آخرین خبر

نمی‌خواهم ترکیه را از دست بدهم

نمی‌خواهم ترکیه را از دست بدهم

اورهان پاموک

آوای ایرانیان: «اورهان پاموک»، نویسنده برنده نوبل، در مراسم دریافت دکترای افتخاری در روسیه گفت که دلش برای زبان ترکی تنگ می‌شود و نمی‌خواهد کشورش را از دست بدهد.

به گزارش آوای ایرانیان، «اسپوتنیک نیوز» نوشت: «اورهان پاموک» نویسنده‌ ترکیه‌ای برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۰۶ که برای دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه دولتی پترزبورگ راهی روسیه شده بود، در مصاحبه با رسانه‌های این کشور از دلتنگی برای زبان ترکی و احساسات خود درباره وضعیت کنونی وطنش سخن گفت.

«پاموک» که برای تدریس در دانشگاه کلمبیا مدتی را در نیویورک زندگی کرده، در مصاحبه اخیر خود گفت: «من نمی‌خواهم سکوت کنم. گاهی اوقات اگر همسرم در ترکیه باشد، در نیویورک احساس تنهایی می‌کنم. به مدت ۱۰ روز ترکی صحبت نمی‌کنم و در این‌ موارد، رمان، تنها جایی است که می‌توانم به زبان ترکی حرف بزنم. با این حال،‌ می‌توانم تلفنی با همسرم صحبت کنم.»

خبرگزاری روس از او سوال کرد: «شرایط سیاسی در ترکیه خیلی آشفته است. آیا هرگز قصد کرده‌اید زندگی خود را به نیویورک منتقل کنید؟» او در پاسخ اظهار کرد: «من می‌خواهم در کشوری زندگی کنم که مردمش به زبان ترکی صحبت کنند. نمی‌خواهم ترکیه را از دست بدهم. برایم مهم است. تا حالا چند مقاله انگلیسی‌زبان برای مجلات آکادمیک نوشته‌ام. نه، دلم برای مردم ترکیه تنگ می‌شود.»

سوال بعدی این بود که مکان مورد علاقه او در استانبول کجاست، نویسنده «موزه معصومیت» با خنده جواب داد: «دانشجویانم هم همین سوال را از من می‌پرسند و من از آن‌ها عصبانی می‌شوم. آیا من برای شما یک توریست هستم؟

نویسنده رمان‌های «نام من سرخ» و «استانبول» ادامه داد: «من تمام دوستانم را بوسفورس می‌برم؛ در رستوران‌های محلی می‌نشینیم و سوار قایق می‌شویم و از جاهای دیدنی بازدید می‌کنیم. می‌توانید حدس بزنید که فضای استانبول در چنین جاهایی چطور است.»

«اورهان پاموک» سه روز پیش دکترای افتخاری را از دانشکده ترکیه‌شناسی دانشگاه سن‌پترزبورگ روسیه دریافت کرد. این دانشگاه که از سال ۱۸۲۲ دوره زبان عثمانی را دایر کرده و سال ۱۸۳۵ به دو بخش تاریخ و زبان تقسیم شده، نزدیک به دو قرن قدمت دارد.

پیش‌تر اعلام شده بود او با حضور در روسیه جایزه «یاسنایا پولیانا» را از بنیاد «تولستوی» دریافت می‌کند. این جایزه برای رمان «شوری در سر» به وی اهدا شد. «پاموک» ترکیه‌ای در مسکو و سن پترزبورگ با هواداران خود دیدار کرد و علاوه بر حضور در برنامه‌های فرهنگی، میهمان یک برنامه تلویزیونی شد.

«اورهان پاموک» به عنوان یکی از برجسته‌ترین رمان‌نویسان ترکیه، خالق آثاری چون «زندگی نو»، «موزه معصومیت»، «برف»، «کتاب سیاه»، «نام من سرخ» و اثر زندگی‌نامه‌ای «استانبول» است. «پاموک» اولین رمانش «جودت بیک و پسرانش» را در سال ۱۹۸۲ به چاپ رساند و یک سال پس از آن «خانه خاموش» را منتشر کرد. او نوبل ادبیات را در سال ۲۰۰۶ به خود اختصاص داد. «پاموک» در سال ۲۰۰۳ جایزه «ایمپک دوبلین» را برای «نام من سرخ» دریافت کرد. آثار این نویسنده تاکنون بیش از ۱۱ میلیون جلد در سرتاسر جهان فروش داشته‌ است.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نمی‌خواهم ترکیه را از دست بدهم”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید