آخرین خبر

فرجام دعوای حقوقی شجریان و صداوسیما با رای عجیب!

در روز‌هایی که محمدرضا شجریان استاد بزرگ موسیقی و آواز ایران در بستر بیماری به سر می‌برد و از حضور در صحنه محروم است، قوه قضائیه تکلیف شکایت سال‌ها پیش او علیه سازمان صداوسیما را روشن کرد. فرجام شکایت شجریان از صداوسیما؛ محمد رضا شجریان بیش از دو سال است که در بستر بیماری به سر می برد

به گزارش آوای ایرانیان، محمد حسین آقاسی وکیل محمد رضا شجریان از رد شکایت موکلش از صدا و سیما به دلیل پخش بدون مجوز آثار این هنرمند خبر داده است. به گفته وکیل شجریان روز دوشنبه ۱۲ شهریور شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کارکنان دولت دادگاه رأی مبنی بر رد شکایت صادر و اعلام کرد پخش آثار شجریان در صدا و سیما، موجب شهرت وی شده و به زیان او نبوده است.

محمدحسین آقاسی گفت: «تفسیر قضایی، سلیقه و طرز تفکر قاضی این بود که صداوسیما کار بدی نکرده و شاید پخش آثار به نفع موکل هم بوده است.» او تاکید کرد که وزارت ارشاد نیز تایید کرده بود، امتیاز آثار پخش شده متعلق به آقای شجریان است. آقاسی رای دادگاه را مغایر قانون خوانده گفته است به آن اعتراض می‌کند. او پیشتر نیز در روز برگزاری دادگاه مدعی شده بود که تهدید به بازداشت شده است.

سابقه نارضایتی محمد رضا شجریان از پخش آثارش از صداوسیما به اوایل دهه هفتاد باز می‌گردد، اما این مسئله از سال ۸۸ وارد فاز تازه‌ای شد. پخش قطعه‌ای ای ایران با صدای شجریان به صورت متناوب از صدای و سیما باعث شد که محمدرضا شجریان دوباره خواستار عدم پخش آثارش از صداوسیما شود.

محمد رضا شجریان آن زمان گفت: «صدای من در صدا و سیما جایی ندارد. صدای من صدای خس و خاشاک است و همیشه هم برای خس و خاشاک خواهد بود.» این سخنان شجریان درواقع اشاره‌ای بود به خس و خاشاک خواندن معترضان انتخابات از سوی محمود احمدی نژاد بود. صداوسیما به اعتراض شجریان همچون پیش از آن توجهی نکرد. اینجا بود که این خواننده محبوب و برجسته موسیقی سنتی طی نامه‌ای به عزت الله ضرغامی رئیس وقت سازمان صدا و سیما با تاکید بر سابقه تقاضا‌های خود برای عدم پخش آثارش از صدا و سیما و اشاره به استفاده از تصاویر نامرتبط در قطعه «ای ایران‌ای سرای امید» (سپیده) اعلام کرد: «اینجانب در سال۱۳۷۴ نیز اعلام کردم راضی به پخش آثار خود از صدا و سیما نیستم. مجدداً تقاضای خود را تکرار کرده و تاکید می‌کنم آن سازمان هیچ نقشی در تهیه این آثار نداشته و شایسته است به حکم شرع و قانون سریعا کلیه واحد‌های آن سازمان از پخش صدا و آثار من خودداری کنند.» صدا و سیما البته پیش از این و برای مدت‌ها به جز ربنا و مثنوی افشاری، که خود شجریان در نامه قبلی‌اش به علی لاریجانی (رئیس وقت صدا و سیما) آن‌ها را مستثنی کرده بود، اثری از این استاد موسیقی را پخش نمی‌کرد، اما این روند به مرور از سوی تهیه‌کنندگان و برنامه‌سازان دیگر رعایت نمی‌شد و شجریان هم چندان معترض به این تخطی‌های گاه و بیگاه نبود.

نامه شجریان افاقه نکرد و صداوسیما به روند پخش “ای ایران” ادامه داد. نهایتا در همان سال محمدرضا شجریان برای توقف این روند به قوه قضائیه شکایت کرد. به گفته وکیل شجریان در آن زمان ابتدا بازپرس پرونده شکایت را رد کرده بود، اما پس از مخالفت نماینده دادستان با این قرار، در نهایت در سال ۹۰ شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کارکنان دولت، اعلام کرد “صداوسیما آگاه بوده که لازم است برای انتشار از صاحب اثر رضایت بگیرد. ” با این وجود حالا پس از شش سال دادگاه شکایت را رد کرده و پخش آثار شجریان را از تلویزیون به سود او تفسیر کرده است. حدود یک سال پیش مرتضی میرباقری، معاون وقت سیمای رادیو تلویزیون ایران دلیل پخش نشدن دعای ربنا را مواضع شجریان دانست و گفت او در جریان اعتراض‌های سال ۱۳۸۸ “اشتباه فاحشی” انجام داد. او حتی دیگر نتوانست در داخل کشور کنسرت برگزار کند.

ممنوعیت شجریان کار را به جایی رساند که حسن روحانی در مناظره‌های انتخاباتی سال ۹۲ گفت: «هنر بهترین سفیر ما در جهان است؛ از حافظ سفیری بهتر داریم که به اروپا و آمریکا بفرستیم؟ از هنر فرشچیان و میرخانی و احصایی غرورآفرین‌تر داریم؟ از صدای شجریان بهتر داریم؟» گرچه این سخنان خیلی از علاقه‌مندان شجریان را امیدوار کرد، اما او در دوران ریاست جمهوری روحانی نیز نتوانست در داخل کشور کنسرتی برگزار کند. در این میان یک بار سخنگوی وزارت ارشاد عذرخواهی را شرط بازگشت شجریان دانست. شجریان از حدود دو سال پیش به دلیل ابتلا به بیماری در انظار عمومی ظاهر نشده و تنها تصاویر و ویدیوهایی از سوی اعضای خانوده او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. این تنها محمد رضا شجریان نیست که معترض پخش بدون اجازه آثارش از صداوسیماست. موزیسین‌های برجسته‌ای همچون محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، شهرام ناظری، حسین زمان، عبدالحسین مختاباد، کامبیز روشن‌روان و … در گذشته نسبت به پخش بدون اجازه اثارشان اعتراض کرده بودند، اما هیچ کدام مانند شجریان کار را به قوه قضائیه نکشاندند.
منبع:فرارو

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “فرجام دعوای حقوقی شجریان و صداوسیما با رای عجیب!”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید