آخرین خبر

چه کسانی بالاترین دستمزد تلویزیونی در جهان را دارند؟/رقم یک میلیون دلاری برای بازی در هرقسمت!

دستمزد ستاره‌های تلویزیونی آشکار شد: «ریس ویترسپون» «کریس اِوانز» و «کاردی بی» هرکدام با یک میلیون دلار بالاترین دستمزد برای یک قسمت برنامه تلویزیونی رکورددار هستند.

به گزارش آوای ایرانیان، هنگامی که «اپل تی‌وی پلاس» برای پرداخت بیش از یک میلیون دلار دستمزد برای «جنیفر انستون» و «ریس ویترسپون» برای هر قسمت برنامه «شوی صبحگاهی» موافقت کرد، این صعودِ سرعتی، معیاری برای پرداخت بالاترین دستمزدهای تاریخ در بخش برنامه‌های تلویزیونی قلمداد شد.

انستون و ویترسپون عضو منشور باشگاه یک میلیون دلاری جدید تلویزیون بودند اما عضویت در آن گروه خاص و گلچین به سرعت در حال گسترش است.

«نیکول کیدمن» در «۹ غریبه عالی» (Nine Perfect Strangers) محصول کمپانی «هولو»، «جف بریجِز» در «پیرمرد» ساخت کمپانی فاکس به سفارش «هولو»، دوباره! ویترسپون! و «کری واشنگتن» در «آتش‌سوزی‌های کوچک همه جا» محصول «هولو» و «استیو کارِل» در «نیروی فضایی» محصول «‌نت‌فلیکس» همچنین پرداخت حداقل یک میلیون دلار برای هر قسمت را برای صفحه کوچک تلویزیون در آخرین پروژه های خود تضمین کرده‌اند.

«دانته دی لورِتو» رئیس بخش نوشتاری سرگرمی آمریکای شمالی می‌گوید: «در این لحظه بخصوص از زمان، یک آشفتگی هیجانی حاکم است. پول بسیار کلانی به دنیای تلویزیون سرازیر شده که از ورود کمپانی‌های جدید به این مارکت و هوس تاثیرگذاری واقعا سریع، نشات می‌گیرد.»

با اقدام «اپل تی‌وی‌پلاس» «دیزنی پلاس» و با «اچ‌بی‌اُ مَکس» «پیکاک» و «کیبی» برای انباشته کردن برنامه‌ها و تولیداتِ در شُرُف نمایش، این مساله هیچ‌گاه به اندازه امسال شفاف نبوده است.

در این بین کمپانی‌های اینترنتی چون «نت‌فلیکس» «آمازون» و «هولو» هم هزینه‌های سنگین خود را دارند و به افزایش خروجی ادامه می‌دهند و غول‌های تلویزیون‌های کابلی چون «اچ‌بی‌اُ» و «فاکس» در حال اجرای طرح‌هایی برای افزایش حجم و سطح همکاری‌هایشان هستند. امروزه تولید محتواهای تلویزیونی از هر زمانی گران‌تر است و بخش قاب توجهی از این هزینه‌های به جیب ستارگان رده اول هالیوودی می‌رود که حضورشان به معرفی و ارتقاء پروژه‌ها در عصر اوج تراکم تلویزیون‌ها کمک می‌کند.

«گَری لِوین» از روسای «Showtime Networks entertainment» (سرگرمی شبکه‌های نمایش تلویزیونی) می‌گوید: مطمئنا با تورم شدید میزان دستمزد مواجه هستیم. این مشکل ناشی از بخشی از خدمات جدید است که سعی دارد راه خود را از طریق افزایش دستمزد به این بیزنس باز کند. ما مطمئنا بیش از آنچه که داریم، دستمزد پرداخت می‌کنیم! اما ما مجبور نیستیم کاملاً تسلیم هیجان و تشنج بازار شویم.

ورود ستارگان برجسته هالیوودی به سریال‌های تلویزیونی (و نه فقط پروژه‌های طولانی) پس از ساخت سریال «کارآگاه واقعی» در شبکه HBO در سال ۲۰۱۴، به شدت رونق گرفت. آن سال «مَتیو مک‌کانِهی» و «وودی هَرِلسن» برای نقش‌آفرینی در این سریال کوتاه ۸ قسمتی دستمزد قابل توجهی دریافت کردند و جنجالی که به دنبال آن به وجود آمد را به طرق مختلف خوب جلوه دادند و همین راهی برای ورود و تمایل دیگر هنرپیشگان به بازی در تلویزیون شد.

همزمان با آن، انقلاب فضای مجازی روی داد و رسوایی جنسی «کِوین اسپِیسی» هنرپیشه سریال بسیار موفق «خانه پوشالی» به رشد و پیرفت سریع آن کمک کرد. این دو رویداد به جذب ترکیب گسترده‌تری از ستاره‌هایی که در فکر تلویزیون بودند، کمک کرد.

یکی از عوامل می‌گوید: «اکنون هر بازیگری در دسترس است. آن‌ها قبلاً می‌گفتند «هیچ علاقه‌ای به تلویزیون ندارم!». حالا شما دیگر نمی‌توانید این حرف را بزنید.» البته هستند هنرپیشگانی که همچنان در تلویزیون و شبکه‌های کابلی بازی نمی‌کنند. اما هستند هنرپیشگانی چون «لئوناردو دی‌کاپریو» که همچنان قابل مذاکره نیستند. چرا دی‌کاپریو یک سریال کوتاه هشت قسمتی را بازی نمی‌کند؟ سریالی که به خوبی یک فیلم سینمایی است!

در واقع کارشناسی دیگر معتقد است که به زودی دستمزد برای بازی در هر قسمت سریال از ۲ میلیون دلار هم خواهد گذشت و بالاخره با اینچنین شرایطی هنرپیشگانی چون دی‌کاپریو، تام کروز و برد پیت تسلیم اغوای رقم‌های بالای پرداختی شده و تن به بازی در سریال خواهند داد.

این مساله در حال نزدیک شدن است. کریس پرَت در حال بازی در سریالی است که برای هر قسمت آن ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار دستمزد دریافت می‌کند. «هریسون فورد» و «آنا پورنا» نیز در حال کار در یک پروژه مستند سریال با عنوان «راه‌پله» هستند و انتظار می‌رود برای هرقسمت به هرکدام ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار پرداخت شود.

دی لورتو می‌گوید: «بخش بزرگی از این تجارت توسط افرادی که آنجا حضور دارند هدایت می‌شود تا از آن فرصت‌ها منفعت کسب کنند. من معتقدم افرادی که آن استعدادها را مدیریت می‌کنند، علائم دلار را پیش روی آن‌ها می بینند و همین امر این قضیه و این حوزه را تا به این اندازه شدید چالشی کرده است.

حال دیگر رقم یک میلیون دلار دستمزدی که جنیفر انستن برای هر قسمت سریال دریافت می‌کند عجیب نیست چراکه او رقم مشابه همین را برای بازی در سریال «دوستان» نیز دریافت می‌کند. به همین ترتیب ستاره‌های سریال «تئوری بیگ بنگ»(مهبانگ یا انفجار بزرگ) بعدا همان میزان را دریافت کردند. «نورمن ریدوس» که در صدر هنرپیشگان سریال «مردگان متحرک» قرار دارد نیز با افزایش دستمزد، حالا رقم یک میلیون دلاری برای بازی در هر قسمت دریافت می‌کند این قضیه در مورد هنرپیشگان کلیدی فصل نهایی سریال «بازی تاج و تخت» نیز صدق می‌کند. حقوق‌های اینچنینی به دنبال نرخ‌گذاری‌های بسیار بالا به وجود می‌آیند که از سندیکاه‌های پرمنفعت و معاملات تجاری کلان نیز می‌تواند توجیه کننده اینچنین پرداخت‌هایی باشد.

تفاوت اکنون: باشگاه دستمزدبگیران یک میلیون دلاری  ستارگان تراز اول پیش از اینکه تولید سریال آغاز شود رقم خود را تضمین و تثبیت می‌کنند.

یکی دیگر می‌گوید: «این قانون بی‌منطق ابتدا از اپل شروع شد ولی برای ما که عالیست اما در واقع ناعادلانه است. این حقوق و دستمزدهای بالا برای تلویزیون اپل به عنوان هزینه ورود به بیزنس فضای اینترنتی است و تمرکز بر نماهای نزدیک چهره ستارگان محبوب سینما تنها مواد اولیه بازاریابی محسوب می‌شود.

یک صاحب استودیو در این مورد می‌گوید: تقریبا انگار آنچه را که آن‌ها واقعا بخاطرش اینچنین دستمزدهای کلانی پرداخت می‌کردند، راه‌اندازی و جا انداختن سرویس‌شان بود.

انستن و ویترسپون تنها هنرپیشگانی نبودند که دستمزد‌های کلان از اپل دریافت کردند. «کَرِل» می‌گوید مبلغ ۷۵۰ هزار دلار برای هر قسمت از برنامه «شوی صبحگاهی» طی قراردادی یک ساله، دریافت کرده است. «جِیسون موموآ» برای بازی در سریال «دیدن»(See) برای هر قسمت ۶۰۰ هزار دلار دریافت کرده است. «هِیلی استِینفلد» برای بازی در سریال «دیکینسون» و «جوئل کینامن» برای بازی در «بخاطر تمام نوع بشر» نیز دستمزدهایی مشابه مورد فوق دریافت کرده‌اند.

در مقایسه دستمزد این روزها با سال‌های پیش‌تر باید گفت که شش سال پیش «مک‌کانِهی» و «هَرِلسن» برای بازی در سریال «کارآگاه واقعی» ۲۰۰ هزار دلار دستمزد دریافت کردند.

موج بعدی ستاره‌هایی چون «درو بَری‌مور» بودند که دستمزد ۳۵۰ هزار دلاری برای بازی در «رژیم غذایی سانتا کلاریتا» دریافت می‌کردند، در حالی که «ریس ویترسپون» و «نیکول کیدمن» برای اولین فصل از سریال «دروغ‌های کوچکِ بزرگ» شبکه تلویزیونی HBO، دستمزد  ۳۵۰ هزار دلاری دریافت کردند (این رقم برای فصل دوم این برنامه به یک میلیون دلار افزایش یافت).

«دوواین جانسون» به طور متوسط حدود ۴۲۵ هزار دلار برای بازی در هر قسمت از سریال «Ballers»(بازیکنان فوتبال آمریکایی) محصول شبکه «HBO» دستمزد دریافت می‌کرد. «جولیا رابرتز» برای ایفای نقش در هر قسمت از «بازگشت به خانه» محصول «آمازون» ۶۵۰ هزار دلار دریافت می‌کرد.

در دوره‌ای که دستمزد یک میلیون دلاری به عنوان رقم جدید جا افتاده، ۵۰۰ هزار دلار را می‌توان به عنوان نرم پرداختی برای اغلب اَبَر ستاره‌های سایت‌های اینترنتی و تلویزیون‌های کابلی باکیفیت در نظر گرفت. تلویزیون در این شرایط اگر بخواهد ستاره‌ای را به خدمت بگیرد باید حداقل روی پرداخت ۵۰۰ هزار دلاری برای هر قسمت حساب برنامه‌ریزی کند.


جدول میزان دستمزد هنرپیشه‌های هالیوودی برای بازی در هر قسمت از یک سریال یا مجموعه

ورای مساله پول، بحث انحصار طلبی در این مقوله مطرح می‌شود. برای نمونه «ریس ویترسپون» هنرپیشه معروف و پرکار همزمان در سریال «دروغ‌های کوچکِ بزرگ» محصول HBO، «شوی صبحگاهی» محصول اپل تی‌وی، و «آتش‌سوزی‌های کوچک در همه‌جا» محصول Hulu ایفای نقش می‌کند. یک مدیر تولید تلویزیونی در این مورد می‌گوید: جالب است که یک نفر همزمان بتواند در چند مجموعه باشد. با این وجود برای هر مجموعه باید یک «ریس ویترسپون» وجود داشته باشد! این مساله به بحث رقابت تلویزیون‌ها و دادن اعتبار به مجموعه‌شان بازمی‌گردد که بگویند ما یک سوپراستار فهرست آ را به خدمت گرفته‌ایم.

بازیگری در تلویزیون آمریکا شغل پردرآمدی است و مدت‌هاست که دیگر دستمزدهای نجومی بعضی ستارگان هالیوودی باعث تعجب کسی نمی‌گردد. اما نکته مهم و چالشی این روزهای آمریکا این است که باوجود تمام حرف وحدیث‌هایی که درباره برابری حقوق زن و مرد در آمریکا وجود دارد، هنوز دستمزد هنرپیشگان زن، بسیار کمتر از دستمزد هنرپیشگان مرد و حتی گاهی کمتر از نصف است و این مسئله، چند سالی است که اعتراضات متعددی از طرف هنرپیشگان، سازمان‌های مدافع حقوق زنان و حتی مردم عادی دربرداشته است.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “چه کسانی بالاترین دستمزد تلویزیونی در جهان را دارند؟/رقم یک میلیون دلاری برای بازی در هرقسمت!”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید