آخرین خبر

واکنش وزیر ارشاد به نامه علی رهبری

آوای ایرانیان: صالحی امیری دوشنبه شب، در حاشیه نشست هم‌اندیشی با اهالی نشر و قلم در جمع خبرنگاران نسبت به نامه علی رهبری که در فضای رسانه‌ای کشور منتشر شد واکنش نشان داد.

به گزارش آوای ایرانیان، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هم اندیشی با اصحاب نشر و قلم در هتل انقلاب در جمع خبرنگاران, نداشتن بازدهی کافی را عمده مشکل ناشران برشمرد و گفت: ناشران در حوزه اقتصاد نشر در شرایط سختی به سر می‌برند و نیازمند حمایت و پشتیبانی دولت برای حل مشکلات در این زمینه هستند.

وی بیمه، مالیات، کمک دولت به ویترین سازی و کتابفروشی ها، واسپاری تصدی گری از دولت به ناشران و اتحادیه ها, عدم سودآوری و مصرف فرهنگی و کتابخوانی در جامعه را از جمله انتظارات ناشران عنوان کرد و گفت: برای رونق گرفتن صنعت نشر در کشور, تحریک تقاضا در حوزه مصرف فرهنگی باید افزایش پیدا کرده و میزان سرانه کتابخوانی در کشور باید رشد پیدا کند.

صالحی امیری ادامه داد: قاچاق کتاب و چاپ برخی از کتاب های پرتیراژ توسط افراد سودجو از دیگر مشکلات ناشران است و طبق جلسات هماهنگی بین وزارت ارشاد، اتحادیه ناشران و نیروی انتظامی برگزار شده و نیروی انتظامی نیز قول داده که با تمام ظرفیت با افراد سودجو در این حوزه برخورد کند؛ همچنین با قوه قضائیه نیز هماهنگی لازم برای برخورد با این افراد را انجام می دهیم.

صالحی امیری با بیان اینکه نکته سوم کاهش تصدی گری دولت در حوزه نشر است، بیان داشت: سیاست قطعی وزارت ارشاد و تاکید رئیس جمهور نیز تقویت نهادهای صنفی و کاهش تصدی گری دولت است؛ به عبارت دیگر دولت در حوزه نشر ۳ وظیفه سیاست گذاری، حمایت و نظارت را بر عهده دارد و مابقی امور تصدی گری نشر بر عهده ناشران و اتحادیه ها است، البته در طول ۳ سال واسپاری امور به ناشران انجام شده که در این دوره سرعت بیشتری خواهد گرفت.

وزیر ارشاد گفت: بیمه و مالیات از دیگر نکات مطرح شده در این جلسه بود که طی روزهای گذشته جلساتی را با مدیرعامل تامین اجتماعی داشتیم وامروز نیز صحبتی را با وزیر اقتصاد و دارایی و وزیر کار و امور اجتماعی داشتم و این مشکلات را جزو اولویت هایمان قرار داده ایم.

صالحی امیری درباره برگزاری کلاس های مدلینگ برای کودکان توسط موسسات مجوزدار از سوی کارگروه مد و لباس تصریح کرد: در این زمینه ما بازنگری در سیاست ها را خواهیم داشت و در آینده نزدیک سیاست های وزارت ارشاد در این زمینه را برای افکار عمومی تشریح می کنم.

صالحی‌امیری در رابطه با کاهش شدید عناوین کتاب‌های دینی و تیراژ قرآن در کشور و رویکرد وزارت ارشاد گفت: در جلسه مجلس، برنامه مکتوب خود در رابطه با فرهنگ دینی و قرآنی را ارائه کرده‌ام و این موضوع قطعاً در بودجه سال آینده تقویت خواهد شد و برنامه های جدیدی را در حوزه قرآن و عترت و حمایت از آثار فاخر دینی دنبال می‌کنیم که آثار آن را در سال ۹۶ خواهید دید.

وزیر ارشاد در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره برگزاری کلاس‌های مدلینگ برای کودکان توسط مؤسسات دارای مجوز بیان کرد: در این راستا بازنگری در سیاست‌ها را خواهیم داشت و در آینده نزدیک سیاست‌های وزارت ارشاد در این زمینه را برای افکار عمومی تشریح خواهم کردوزیر ارشاد خاطر نشان کرد: بزودی نشست خبری خواهم داشت و به تشریح سیاستهای ارشاد در حوزه های مختلف می‌پردازم.

وی در ادامه درباره ارسال آثار گنجینه ملی ایران به اروپا گفت: ارسال آثار گنجینه ملی به موزه برلین و روم متوقف شده و نیازمند بررسی بیشتر است و در این راستا در آینده نزدیک اطلاع‌رسانی بیشتر خواهد شد.

صالحی امیری در واکنش به نامه علی رهبری که در فضای رسانه‌ای کشور منتشر شد بیان کرد: این نامه را دریافت کردم و در حال بررسی آن هستم، امیدوارم بتوان هرچه سریعتر درباره آن تصمیم‌گیری کرد و در یک نشست خبری به آن موضوع و موضوعات مشابه پاسخ داد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “واکنش وزیر ارشاد به نامه علی رهبری”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید