نگاهی به مسابقه گلزار؛ کپی از مسابقه‌ای که دیگر در آمریکا جذاب نیست

آوای ایرانیان: یک تهیه کننده مسابقات تلویزیونی با اشاره به پخش و تولید «برنده باش» بیان کرد که این مسابقه که برگرفته از مدل جهانی آن در آمریکاست حتی در آنجا هم دیگر جذاب نیست.

به گزارش آوای ایرانیان، محمدرضا گلزار اولین بار به طور رسمی در برنامه «ماه عسل» اعلام کرد مسابقه «برنده باش» را که مدلی از یک مسابقه پربیننده است روی آنتن شبکه سه می برد که با پخش اولین قسمت برنامه در پنجشنبه شب ۲۵ مرداد مشخص شد این برنامه مدلی از «میلیونر شو» است که همین الگو برای چندمین بار در ایران استفاده می شود مثلا هم اکنون برنامه «پنج ستاره» در شبکه پنج که ابتدا اشکان خطیبی آن را اجرا می کرد و سپس حمید گودرزی مجری آن شد مدلی از همین مسابقه است. همچنین حدود ۲۰ سال پیش اولین بار حسین فردرو سراغ ساخت چنین مسابقه ای رفت.

حسین فردرو تهیه کننده و طراح مسابقه های تلویزیونی در گفتگو با مهر با اشاره به برنامه «ستاره ها» که دهه ۷۰ از شبکه سه سیما پخش می شد، گفت: مسابقه «ستاره ها» با اجرای ایرج نوذری در دهه ۷۰ روی آنتن شبکه دو رفت که مخاطبان بسیاری هم داشت و سقف جایزه آن یک میلیون تومان بود که در زمان خودش زیاد بود.

وی ادامه داد: ما در ساختار اصلی این مسابقه از مدل جهانی استفاده و آن را بومی کرده بودیم مثلا تغییراتی در نوع سوالات و دیگر ساختارها داشتیم. البته مشکلاتی در ادامه تولید این مسابقه به وجود آمد و من هم سراغ ساخت آثار دیگری رفتم.

فردرو درباره اینکه چرا ساخت این مسابقه ادامه پیدا نکرد، گفت: یک گروه و یک شبکه کاری را انجام می دهد که موفق هم می شود اما درخواستی برای ادامه آن وجود ندارد به ویژه اینکه  هر مدیر جدیدی می آید، می خواهد کار جدیدی به نام خود ثبت کند. این یک روند در صداوسیماست که یک کار موفق را تعطیل می کند و می خواهد با عناوین جدید کار بسازد.

وی با اشاره به مسابقه «برنده باش» که با اجرای محمد رضا گلزار این روزها از شبکه سه پخش می شود، بیان کرد: متاسفانه تلویزیون در روند تولید برنامه های اسپانسرمحور خود به سمتی رفته است که از خود عوامل حرفه ای تلویزیون استفاده نمی کند بلکه سراغ سلبریتی ها و هنرمندان می رود. از طرف دیگر باید دانست که مسابقه «برنده باش» از مسابقه ای در آمریکا گرفته شده است که حتی در آنجا هم دیگر جذاب نیست و این نشان می دهد که چقدر تهیه کنندگان ما نسبت به کارهای نو عقب هستند.

این برنامه ساز تلویزیون با اشاره به اینکه حمایت از برنامه ها در تلویزیون عادلانه نیست، بیان کرد: در تلویزیون یک برنامه حمایت می شود و برنامه های دیگر از ریشه زده می شوند.

وی در پایان گفت: ما در بخش مسابقات بسیار ضعیف عمل کرده ایم. صداوسیما ضوابطی می گذارد که اسپانسر داشته باشیم و خودش هزینه نمی کند درحالیکه اگر مسابقه جذاب باشد مثل سریال می تواند مخاطب جذب کند.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نگاهی به مسابقه گلزار؛ کپی از مسابقه‌ای که دیگر در آمریکا جذاب نیست”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید