آخرین خبر

فراخوان پنجمین جشنواره کهن آواهای تنبور منتشر شد

فراخوان شرکت هنرمندان برای حضور در پنجمین دوره جشنواره موسیقی «کهن آواهای تنبور» و «موسیقی کردی» منتشر شد.

به گزارش آوای ایرانیان، پنجمین دوره جشنواره کهن آواهای تنبور و موسیقی کردی فراخوان خود را برای اطلاع علاقه‌مندان به موسیقی منتشر کرد.

در متن فراخوان پنجمین دوره جشنواره کهن آواهای تنبور و موسیقی کردی آمده است:

خانه تنبور با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دالاهو و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه برگزار می‌کند:

اهداف جشنواره:

حفظ و اشاعه موسیقی مقامی تنبور و دیگر آواهای کردی / شناسایی استعدادهای جوان؛ تشویق و هدایت آنها به سوی فرهنگ و هنر بومی و مقابله با فرهنگ‌های بیگانه / قدردانی از اساتید و خدمتگزاران به فرهنگ و هنر کشور / تشویق و ترغیب خانواده‌ها در راستای توجه هر چه بیشتر به مسائل فرهنگی و هنری / ایجاد روحیه و نشاط اجتماعی در جامعه.

تقویم جشنواره:

آخرین مهلت ارسال آثار: ۲۰ تیر ماه ۱۴۰۰ / اعلام اسامی برگزیدگان: ۳ مرداد ۱۴۰۰ / اهدای جوایز برگزیدگان: ۷ مرداد ۱۴۰۰

بخش اول – ته رزها (مقامات) تنبور

الف) مقام نوازی: نونهالان (تا پایان یازده سالگی) – نوجوانان (از آغاز دوازده تا پایان شانزده سالگی) – جوانان الف (از آغاز هفده سالگی تا پایان بیست و دو سالگی) – جوانان ب (از آغاز بیست و سه سالگی تا پایان بیست و هشت سالگی)

“شرکت کنندگان در این بخش یک مقام مجازی، یک مقام مجلسی و سه مقام کلام را حداکثر به مدت هفت دقیقه نواخته و فایل تصویری آن را با کیفیت مناسب در قالب لوح فشرده به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.

ب) مقام خوانی: مقام خوانی هم مانند مقام نوازی در چهار رده سنی (نونهالان – نوجوانان –جوانان الف و جوانان ب) برگزار می‌گردد. شرکت کنندگان در این بخش؛ دو مقام مجلسی و سه مقام کلام، حداکثر به مدت هفت دقیقه نواخته و فایل تصویری آن را با کیفیت مناسب در قالب لوح فشرده به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.

توجه: انتخاب مقامات پیچیده و سخت‌تر در تمام رده‌های سنی در هر دو بخش از امتیاز بیشتری برخوردار خواهد بود.

پ) بخش بداهه نوازی تنبور بر اساس مقامات: شرکت کنندگان در این بخش نیز در چهار رده سنی (نونهالان – نوجوانان –جوانان الف و جوانان ب) می‌توانند شرکت نمایند / تکنوازی باید بر اساس مقامات و موسیقی مقامی تنبور بوده و شامل مجموعه‌ای از قطعات آوازی و ریتمیک باشد. / در این بخش نواختن مقامات موردنظر نیست؛ بلکه نوازنده می‌بایست با استفاده از ذوق و توانایی خود در نواختن ساز تنبور و استفاده از تکنیک‌های مناسب و درست، قطعه یا قطعاتی را ارائه نماید. / *شرکت کنندگان می‌بایست هنگام ارائه‌ی آثار؛ از قطعات ساخته شده توسط سایر اساتید استفاده ننمایند. / * قطعه ارسالی باید آمیزه‌ای از اصل تفکر، شناخت، استعداد و نوع آوری خود هنرمند باشد. / * حداکثر زمان برای اجرای قطعات ارسالی هفت دقیقه است.

فراخوان پنجمین جشنواره کهن آواهای تنبور منتشر شد

بخش دوم – آواهای کردی

الف) سیاو چه مانه: شامل (سیاو چه مانه – ورده به زم و چه پله): در سه رده سنی: ۱- پایان شانزده سالگی ۲- از آغاز هفده سالگی تا پایان بیست و دو سالگی ۳- از آغاز بیست و سه سالگی تا پایان بیست و هشت سالگی.

“شرکت کنندگان در این بخش یک مقام سیاو چه مانه، یک مقام ورده به زم و یک مقام چه پله را حداکثر به مدت هفت دقیقه اجرا و فایل تصویری آن را در قالب لوح فشرده با کیفیت مناسب به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.

ب) هوره: در سه رده سنی: ۱ – پایان شانزده سالگی ۲- از آغاز هفده سالگی تا پایان بیست و دو سالگی ۳- از آغاز بیست و سه سالگی تا پایان بیست و هشت سالگی.

“شرکت کنندگان در این بخش سه مقام از مقامات هوره را حداکثر به مدت هفت دقیقه خوانده و فایل تصویری آن را با کیفیت مناسب در قالب لوح فشرده به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

پ) ترانه‌های کردی کرمانشاهی: در سه رده سنی: ۱- پایان شانزده سالگی. ۲- از آغاز هفده سالگی تا پایان بیست و دو سالگی. ۳- از آغاز بیست و سه سالگی تا پایان بیست و هشت سالگی.

*شرکت کنندگان در این بخش سه ترانه از ترانه‌های کردی کرمانشاهی را حداکثر به مدت هفت دقیقه خوانده و فایل تصویری آن را با کیفیت مناسب در قالب لوح فشرده به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.

توجه: این بخش به ترانه‌های کردی کرمانشاهی اختصاص دارد و ترانه‌های دیگر مناطق کردستان مورد ارزیابی هیات داوران قرار نمی‌گیرد.

در رابطه با ترانه‌های (گورانیه کان) کردی به منظور حفظ سنت؛ حالت‌ها و تکنیک‌های خوانندگی هر منطقه در جشنواره‌های آتی هرساله یکی از مناطق خاص موسیقیایی کردستان مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

به هنرمندان برتر هدایایی در قالب کالای فرهنگی و هنری تعلق خواهد گرفت.

در راستای حمایت از کالاهای فرهنگی و هنری این رویه در جشنواره‌های آینده نیز استمرار خواهد یافت.

نشانی دبیرخانه جشنواره: استان کرمانشاه؛ شهرستان دالاهو؛ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی – شماره تماس: ۰۸۳۳۴۳۷۲۳۵۵۸ – کد پستی ۷۶۶۱۱۴۴۴۱

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “فراخوان پنجمین جشنواره کهن آواهای تنبور منتشر شد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید