آخرین خبر

درخواست عجیب شهرام ناظری از وزیر ارشاد!

در حالی‌که پیشتر برخی موزیسین‌ها درخواست کرده بودند روز تولد شجریان به نام روز ملی موسیقی نامگذاری شود اکنون ۳۰ موزیسین در نامه‌ای غیرمنتظره به وزیر فرهنگ و ارشاد از وی درخواست کرده‌اند روز تولد فارابی در تقویم کشور به نام “روز موسیقی” درج شود.

همزمان با فرا رسیدن چهارم آذرماه (زادروز فارابی) سی نفر از هنرمندان عرصه موسیقی با انتشار نامه‌ای به سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) از او خواستند این روز را در تقویم کشور به عنوان روز ملی موسیقی انتخاب کند.

مشروح نامه‌‌ این هنرمندان به وزیر ارشاد به شرح ذیل است:

“ریاست محترم شورای فرهنگ عمومی کشور

جناب آقای سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی

با سلام

همان‌طور که آگاهی دارید موسیقی ایران به درازنای تاریخ این سرزمین پیشینه دارد و در قوانین ایران و جهان این هنر به عنوان یک میراث ناملموس شناخته می‌شود.

با توجه به غنای موسیقی ایران و نقش پر رنگ موسیقی‌دانان کهن این مرز و بوم در پاسداشت دانش و هنر نیاکان و تاثیرگذاری آنان بر موسیقی سایر کشورهای پیرامون و همچنین موسیقی جهان، شایسته است یک روز از سال به نام یکی از مفاخر کهن موسیقی این سرزمین در گاه‌شمار رسمی کشور به ثبت برسد.

موسیقی‌دانانی که در تاریخ پر فراز و نشیب این سرزمین به تنهایی در برابر موج ناملایمات ایستادگی کرده٬ فرهنگ و هنر خنیاگری ایران را از خطر تخریب و نابودی، رهایی بخشیدند.

از این روی ما امضاکنندگان این نامه درخواست می‌کنیم که روز “چهارم آذر” که بنا بر مستندات تاریخی‌زادروز “فارابی” موسیقی‌دان بزرگ ایرانی و صاحب کتاب “موسیقی کبیر” می‌باشد، در تقویم کشور به نام “روز موسیقی” درج گردد.

به گفته کارشناسان تاریخ موسیقی، “فارابی” بزرگترین موسیقی‌دان ایرانی پس از اسلام است و اثر وی به نام “موسیقی کبیر” بزرگترین اثری است که درباره‌ی موسیقی چه عملی و چه نظری و فلسفه موسیقی و چگونگی پیدایی آن و نیز صوت و آهنگ و شعر و وزن، همچنین پرده‌بندی و ساخت ساز و اختراع‌سازی بنام شاهرود (که گستره آوای آن با پیانوی امروزی اروپا برابری داشت)، نوشته شده که در این یادداشت نمی‌توان به شرح همه نکات ارزشمند این کتاب که راهگشای بسیاری از موسیقیدانان ایران و جهان بوده و همچنین جنبه‌های مختلف هنر این موسیقیدان برجسته پرداخت.

امید است با ثبت “روز موسیقی” به نام “فارابی”، ضمن گرامیداشت هنر موسیقی و قدردانی از این موسیقی‌دان بزرگ و زنده نگاه داشتن یاد او نزد ایرانیان، بتوان مقدمه‌ای را فراهم آورد تا هیچ کشوری نتواند با استفاده از اسناد جعلی به مفاخر ایران دست‌اندازی کرده٬ آنان را به نام میراث خود به ثبت جهانی برساند. این کار میسر نگردد مگر با کوشش و تلاش مسئولان. امیدواریم این مهم که چندین سال است از سوی دوستداران فرهنگ وهنر ایران مطرح شده است، هرچه زودتر انجام پذیرد و شاهد ثبت روز موسیقی به نام “فارابی” در سالنامه رسمی کشور باشیم.

توفیق‌تان روز افزون”

اسامی امضا کنندگان این درخواست به شرح زیر است:

۱- اردشیر کامکار ۲-بهمن رجبی (تنبک نواز) ۳-بیژن کامکار ۴-شهرام ناظری ۵-داریوش طلایی ۶-مجید کیانی ۷-عبدالوهاب شهیدی ۸-جلیل عندلیبی ۹-محمد علی کیانی نژاد ۱۰-هوشنگ جاوید ۱۱-هادی منتظری ۱۲-رامبد صدیف ۱۳-حسین پرنیا ۱۴- مجید انتظامی۱۵-کیوان ساکت، ۱۶-محمود فرهمند ۱۷-ساسان فاطمی ۱۸ -سوسن اصلانی ۱۹ -نجمه تجدد ۲۰- -ملیحه سعیدی ۲۱-مسعود حبیبی ۲۲-صابر نظرگاهی۲۳-شروین مهاجر ۲۴-سامان احتشامی ۲۵ -جمشید عزیر خانی ۲۶–فاضل جمشیدی ۲۷- -بهنام وادانی ۲۸-عبدالرسول کارگشا ۲۹- مرتضی صنایعی۳۰- علیرضا جواهری.

به گزارش ایران‌آرت، پیشتر برخی هنرمندان در مراسم تشییع پیکر استاد شجریان و حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی در گفتگو با همشهری پیشنهاد نامگذاری روز تولد محمدرضا شجریان (یکم مهر) به نام روز ملی موسیقی را مطرح کرده بودند.

این خواننده در گفتگوی مذکور بیان کرد: نامه‌ای از سوی خانه موسیقی به شورای فرهنگ عمومی ارائه شده است و درصورت پذیرش این پیشنهاد و تصویب آن از سال آینده اول مهر‌ماه به‌عنوان روز ملی موسیقی در تقویم ما ثبت می‌شود. ما پیگیر نامه هستیم و امیدواریم به نتیجه نهایی برسد. البته این پیشنهاد هم‌اکنون از سوی خانه موسیقی عنوان شده است و باید دید از سوی دیگر مسئولان مورد پذیرش قرار خواهد گرفت؟”

حالا باید منتظر ماند و دید مسئولان در نهایت کدام روز را به نام روز موسیقی نامگذاری می‌کنند و آیا اصلاً عزمی برای اضافه کردن همچین روزی به تقویم ملی وجود دارد یا خیر.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “درخواست عجیب شهرام ناظری از وزیر ارشاد!”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید