آخرین خبر

«آواز نی» شنیدنی شد/جهانگیری «مطرب درد» را روایت کرد

دو آلبوم «آوازنی» با تک نوازی مسعود اربابیان به یاد حسن کسایی و «مطرب درد» به آهنگسازی سیامک جهانگیری و خوانندگی فرشید بزرگی فروردین اردیبهشت ماه سال جاری منتشر شد.

به گزارش آوای ایرانیان آلبوم «آواز نی» با تک نوازی مسعود اربابیان و نوازندگی تمبک حسین قربانی و شاهین شیخ‌بهایی به یاد حسن کسایی استاد فقید نی نوازی و آلبوم «مطرب درد» به آهنگسازی سیامک جهانگیری و خوانندگی فرشید بزرگی توسط انتشارات «ماهور» به مدیریت سید محمد موسوی در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

مسعود اربابیان که تک نوازی آلبوم «آواز نی» را به عهده دارد از جمله هنرمندانی است که در اصفهان به دنیا آمده است. این هنرمند نواختن نی را از پانزده سالگی شروع کرد و در هجده سالگی موفق شد به همراه دایی خود د حسین عمومی، ردیف‌شناس، نوازنده نی و استاد رشته موسیقی دانشگاه با حسن کسایی دیدار کند.

به گفته وی محضر استاد باعث شیفتگی او به موسیقی و به‌ویژه نوازندگی نی به شیوه اصفهان شد. اربابیان سال‌ها با آموزه‌های دریافت شده از کسایی کوشید با صدایی مطلوب با ظرایف و جمله‌بندی‌های مکتب اصفهان آشنا شود. اربابیان بزرگ‌ترین افتخار زندگی هنری خویش را پذیرفته‌شدن در محضر استاد حسن کسایی و کسب فیض از نفسِ گرمِ ایشان می‌داند و همواره خود را مدیون استاد و خانواده‌اش می‌داند.

سیدحسن کسایی از جمله هنرمندان تأثیرگذار و شناخته موسیقی ایرانی است. علاقه و پشتوانه این هنرمند در شیوه نواختن نی در سنین نوجوانی و جوانی باعث شد که به موفقیت‌های شگرفی دست یافت. این استاد موسیقی بیش از پنجاه سال از زندگی‌اش را با بهترین خوانندگان گذرانیده و با استادان این راه چون ادیب خوانساری و تاج اصفهانی به اجرای برنامه پرداخت.

به اعتقاد زنده‌یاد محمدرضا لطفی «استاد کسایی برای نی و نواختن آن سر فصل نوینی در ایران گشود که آن را نمی‌توان از مکتب آوازی اصفهان جدا دانست. بخش عمده کشش‌های ساز استاد به دلیل تسلط او به مکتب اصفهان است و در واقع با نی بیشتر می‌خواند تا بنوازد.»

آلبوم دیگری که به تازگی در اختیار مخاطبان موسیقی ایرانی قرار گرفته است «مطرب درد» نام دارد که سیامک جهانگیری نوازنده و مدرس شناخته شده موسیقی ایرانی در آن به‌عنوان آهنگساز و فرشید بزرگی خوانندگی اثر را به عهده داشته است.

در این آلبوم علی اصغرعربشاهی نوازنده تار و بم تار، سیامک جهانگیری نوازنده نی، حمید خوانساری نوازنده عود و بم تار، حسین زمانی نوازنده تمبک، سامر حبیبی نوازنده کمانچه و کمانچه آلتو و پویان عطایی نوازنده سنتور به عنوان گروه اجرایی حضور دارند.

درباره این اثر به قلم سیامک جهانگیری آمده است: «مطرب درد احتمالاً می‌تواند بازتاب‌دهنده تأثیر کلام در لحظات حسیِ خاصی در صاحب اثر باشد. از این‌رو مجموعه حاضر در سال‌های متفاوتی تصنیف شده و سرانجام در یک‌جا به صورت اثری که خواهید شنید، گرد هم آمده است و اگر چه در مقاطع مختلفی شکل گرفته، اما در مجموع متأثر از یک نگاه است.

تمام قطعات، به‌جز مقدمه، در قالب «تصنیف» هستند و کوشیده‌ام ساز و آوازهای بین تصنیف‌ها، از لحاظ محتوای کلامی و موسیقایی، با تصنیف‌ها هم‌خوانی داشته باشند تا ارتباط میان قطعات، در نگاه کلّی، حفظ شود.»

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “«آواز نی» شنیدنی شد/جهانگیری «مطرب درد» را روایت کرد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

برنامه کنسرت ها

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید