آخرین خبر

حسین علیزاده: زنده یاد مشکاتیان نگاه طنز به زندگی داشت

آوای ایرانیان: حسین علیزاده و کیوان ساکت امروز در برنامه نیستان رادیو فرهنگ درباره زندگی و آثار زنده یاد مشکاتیان صحبت کردند و از خاطرات خود با این نوازنده بزرگ سنتور گفتند.

به گزارش آوای ایرانیان، استاد علیزاده در برنامه نیستان درباره زنده یاد مشکاتیان گفت: مشکاتیان به این دلیل که در خانواده ای فرهنگی و اهل موسیقی بزرگ شده بود، موسیقی را روان می ساخت. از کودکی موسیقی در درونش شکل گرفته بود. آثار وی به سنت ها پایبند است ولی طراوت و تازگی خاصی دارد.

علیزاده با اشاره به اینکه در دوره دانشجویی مدتی با استاد مشکاتیان یک جا زندگی کرده است گفت: هر کسی با طبیعت خودش اثری را بوجود می آورد، آثار مشکاتیان نیز به ریشه ها وصل است ولی سنتش تکراری نیست. وی بنیان موسیقی را تغییر نداده ولی حس خودش را نیز در کارهایش گذاشته است.

علیزاده درباره روزهای آخر زندگی زنده یاد مشکاتیان گفت: مشکاتیان اواخر عمر گوشه گیر شده بود ولی همچنان طناز بود.کسی که موسیقی او را گوش می کند غمگین نمی شود. این نوازنده بزرگ نگاه طنز به زندگی داشت ، حتی می توان گفت اگر هم غم داشته باشد در آثارش غمش هم غمی سازنده بود. وی دراخرین روزهای زندگی اش به کنسرت من امد و در پشت صحنه اجرا به من گفت حال روحی ام خوب است و تصمیم دارم دوباره با هم کارکنیم. من مدت ها منتظر شنیدن این جمله امیدوار کننده از او بودم اما این امید فقط در حد حرف باقی ماند و ایشان خیلی زود از بین ما رفتند.

کیوان ساکت: مشکاتیان دو دهه یکه تاز سنتور نوازی بود

کیوان ساکت نوازنده تار در گفتگو با برنامه نیستان درباره آشنایی خود با زنده یاد مشکاتیان گفت: ورود من به گروه عارف که توسط استاد بیگجه خانی معرفی شدم و در آن زمان سرپرستی آن را زنده یاد مشکاتیان برعهده داشت با زنده یاد ایرج بسطامی همزمان شد. استاد مشکاتیان همواره به نوازندگی قوی و همچنین قدرت ریتم و تاثیرش مطلع بود و تاکید داشت. وی پیشینه تاریخی و فرهنگی ایران را می شناخت و بازی های ریتمیک بعد از صبا، متعلق یه زنده یاد مشکاتیان بود.

کیوان ساکت با اشاره به اینکه مشکاتیان، بیش از دو دهه یکه تاز سنتور نوازی و تصنیف نوازی معاصر بود گفت: مشکاتیان بیش از هر چیزی به ریتم می اندیشید و درک عمیق از مفاهیم ادبی داشت ، باعث شده بود که ترانه و تصنیف هایی که روی اشعار قدما و معاصرین ساخته است، کم ایراد و منحصر به فرد بود.

کیوان ساکت گفت: آثار وی بویژه بیداد، نوا، دستان و بر آستان جانان که با همکاری استاد شجریان داشتند از جاودانه ترین آثارش است که هرگز کهنه نمی شود.

برنامه نیستان رادیو فرهنگ که برنامه ای با موضوع موسیقی ایرانی و هر روز ساعت ۱۴:۳۰ ضمن معرفی و گفتگو با موسیقیدانان، آهنگسازان و خوانندگان موسیقی ایرانی، شنوندگان رادیو را از آخرین اخبا رو تحولات موسیقی کشور مطلع می کند.

برنامه نیستان به تهیه کنندگی وحید رستگاری و با اجرای فاطمه رکنی از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ و ای ام ردیف ۵۵۸ پخش می شود.
منبع: آوای ایرانیان

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “حسین علیزاده: زنده یاد مشکاتیان نگاه طنز به زندگی داشت”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید