آخرین خبر

جفتی نوازی خالو قنبر و جَز بندری ماهان میرعرب

چهارمین رویداد منسجم شب‌های جنوب باز هم در فرهنگسرای نیاوران و مثل هر سال همراه با بارش برف آغاز شد.

به گزارش آوای ایرانیان، این رویداد که در سه سال گذشته به همت نهاد فرهنگی «سازباز» در زمستان برگزار شده بود امسال با ترکیبی متفاوت برنامه‌ریزی شد. رویداد شب‌های جنوب با جفتی‌نوازی خالو قنبر راستگو آغاز شد و با اجرای داماهی شب اول را پشت سر گذاشت.

موسیقی ,

در سال‌های گذشته حضور خالو قنبر و اعضای گروه داماهی تبدیل به یکی از ارکان رویداد شب‌های جنوب شده است. امسال هم این اتفاق تکرار شد اما به شکل متفاوت نسبت به سال‌های گذشته. قنبر راستگو این‌بار همراه با عود ابراهیم علوی و سازهای کوبه‌ای بندری به نوازندگی مصطفی صفا و محمدجواد قریشی روی صحنه رفت. تأکید بر استفاده از دُهُل کَسِر که ترکیبی از پرکاشن‌های هرمزگان است در اجرای خالو قنبر و داماهی از مهمترین اتفاقات اجرا بود. قنبر راستگو تعدادی از آثار فولکلوریک بندرعباس را اجرا کرد که «هومبا» با استقبال متفاوتی مواجه شد. همچنین داماهی در این اجرا تنها قطعات بندری‌اش را اجرا کرد. در ابتدا قطعه‌ای جدیدی با آواز رضا کولغانی و همراهی گیتار ابراهیم علوی اجرا شد و پس از آن قطعه محبوب مردن مردانه با شعری از ابراهیم منصفی. همچنین دو قطعه جدید یکی به نام «پریزاد» با شعری از رامی و دیگری «مایامله» با شعری از علیخان حبیب‌زاده. این قطعه که بر اساس موسیقی کار دریایی بندرعباس ساخته شده و مضمونی در رابطه با همبستگی داشت بسیار مورد توجه قرار گرفت. داماهی در پایان با تشویق مخاطبانش به صحنه بازگشت و قطعه دیوانه را اجرا کرد.

موسیقی ,

در شب دوم رویداد شب‌های جنوب ابتدا ماهان میرعرب همراه با مارتین برار و امیر وحبه روی صحنه رفت. میرعرب که سال‌ها است به عنوان موزیسین و گیتاریست سبک جَز در ایران شناخته می‌شود همیشه در تلاش برای تلفیق جز با موسیقی ایرانی بوده‌ است. این‌بار تریوی میرعرب سعی کرد موسیقی جز را با نواهای مراکشی، مصری و الجزایری ترکیب کند. در مجموع این پارت بیشتر تأکید بر موسیقی جَز مدرن داشت که با اجرای دو اثر از زنده‌یاد پیتر سلیمانی‌پور بارزتر هم شد. همچنین قطعه «خلیج خوشحال» از آلبوم سوی ایرانی جَز و قطعه‌ای به نام «سعید» هم در این قسمت اجرا شد. در بخش دوم حمزه یگانه، رضا کولغانی و حمزه یگانه به تریوی ماهان میرعرب اضافه شدند. موسیقی در این بخش بسیار تجربی و بر پایه‌ی آوا، سنکوپ، ریتم‌های متفاوت، پرفورمنس و بداهه شکل گرفته بود. به نظر می‌رسد این موسیقی در تمرینات چند روز اخیر این گروه شکل گرفته و در ادامه تبدیل به پروژه‌ی متفاوتی از جَز بندری شود.

امشب در آخرین اجراهای شب‌های جنوب تریوی بابک مداح و تی‌تی روبن به اجرای موسیقی می‌پردازند. قرار است تی‌تی روبن که از برجسته‌ترین موزیسین‌های وُرد موزیک دنیا است همراه تعدادی از نوازندگان ایرانی سورپرایزهایی برای مخاطب داشته باشند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “جفتی نوازی خالو قنبر و جَز بندری ماهان میرعرب”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید