آخرین خبر

بعضی‌ها در زمان احمدی‌نژاد گفتند «خرس» مشکل شرعی دارد

فیلم «خرس» یکی از فیلم‌هایی است که حتی پس از به نمایش درآمدن فیلم‌های توقیفی دیگر هنوز مجوز اکران نگرفته است.

 در یکی دو سال اخیر تعدادی از فیلم‌های توقیفی که بالاخره بعد از چندین سال توانستند در سینماها اکران شوند، باعث شد تا عوامل فیلم‌ها کمی دلگرم شوند اما در این میان بعضی از فیلم‌ها هم هستند که هنوز موفق نشده‌اند پروانه نمایش دریافت کنند. فیلم «خرس» ساخته‌ خسرو معصومی یکی از همین فیلم‌هاست که هشت سال از ساخته شدنش می‌گذرد اما تا به حال نتوانسته پروانه نمایش دریافت کند. در روزهای گذشته خبری مبنی بر اینکه کمپانی نتفلیکس درخواست داده تا حق پخش فیلم «خرس» را برعهده بگیرد، منتشر شد که به همین دلیل با معصومی درباره‌اش به گفت‌وگو پرداختیم.

هیچکس درباره مشکل فیلم با من صحبت نکرده است

خسرو معصومی درباره اینکه کمپانی نتفلیکس درخواست داده تا حق پخش فیلم را برعهده بگیرد، توضیح می‌دهد: «من اعلام کردم که نتفلیکس می‌خواهد حق پخش فیلم «خرس» را به دلار بخرد و طبیعتا موقعیت بدی برای فیلم من نیست. همچنین اکران فیلم در کانادا هم اتفاق خوبی خواهد بود، اما پاسخی که به من دادند این بود که درموردش فکر می‌کنیم. الان پنج سال است که در حال فکر کردن هستند. زمانی که به فیلم پروانه ساخت نداده بودند، در حد دو یا سه پلان بود که مخالف بودند و ما هم آن پلان‌ها را نگرفتیم اما باز هم درنهایت به اکران فیلم منجر نشد. پس وقتی که فیلم «خرس» بعد از هشت سال هنوز نتوانسته در سینماها اکران شود، حتما مشکل فراتر از این‌هاست. درباره مشکل فیلم هم هیچکس با من صحبتی نکرده است. تهیه‌کننده که خیال خودش را راحت کرد و فیلم را به رسانه‌های تصویری واگذار کرد. در حال حاضر فقط من دنبال کارهای اکران فیلم هستم که می‌گویند تهیه‌کننده باید کارهای فیلم را پیگیری کند.»

طلاب قم گفتند فیلم مشکل شرعی ندارد

کارگردان فیلم «پر پرواز» از یک انتظار پنج ساله صحبت می‌کند که منتظر یک جواب منطقی است. «من براساس یک فیلم‌نامه مصوب، فیلم را مقابل دوربین بردم و اینطور نبود که فیلم را بدون پروانه ساخت کارگردانی کنم. زمانی هم که تدوین فیلم را انجام دادم، خیلی چیزها را لحاظ کردم که مبادا فیلم در آینده دچار مشکل شود. بعضی از کسانی که در زمان آقای احمدی‌نژاد در وزارت ارشاد بودند، بی‌خود و بی‌جهت گفتند که فیلم مشکل شرعی دارد. در صورتی که فیلم «خرس» در مدرسه مفید قم هم نمایش داده شد و تمام طلاب گفتند که فیلم مشکل شرعی ندارد. یعنی براساس یک‌سری بهانه‌های واهی فیلم «خرس» نمی‌تواند رنگ پرده سینما را ببیند. فقط کجسلیقه‌گی بعضی از مدیران وقت زمان آقای احمدی‌نژاد در وزارت ارشاد که زیرنظر آقای شمقدری بودند، مثل آقای سجادی‌پور باعث شد فیلم «خرس» که خیلی راحت می‌توانست پروانه نمایش بگیرد، اکران نشود.»

چرا «خرس» باید بازار جهانی را از دست بدهد؟

معصومی درباره موفقیت‌های داخلی و خارجی فیلم «خرس» توضیح می‌دهد: «همان‌طور که این فیلم در جشنواره فیلم فجر مورد تحسین واقع شد و دو سیمرغ در بخش‌های بهترین بازیگری مرد و صداگذاری را دریافت کرد. همچنین در جشنواره شانگهای هم جایزه اول را دریافت کرد، در جشنواره ایتالیا هم جایزه ویژه زنان را دریافت کرد و در جشنواره آسیاپاسفیک نامزد دریافت بهترین کارگردانی و فیلم شد، در ایران هم می‌توانست پروانه نمایش بگیرد و ما می‌توانستیم فیلم را به بازار جهانی بفروشیم. اما جلوی پای ما سنگ می‌اندازند و معلوم هم نیست چه کسی این کار را انجام می‌دهد. یعنی اصلا مشخص نیست که چه کسی نمی‌خواهد این فیلم اکران شود. من فقط از این ناراحت هستم که یک موقعیت خوبی که برای فیلم به وجود می‌آید، چرا باید بازار جهانی را از دست بدهد. من در جلسه کانون کارگردانان هم به آقای تابش گفتم حیف است که این فیلم می‌تواند درآمدزایی داشته باشد اما یک‌سری با اکرانش مخالفت می‌کنند. حالا شاید روزی مشکل فیلم حل شود و در سینماها اکران شود. من ناامید نیستم.»

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بعضی‌ها در زمان احمدی‌نژاد گفتند «خرس» مشکل شرعی دارد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید