنامه از شکل‌گیری این انجمن و دلیل انتخاب نام آن که بر مبنای داستان کهنی که به عنصر زمان در خلق فرهنگ و تمدن اشاره دارد، سخن گفت.

او اظهار کرد: فرهنگ ایرانی در تمام مقاطع زمانی با وجود همه دست‌درازی‌هایی که به آن شده بود، همچنان ماندگار است و امروز باید بیش از پیش با احیای این تمدن در حفظ و معرفی ارزش‌های فرهنگی ایران بکوشیم.

وی افزود: ما در زروان دور هم جمع شده‌ایم تا به دور از هرگونه تعصبات و جبهه‌گیری‌ها، این فرهنگ و تمدن را هرچه بهتر حفظ کنیم و آن را توسعه دهیم و لازمه رشد در این حوزه عشق، علم، شور و اشتیاق است.

علیرضا شجاع‌پور – شاعر – نیز در این مراسم گفت: جای خوشحالی دارد در جمعی هستیم که همه با همدلی یاد هنرمندان و نام‌آوران برجسته این آب و خاک را زنده نگه می‌دارند و همواره از آن‌ها حمایت می‌کنند.

او در ادامه قطعه‌ای با عنوان «وطن» را برای حاضران خواند.

در پایان این برنامه، سهراب پورناظری، آیین مشکاتیان و ئاسو نادری قطعات عرفانی را با بداهه‌نوازی برای حاضران اجرا کردند.

در نمایشگاه «نقش مهر» آثاری از هنرمندانی مانند حمید طلوعی‌فر، بهنام کامرانی، سالار احمدیان، علی شیرازی، عین‌الدین صادقی، مهدی نبوی، مریم سالور، کتایون مقدم، میرمولا ثریا، ابراهیم الفت، محسن دایی‌نبی، ابوالفضل رفیعی، علیرضا سعادتمند، علی اسماعیل‌لو، امیر صادق تهرانی، جلال‌الدین مشمولی، مهرداد صدری، سحر صالحی، امیتیس سلطانی (عباسیون)، حمیدرضا رحیمی‌نژاد، محمدرضا عموزاده، حامد مشیتی، ساویز شالچیان، فرناز اخلاقی، بابک حقی، محمد فرنود، محیا طلوع‌کیان، کاظم خراسانی، سامان آفریدند، آزاده مظهر سرمدی، نوشین ایپکچی، ناصر عزیزی، احمد آریامنش و آیین شاهرود تا پنجم آبان به‌نمایش گذاشته می‌شود.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند به گالری آرت‌سنتر واقع در بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، شماره ۱۴۵ مراجعه کنند.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آشنایی با شادترین شاعر ایران زمین + عکس”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید