آخرین خبر

اعجاز موسیقی ایرانی چیست؟

آوای ایرانیان: برنامه موسیقی محور “نقد موسیقی” شبکه چهار با محوریت “هویت موسیقی ایرانی” با حضور دکتر احمد محیط طباطبایی، استاد دانشگاه و دکتر محسن نفر، آهنگساز روی آنتن شبکه چهار سیما رفت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی «نسیم آنلاین»، دکتر طباطبایی در ابتدای این برنامه گفت: زبان فارسی یک نثر آهنگین دارد و به همین خاطر اشعار کلاسیک به زیبایی هر چه تمام تر بر آثار موسیقی ایرانی دلنشین می‌شود و خودنمایی می‌کند.

وی افرود: موسیقی ایرانی با شعر کامل می‌شود و خود خواننده در نقش یکی از سازها می‌تواند ایفای نقش کند و همانطور که یک نوازنده در حین اجرای موسیقی ایرانی با تکنوازی هنرنمایی میکند یک خواننده نیز با تکخوانی خود همانند یک ساز خودنمایی می‌کند.

وی ادامه داد: برخی از شعرای کلاسیک ما از هوش موسیقایی بالایی برخوردار بودند، بطوری که برخی از آنان همانند رودکی بشتر به موسیقیدان مشهور بودند و این مسئله تفاوت آشکار هویت غنی موسیقی ایرانی با سایر فرهنگ های دنیا است.

وی گفت: موسیقی ایرانی، روایتگر تاریخ و فرهنگ ماست و ما ایرانیان وارث یک زبان و یک موسیقی هستیم که این موسیقی نماد فرهنگ و تاریخ کشورمان در سراسر جهان محسوب میشود.

محسن نفر، آهنگساز نیز در این برنامه گفت: موسیقی ایرانی یک خاصیت خاصی دارد و آن این است که در هر جای دنیا نواخته شود براحتی برای مخاطبان موسیقی قابل تشخیص است و در واقع موسیقی ایرانی دارای یک شناسنامه اصیل در دنیا است.

وی گفت: شعر کلاسیک به بخش اصلی ایرانی بودن ما مبدل شده است و موسیقی ایرانی نیر با ضرباهنگ خاص خود به بهترین شکل ممکن معنای حقیقی اشعار را برای مخاطبان خود قابل هضم می‌کند و در واقع آهنگ‌های موسیقی ایرانی به شناساندن اشعار ایرانی کمک شایانی می‌کند و این مسئله از اعجاز موسیقی ایرانی است.

وی ادامه داد: آهنگساز موسیقی ایرانی در واقع کسی است که به مقام اکتشاف در موسیقی برسد و مهم ترین ویژگی یک آهنگساز خوب این است که توانایی شناسایی اشعار فاخر را به خوبی داشته باشد.

گفتنی است، برنامه «نقد موسیقی» به تهیه کنندگی حبیب ذوالفقاری، اجرا و کارشناسی پیروز ارجمند و روابط عمومی فرزانه غلامی تبار  هفته ای یکبار به صورت زنده از شبکه چهار پخش می شود.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “اعجاز موسیقی ایرانی چیست؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

برنامه کنسرت ها

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید