آخرین خبر

سه اثر جدید توسط انتشارات ماهور منتشر شد + عکس

آوای ایرانیان: انتشارات ماهور سه اثر جدید روانه بازار کرد.

اثر «دوار» -زبان نامرئی، ریتم جهانی-  توسط «تریوی شمیرانی» و روایت آوازی از استادان قدیم ایران (۲ و ۳) با گرداوری ومتن «بهمن کاظمى» توسط این انتشارات به بازار عرضه شده است.

«تریوی شمیرانی» در سال ۱۹۹۸ میلادی با انتشار اثری به نام تریوی ضرب توسط جمشید شمیرانی و همراهی دو پسر او، کیوان و بیژن، فعالیت هنری خود را در فرانسه آغاز کرد . اکنون، «تریوی شمیرانی» در سرتاسر اروپا و به‌ویژه در فرانسه از معروف‌ترین و شناخته شده‌ترین گروه‌های فعال موسیقی است.

سبک و سیاق، و در واقع، مسیر حرکت شمیرانی‌ها از نخستین اثر روشن و مشخص بود. آنها به‌خوبی می‌دانستند که از تریو چه می‌خواهند؛ اما تمام مواد اصلی، ایده‌های موسیقایی و ریتمیک، تنوع صداها، انگاره‌ها و مُتیف‌ها، چه در هموریتمی‌ها و چه در پُلی‌ریتمی‌ها و هر آنچه از این دست که شمیرانی‌ها در تریوی خود مورد نظر داشتند، در این اثر آخر، یعنی در «دوّار»، به بلوغ، تکامل و شیوایی بی‌مانندی رسیده است. به گفته‌ی فردریک دوال: «پیش از این هیچ‌گاه شمیرانی‌ها به چنین صدای شفافی که از ترکیب کوبش‌های سه‌گانه‌شان ایجاد شده است دست نیافته بودند. قبل از این هرگز صدای جهانی‌شان چنین با طراوت ظاهر نشده بود و حس تجلی را چنین قدرتمند ایجاد نکرده بودند.»

جمشید شمیرانی زاده‌ی ۱۳۲۰ خورشیدی در تهران است و تمبک را بین سال‌های ۱۳۲۸ تا ۱۳۳۶ از حسین تهرانی آموخت. دو پسرش، کیوان و بیژن، به ترتیب زاده‌ی ۱۳۴۷ و ۱۳۵۷ خورشیدی‌اند و تمبک را از کودکی از پدر آموخته‌اند. روش آموزش هر سه‌ی آنها همان روش حسین تهرانی، یعنی روش شفاهی و سینه به سینه بوده است. اما در گذر زمان هر یک از این سه تجارب شخصی خود را داشته، با گروه‌ها و سلایق گوناگونی همکاری کرده، و اکنون هر کدام شیوه‌ی بیان ویژه‌ی خود را یافته‌اند.

همچنین آلبوم «روایت آوازی آوازی از استادان قدیم ایران ۲ و ۳» با گردآوری ومتنِ «بهمن کاظمى» نیز به تازگی توسط این انتشارات به بازار عرضه شده است. این مجموعه حاوی آواز استادان سید علی‌اصغر کردستانی (۱۲۶۰-۱۳۱۵)، درویش حسن خراباتی (۱۲۷۱-۱۳۴۶)، حسن شیری (۱۳۰۶-۱۳۷۵)، غلامرضا قیطانچی (۱۳۰۲-۱۳۶۸)، علی البرزی (۱۲۹۹-؟)، ابوالحسن اقبال‌آذر (۱۲۴۲-۱۳۵۰) است.

روایت آوازی از استادان قدیم ایران ٣ نیز شامل دو سی‌دی است که در سی‌دی اول آواز استادان محمود اسکویی، علی داور (درویش)، غلامعلی شهپر، آقای قاری، حسن فَشی و قاسم همدانیان و در سی‌دی دوم آواز استادان درویش حسن خراباتی (۱۲۷۱-۱۳۴۶)، رحمت‌الله مرآتی (۱۲۹۹-۱۳۷۵)، عباس کاظمی (۱۳۱۰-۱۳۸۱) و فرج‌الله باقرپور (۱۲۸۸-۱۳۶۴)  آمده است.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “سه اثر جدید توسط انتشارات ماهور منتشر شد + عکس”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید