آخرین خبر

علی رهبری «چنین گفت زرتشت» را در زاگرب به صحنه می برد

ارکستر فیلارمونیک زاگرب به رهبری ارکستر علی رهبری و خوانندگی رضا فکری پوئم سمفونیک «چنین گفت زرتشت» را روی صحنه می برد.

به گزارش آوای ایرانیان، ارکستر سمفونیک زاگرب پوئم سمفونیک «چنین گفت زرتشت» اثر علی رهبری را جمعه ۲ آبان (۲۳ اکتبر) در شهر زاگرب پایتخت کرواسی به روی صحنه می برد. خواننده ارکستر رضا فکری است. این ارکستر به همراه گروه کر فیلارمونیک زاگرب که این بار با زبان فارسی می خوانند کنسرت خود را اجرا خواهد کرد. این در حالی است که علی رهبری تمرینات خود را در زاگرب آغاز کرده است.

وزیر فرهنگ و وزیر امور خارجه کرواسی، شهردار زاگرب، سفیر ایران در کرواسی و چند تن از مقامات سیاسی و فرهنگی دو کشور مهمانان کنسرت ارکستر زاگرب هستند.

سمفونیک «چنین گفت زرتشت» یازدهمین و آخرین شماره از مجموعه «مادرم ایران»است که برای خواننده تنور و ارکستر بزرگ ساخته شده است. این برای نخستین بار است که روی سخنان زرتشت قطعه موسیقی نوشته شده است.

مجموعه مادرم ایران با قطعه «نوحه خوان» که روایتگر واقعه عاشورا است شروع می شود و با پوئم سمفونیک «چنین گفت زرتشت» که از سخنان و گفته های زرتشت است خاتمه می یابد. این قطعه قرار است قبل از اجرای کنسرت با حمایت کمپانی ناکسوس ضبط شده و به زودی راهی بازار جهانی شود.

علی رهبری قرار است اجرای کنسرت «چنین گفت زرتشت»را که یک ساعت است، به مردم کرواسی تقدیم کند؛ چراکه مردم این کشور معتقدند با ایرانیان قرابت فرهنگی دارند و اصالتشان از ایران باستان آمده است.

رهبری سال ها مدیریت هنری و رهبری دائم ارکستر زاگرب را بر عهده داشته است. رهبری پیش از این مدیریت اکستر های سمفونیک بروکسل، پراگ، زاگرب، مالاگا و تهران را در کارنامه دارد. رهبری برای انتخاب خواننده این اثر از چندین خواننده ایرانی و غیر ایرانی تست گرفت و در نهایت رضا فکری را انتخاب کرد.

رضا فکری پیش از این به عنوان سولیست در ارکستر سمفونیک تهران به رهبری علی رهبری حضور داشته است.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “علی رهبری «چنین گفت زرتشت» را در زاگرب به صحنه می برد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید