آخرین خبر

سردیس استاد «فریدون پوررضا» در رشت رونمایی شد

سردیس استاد «فریدون پوررضا» موسیقیدان و خواننده فقید گیلانی در رشت رونمایی شد.

به گزارش آوای ایرانیان، فیروز فاضلی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان پیش از ظهر چهارشنبه در مراسم رونمایی از سردیس فریدون پور رضا در تالار مرکزی رشت با اشاره به اینکه استاد پوررضا صدای مخملی استان گیلان است، اظهار کرد: این عنوان را برای همه تاریخ در گیلان می‌توان برای وی قائل شد.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل ماندگاری صدای پوررضا این بود که وی تحت نظر استادان بزرگی آموزش دید، افزود: این موضوع باید برای جوانان یک الگو باشد که برای رسیدن به این درجه باید تلاش بسیار کرد.

فاضلی با بیان اینکه در این روزها در حوزه موسیقی شاهد حضور افراد بسیاری با ادعای هنرمند بودن هستیم اما ماندگار نیستند، گفت: استاد پوررضا تحت نظر استاد بنان قرار گرفت یکی از رموز ماندگاری وی این بود که صدا تأثیرگذاری داشت یعنی جلوه‌ای که یک فرد را مختص کرده و ملاحت به کلام و آواز وی می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه افرادی که موسیقی کار می‌کنند باید بدانند تنها داشتن صدای خوب کفایت نمی‌کند بلکه باید دارای جلوه و ملاحت خاص باشند، گفت: اجرای زیبا و خواندن باید تأثیرگذار باشد تا به ملاحت برسند و نیز این تنها با تحقیق مبتنی بر مردم شناسی اتفاق خواهد افتاد باید بپذیریم موسیقی زبان مردم است و با بسیاری از مفاهیم از طریق موسیقی حفظ می‌شود.

فاضلی در ادامه با بیان اینکه تحقیق باید مبتنی بر مردم شناسی باشد، تصریح کرد: استاد پوررضا یکی از محققان فولکلوریک کشور و استان گیلان بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با تأکید بر اینکه پژوهش موقعی ارزشمند است که برای محقق درونی شده باشد، ادامه داد: استاد پوررضا به این درجه رسیده بود به همین دلیل زمانی که یک ترانه را می‌خواند به دل می‌نشست.

وی با اشاره به اینکه استاد پوررضا با تحقیق و موسیقی زندگی می‌کرد و آن را با خود همراه داشت، گفت: انسان کتابخوان زیاد است اما آنکه بیاندیشید و بسازد کم است در حوزه موسیقی نیز به همین گونه بوده و ما موسیقیدانی که بیاندیشید و سپس بساز کم داریم.

در پایان این مراسم با حضور فرزند استاد فریدون پوررضا از سردیس این هنرمند فقید گیلانی در تالار مرکزی شهر رونمایی شد.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “سردیس استاد «فریدون پوررضا» در رشت رونمایی شد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید