آخرین خبر

ولخرجی شهرداری از جیب مردم به بهانه کرونا

شهرداری تهران در روزهای حساسِ شیروع ویروس کرونا، با برگزاری رویداد “نوروزخانه” می‌خواهد هرشب افراد بسیاری را دور هم جمع کند تا کنسرت آن‌لاین برگزار کنند.

"نوروزخانه" را متوقف کنید / شهرداری برای شیوع کرونا پول خرج می‌کند!

به گزارش آوای ایرانیان، شیوع ویروس کرونا برنامه‌های هنری را لغو کرده و بیشتر از یک ماه است که هیچ کنسرتی در ایران برگزار نشده است و تا زمان نامعلومی هم برگزار نخواهد شد، این وضعیت در بیشتر نقاط دنیا هم حاکم است.

در این میان اما بسیاری از خوانندگان و نوازندگان جهان تصمیم گرفتند که به‌صورت خودجوش و بدون هیچ حمایتی از طرف ارگان‌های دولتی، برای مخاطبانشان در فضای مجازی برنامه اجرا کنند، در ایران هم بسیاری از هنرمندان این کار را کردند.

شهرداری تهران اما مسیر دیگری در پیش گرفت. شهرداری که در سال‌های گذشته رویدادی با عنوان «نوروزگاه» در ایام نوروز برگزار می‌کرد؛ امسال تصمیم گرفت با تغییر نام این رویداد به «نوروزخانه»، آن را به‌صورت مجازی و آن‌لاین برگزار کند، برای این منظور شهرداری با حدود ۱۵ خواننده قرارداد بسته و از آنها خواسته است که هر شب در برج میلاد به اجرای برنامه برای صندلی‌های خالی بپردازند، در عین حال این اجراها به‌صورت آن‌لاین پخش می‌شود.

جالب اینکه این رویداد مجوزهای لازم را از نهادهای دولتی گرفته است و هر شب قرار است برگزار شود.

شب گذشته نخستین اجرا با امید حاجیلی آغاز شد، اما همین اجرای نخستین حاشیه‌های بسیاری داشت. سایتی که به‌عنوان پخش‌کننده آن‌لاین این اجرا معرفی شده بود، دچار مشکل شد و بسیاری از مخاطبان مدت زیادی علافِ این سایت شدند، در نهایت هم مخاطبان تصمیم گرفتند به صفحه اینستاگرامِ حاجیلی بروند و از طریق صفحه حاجیلی این کنسرت را ببینند.

پیش‌بینی می‌شود که این مشکل در روزهای آینده و در اجراهای بعدی هم ادامه داشته باشد، چرا که تیم فنیِ در نظر گرفته‌شده برای این رویداد توان لازم برای پخش آن‌لاین و بدونِ مشکلِ این رویدادها را ندارند. همچنین شب گذشته ثابت شد که سایتی که برای پخش آن‌لاین این کنسرت‌ها در نظر گرفته شده، زیرساخت‌های لازم را ندارد.

شهرداری و پولی که روی دستش مانده بود / خطر شیوع بیشتر کرونا در کنسرت‌های آن‌لاین

رویداد «نوروزخانه» در نخستین گام با مشکلی جدی مواجه شد و موجب نارضایتیِ بسیاری از علاقه‌مندان به موسیقی شد. شیوه برگزاری رویداد «نوروزخانه» این گمان را در ذهن ایجاد می‌کند که شاید شهرداری تهران بودجه‌ای روی دستش مانده و خواسته است آن را به هر ترتیبی که شده خرج کند.

فارغ از مشکلاتی که برای پخش آن‌لاین ایجاد شده است، برگزاری این رویداد در برج میلاد خطرهای بهداشتی بسیاری دارد. برای برگزاری چنین رویدادی حتی بدون حضور تماشاگران در برج میلاد، افراد بسیاری باید یکجا جمع شوند. بسیاری از مسئولان و عواملِ مرکز همایش‌های برج میلاد مجبورند به محل کارشان بروند، تیم صدا و تصویر باید در سالن حاضر شوند و تیم تدارکات هم باید حضور داشته باشد، به همه این‌ها تیم تصویربرداری و ادمین‌های صفحه‌های اینستاگرام و البته عوامل فنیِ سایتِ ناکارآمد را هم اضافه کنید، از این رو افراد بسیاری باید در آنجا جمع شوند که تعدادشان هم کم نیست و همین مسئله خطرِ شیوع ویروس کرونا را بیشتر و بیشتر می‌کند.

تصور کنید از میان افرادی که برای رویداد «نوروزخانه» گِرد هم جمع می‌شوند، تنها یک یا دو نفر مبتلا به کرونا باشند…، آیا این رویداد جایی برای گسترش بیشترِ کرونا

نیست؟

پیگیری‌ها نشان می‌دهد که چهره های حاضر در این فستیوال از ۲۰۰ میلیون تا حدود ۵۰۰ میلیون ریال برای حضور و اجرای زنده در این فستیوال دریافت کرده اند.

امید حاجیلی، رضا یزدانی و روزبه بمانی با رقم قرارداد ۴۸ میلیون تومانی بیشترین دستمزد را دریافت کرده اند و بقیه گروهها نیز از ۱۸ میلیون تا ۳۲ میلیون تومان دریافتی داشته اند.

باید از مسئولان شهرداری پرسید که چنین هزینه‌ای با چه انگیزه‌ای به شهرداری تهران تحمیل شده است. باید از آنها پرسید که خروجی این رویداد چیست وقتی سایت پخش آنلاین این کنسرتها هر شب خیل عظیمی از مخاطبان را معطل و ناکام می‌گذارد.

کنسرت‌های رایگانِ واقعی را چه‌کسانی برگزار می‌کنند

کنسرت‌های رویداد «نوروزخانه» علاوه بر مشکلاتی که برای مخاطبان ایجاد کرده‌اند و علاوه بر اینکه ممکن است باعث شیوعِ بیشتر کرونا شوند؛ آن طور هم که می‌گویند رایگان نیستند. این کنسرت‌ها تنها برای مخاطبان رایگان است و گروه‌های حاضر در این رویداد قراردادهایی دارند که رقم‌های بالایی هم بابتِ هر اجرا دریافت می‌کنند.

در این میان اما هستند خوانندگانی که در این شب‌های کرونایی، در صفحه‌های شخصی‌شان به‌تنهایی برای مخاطبانشان برنامه اجرا می‌کنند. این خوانندگان بدون تکلف و در ارتباطی صمیمی با مخاطبانشان آهنگ‌های درخواستی آنها را برایشان اجرا می‌کنند تا تحمل قرنطینه‌های خانگی را برای مردم ساده‌تر کنند.

رویداد «نوروزخانه» را متوقفک کنید / کرونا همه جا هست

شاید بهتر است شهرداری تهران پیش از هر چیز و برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، رویداد «نوروزخانه» را متوقف کند. نهادهای نظارتی هم بهتر است نگاه جدی‌تری به این رویداد داشته باشند. بی‌شک اگر قرار است کنسرتی برگزار نشود، قانون برای همه باید اجرا شود نه اینکه میان افراد و نهادها تبعیض قائل شد.

برای جلوگیری از ویروس کرونا باید در خانه ماند. برای انتقال این ویروس نزدیک شدن دو نفر به هم کافی است؛ به‌شرط ناقل بودن یکی از آن دو تن. حال اینکه رویدادی هر شب افراد بسیاری را در یک جا جمع می‌کند؛ آیا نمی‌تواند جایی برای شیوع بیشتر کرونا باشد؟

منبع: تسنیم

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ولخرجی شهرداری از جیب مردم به بهانه کرونا”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید