آخرین خبر

“لوتی ها” در منتهن + عکس

آوای ایرانیان: مجموعه‌ای از عکس‌های علی رنجبران با نام «لوتی‌ها در منهتن» در گالری آرته به نمایش در می‌آید.

به گزارش آوای ایرانیان، علی رنجبران در یادداشتی درباره نمایشگاه خود با عنوان «لوتی‌ها در منهتن» که از ۲۳ مهر ماه در گالری آرته برپا می شود، نوشته است: «مدرنیسم تحفۀ از آب‌گذشتۀ میسیونرهای کمپانی هند شرقی در اواخر قاجار و دانش‌آموختگان بازگشته از  فرنگِ دوران پهلوی اول بود. تحفه‌ای که همیشه فرنگی باقی ماند و هیچ‌گاه ایرانی نشد. چراکه ما به‌ جای مدرن شدن در واقع تنها مدرنیزه شده‌ایم؛ یک سوءتفاهم بزرگ که در تغییر شکل شهر و شهروند در خلال زمان خودنمایی می‌کند. خانه‌باغ‌ ایرانی را با معماری فرنگی کورکورانه تاخت زده‌ایم، انبوه‌سازی و تکرار کسالت‌بار نقش‌مایه‌های بتنی و آهنی را به‌جای آن نشانده‌ایم و هر روز الگوهای غریبه با چشم‌اندازهای این سرزمین را به نظاره نشسته‌ایم… نمونه‌ای از این جریان افراطی را می‌توان در غرب تهران و آسمان‌خراش‌های نوظهورش دید؛ یک رونوشت ناسازگار از جریانی که یک قرن پیش از محله منهتن در نیویورک و آسمان‌خراش‌های بلندش آغاز شد.

لوتی‌ها، جاهل‌ها یا کلاه‌مخملی‌ها را هنوز می‌توان با همان سر و ریخت قدیمی سراغ گرفت. هرچند آن‌ها امروز از سنت دم می‌زنند، اما در واقع از یادگارهای ورود جریان مدرنیزم به ایران هستند که در این روند کت‌وشلوارپوش شدند. حتی خودشان می‌گویند که در مقابل کشف حجاب رضاخانی ایستاده‌ و به همین دلیل «جاهل» لقب گرفته‌اند. لوتی‌ها از مظاهر دست‌نخوردۀ تقابل ذاتی جریان مدرنیزم و سنت‌های ایرانی‌اند. قرار دادن لوتی‌ها مقابل این رونوشت تنها اشاره‌ای است از تلاشِ هر روز و هنوز ما در پیروی از نسخه شفابخش مدرنیسم! نشانی از اینکه انسان ایرانی در گذر تاریخ به‌ جز پیروی بی‌چون‌وچرا از این گفتمان ناسازگار، راهی برای رستگاری نیافته است. اما واقعیت چیز دیگری است؛ ما با رستگاری همان‌قدر فاصله داریم که غرب تهران از منهتن.»

نمایشگاه «لوتی‌ها در منهتن» روز جمعه ۲۳ مهرماه در گالری «آرته» به نشانی تهران، شیراز جنوبی، پایین‌تر از پل همت، بلوار علی‌خانی، ۲۰ متری گلستان، ۱۲ متری دوم، پلاک ۳ گشایش می‌یابد و علاقمندان می توانند تا ۲ آبان‌ماه همه‌روزه به جز شنبه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۲۰ از این نمایشگاه بازدید کنند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در ““لوتی ها” در منتهن + عکس”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید