آخرین خبر

آخرین خبر از چالش «گواهی دست چپ» + عکس

آوای ایرانیان: «گواهی دست چپ» چالشی است که هنرمندان جوان و البته مطرح از طریق آن اعتراض خود را به روندِ جشنواره موسیقی فجر اعلام می‌کنند.

به گزارش آوای ایرانیان، تسنیم نوشت: سال گذشته سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر با تغییراتی اساسی و البته تبلیغاتی وسیع برگزار شد. همه چیز از روندی تازه و آغازی دوباره در جشنواره خبر می‌داد. نام بسیاری از بزرگان موسیقی ایران و جهان به عنوان شرکت کنندگان در جشنواره مطرح و جایزه باربد هم به عنوان فصلی جدید در انتخاب بهترین‌های موسیقی مطرح شد، اما در نهایت بسیاری از کسانی که نامشان در جدول ابتدایی جشنواره بود نیامدند و امیدها چندان تداوم نداشت، زمان زیادی طول نکشید که یاس در میان اهالی موسیقی جایگزینِ امید شد.

اعتراض‌های زیادی نسبت به روندِ جدید جشنواره انجام شد؛ اعتراض‌به تبعیض‌ها در پرداخت دستمزد، اعتراض به عملی نشدنِ جدولِ ابتدایی جشنواره، اعتراض به حذف بخش «نسلی‌ دیگر»، اعتراض به داوری‌ها، اعتراض به خودی و غیرخودی کردنِ هنرمندان و بسیاری موارد دیگر.

این اعتراض‌ها در طول ماه‌های گذشته همچنان ادامه داشت و اکنون به آغازِ چالشی به نام «گواهی دست چپ» رسیده است. چالشی که هنرمندان را به بیان اعتراضشان نسبت به تغییرات در جشنواره موسیقی فجر دعوت می‌کند. کسانی که به این چالش می‌پیوندند باید بر روی دست چپ‌شان جمله‌ای بنویسند و عکس آن را به اشتراک بگذارند.

آخرین کسانی که به این چالش پیوسته‌اند میدیا فرج‌نژاد و علیرضا بدیع هستند. میدیا فرج‌نژاد در کنار عکسِ جمله‌هایی که در دست چپ‌شان حک کرده‌اند، یادداشتی انتشار کرده که متن آن به این شرح است:

«امیدهای بسیار در دل اهالی موسیقی برای آغاز روندی تازه و البته مثبت، ایجاد کرد.

جشنواره فجر همواره راهی بوده تا نوای موسیقی تمام ایران به طور گسترده تری به گوش مخاطبان این موسیقی برسد. هدف این بود که علاوه بر همکاری بدنه فعال موسیقی کشور، بتوان هم از ظرفیت گونه‌های مختلف موسیقی بهره برد و هم جوانان با استعداد را شناسایی کرد. کاستی های بسیار داشت و امکانات مقبولی نه به گروهای فعال موسیقی داده می‌شد و نه به استعدادهای تازه یافت شده؛ اما با همه کمبودها عرصه‌ای بود برای شناخت ظرفیت‌های موسیقی.

سال گذشته شکلش تغییر کرد بدون هیچ اطلاعی! نه اساس‌نامه مشخص بود و نه این تغییر و ابعادش پیش از برگزاری رسانه‌ای شد که بدانیم آیا در اساس‌نامه تغییری داده شده و یا این تغییرات در اساس‌نامه پیش‌بینی شده است یا خیر؟

جشنواره فجر تغییر کرد … و ای کاش بهتر می‌شد. اینکه چه انتقاداتی به جشنواره وارد بود را در رسانه جستجو کنید… کار سختی نیست. عده بسیاری از اهالی موسیقی خواستند ماجرا را درون خانواده موسیقی حل کنند. بی توجهی‌ها کردند و حتی بی احترامی. اعتراض به دفتر موسیقی ارشاد نیز نتیجه‌اش ابقای شرایط پیشین بود. حال دوباره آش همان آش است و کاسه همان کاسه… .

دوستانم که معترض به شرایطِ کنونی هستند، چالشی به راه انداختند به نام «گواهی دست چپ» که با نوشتن جمله‌ای در باب جشنواره موسیقی فجر بر روی دست چپشان و به اشتراک گذاشتن عکس آن با مردم اعتراضشان را مطرح می‌کنند. «گواهی دست چپ» زیبا بود و متمدنانه. من نیز از آنجا که سکوتم در دراز مدت به صلاح موسیقی نخواهد بود نه تنها به این چالش پیوستم؛ بلکه از هم صنفی‌های عزیزم و تمامی علاقه‌مندان هنر و فرهنگ خواستم با نوشتن جمله‌ای خطاب به مسئولان جشنواره روی دست چپشان، اعتراض خود را از نابرابری در موسیقی به اطلاعشان برسانند.

حقیقت این است که جشنواره فجر متعلق به تمامی اقشار موسیقی است. از آن نوازنده که در دهی کوچک در خراسان جنوبی زندگی می‌کند و سختی‌های زندگی را از سازش می‌توان شنید تا آن خواننده و یا نوازنده‌ نام آشنا که به واسطه لطف مخاطب و رسانه در بهترین شرایط به سر می‌برد. و این تبعیض ها بر خلاف روح این جشنواره است و آن را پیش چشم علاقه‌مندانش کوچک و خار خواهد کرد».

میدیا فرج‌نژاد آهنگساز و نوازنده تار است و در کارنامه خود آلبوم‌هایی مانند «باداباد»، «جرس» و «طغیان» را دارد. او از آهنگسازانی محسوب می‌شود که در ایده‌هایی نو در کارش دیده می‌شود.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آخرین خبر از چالش «گواهی دست چپ» + عکس”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید