آخرین خبر

وزیر ارشاد در معارفه معاون هنری: وزیر در صدور مجوزها دخالت نمی‌کند/ حذف دخالت افراد بالادستی!

آوای ایرانیان: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز دوشنبه ۲۰ آذر در مراسم تودیع و معارفه معاونان پیشین و جدید امور هنری، اظهار کرد که در مدیریت برنامه‌محور وزیر در صدور مجوزها دخالت نمی‌کند.

به گزارش آوای ایرانیان به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین تکریم و معارفه معاونان هنری پیشین و جدید امور هنری که با حضور علی مرادخانی و سید محمد مجتبی حسینی معاونان پیشین و جدید معاونت امور هنری و مدیران این حوزه برگزار شد، گفت: فعالیت های این وزارتخانه به طور کلی از پیچیدگی هایی برخوردار است اما فعالیت معاونت امور هنری به عنوان پیشانی کار با توجه به گستردگی فعالیت ها در بخش های مختلف، نسبت به دیگر معاونت ها و بخش ها دشوارتر است.

وی ادامه داد: این معاونت به جهات مختلف یکی از بخش های پردامنه و پر کار در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که اگر بخواهیم برخی از این جهات را برشماریم، باید گفت کل گستره موضوعی هنر متنوع است و تکثر حوزه های فعالیت هنری اعم از موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی، مد و لباس، آموزش های متنوع کلاسیک و آزاد و … حجم متنوعی از کارها با شاخه های متکثر را به دنبال دارد. طبعا این معاونت به لحاظ حجم بالای کار، دایره مخاطبانش هم افزون تر است و کنشگران فراوانی دارد. هر یک از شاخه های هنری که در این معاونت مشغول به فعالیت هستند ذینفع هایی دارند بنابراین با توجه به گستردگی کنشگران آن، سطح توقع، انتظارات و فاصله منابع و انتظارات آن نیز متفاوت می شود.

صالحی گفت: تکثر رویدادها و جشنواره ها نیز جهت دیگر گستردگی فعالیت های این معاونت محسوب می شود. بسیاری از این جشنواره ها در سطح ملی و استانی برگزار می شود که حجم وسیعی از منابع انسانی و فعالیت ها را مشغول خود می کند. جهت چهارم گستردگی فعالیت های این معاونت حضور مراکز وابسته به آن است. برخی از این مراکز از لحاظ فضایی نیز دارای پیشینه تاریخی و حس خاطره انگیز است؛ از جمله تئاتر شهر و تالار وحدت که بخشی از تاریخ حوزه هنر محسوب می شوند. این ساختمان ها مورد توجه مجموعه ای از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه هستند.

عضو کابینه دوازدهم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تکثر دیدگاه ها و سلایق عام و خاص در جامعه نسبت به موضوعات هنری، ادامه داد : وجود این نوع سلایق، مدیریت در چنین فضایی را دشوار و سخت می کند. ولی در چهار سال گذشته در این معاونت اتفاقات مثبتی رخ داده است و در دولت یازدهم فضای امن تری برای هنرمندان به وجود آمد.

وی تصریح کرد: توجه به کرامت و حقوق اهالی فرهنگ و هنر در دولت یازدهم از جمله این اقدامات بود و تلاش ها و خدمات آقای مرادخانی در این حوزه شایسته تقدیر است.

صالحی در ادامه گفت: یکی دیگر از موضوعاتی که در دولت یازدهم به آن اهمیت داده شد و در دوره جدید هم استمرار خواهد یافت، توجه به موضوع اقتصاد هنر است. در این بخش تکاپویی را شاهد بودیم که قابل مقایسه با دوره قبل از آن نیست. رشد کمّی همراه با کیفیت نسبی نیز یکی دیگر از اقداماتی است که در حوزه معاونت امور هنری انجام شد. توجه به دیپلماسی هنری یکی دیگر از اولویت های این معاونت در دولت تدبیر و امید بوده است و دیپلماسی هنری و بین المللی تر کردن هنر را مدنظر داریم.

ایران با خودروی خود شناخته نمی شود، بلکه فرهنگ و هنر ما معرف ایران در جامعه جهانی است. استعدادهای هنری فراوانی داریم که می توانیم از طریق این استعدادها خود را به جهان معرفی کنیم و تاکنون تلاش های قابل توجهی در این زمینه شده استوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: ایران با خودروی خود شناخته نمی شود، بلکه فرهنگ و هنر ما معرف ایران در جامعه جهانی است. استعدادهای هنری فراوانی داریم که می توانیم از طریق این استعدادها خود را به جهان معرفی کنیم و تاکنون تلاش های قابل توجهی در این زمینه شده است و از آن جمله می توان به اجرای مشترک اخیر ارکستر سمفونیک تهران و جوانان جهان در تالار وحدت اشاره کرد. اینکه بتوانیم دروازه های جهان را از دریچه فرهنگ و هنر به روی خود بگشاییم، نه تنها به نفع فرهنگ و هنر کشور که به نفع سیاست، امنیت و اقتصاد کشور نیز خواهد بود. این دریچه به طور قطع منجر به ایجاد دولت و نظامی با ثبات تر می شود.

وی با اشاره به دیگر اقدامات معاونت امور هنری در چهار سال گذشته ادامه داد: تغییرات زیرساختی عرصه فرهنگ و هنر در دولت گذشته چه در حوزه هنری و چه در حوزه منابع انسانی قابل توجه و تحولات کیفی نیز در این دوره بسیار بوده است.

صالحی با تاکید بر استمرار اقدامات مثبت این معاونت در دوره جدید گفت: در دوره پیش رو نوع مدیریت مورد توجه است. مدیریت نباید وزیرمحور و معاون محور باشد بلکه باید به سمت برنامه محوری و ساختارمندی حرکت کنیم. در دوره های گذشته فرآیند بسیاری از صدور مجوزها در بخش های مختلف این وزارتخانه با دخالت های افراد بالادستی همراه بود، ولی در دولت یازدهم این رویه برچیده شد و در این دولت نیز این روش ادامه خواهد داشت. اعتماد به معاونان و مدیران کارآمد و اهالی فن و هیات های علمی در انجام امور این وزارتخانه از اولویت ها است.

صالحی در عین حال تاکید کرد: سیاست وزیر درباره اکران و مجوزها، اتکا و اعتماد به شوراهای تخصصی است و به صورت موردی ورود نمی کند. مبنای حرکت باید بر اساس نقشه راه باشد. باید برنامه قابل دفاع در انجام امور داشته باشیم. نیازمند دفاع از حقوق هنرمندان و اجرای قانون به صورت همزمان هستیم. هم باید حافظ حقوق هنرمندان بود، زیرا آنها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به عنوان پناهگاه خود در امور هنری خود می دانند و هم باید حافظ قانون بود، زیرا قانون خط روشنی از تفاهم اجتماعی را ایجاد می کند بنابراین صیانت همزمان از این دو از اهمیت بالایی برخوردار است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: پاسداری از هنر ایرانی نیز یکی دیگر از اولویت ها است. توجه به هنر ایرانی در عین عدم انکار هنر مدرن، کلاسیک و پسا مدرن مهم است. صیانت از هنر بومی رویکرد همه دولت ها و ملت ها است. باید بتوانیم از هنر ایرانی در قالب های ملی، اقوام و نواحی صیانت کنیم. توجه همزمان به پیشکسوتان هنر و نسل جدید و نوظهور یکی دیگر از موضوعاتی است که باید در این دوره به آن توجه داشت. ترکیب این دو با یکدیگر اتفاقات بسیار خوبی را در این حوزه رقم می زند و توازن میان این دو نسل نقش بسزایی در مسیر ارتقای هنر کشور دارد.

وی در پایان ضمن تقدیر از خدمات و تلاش های علی مرادخانی معاون امور هنری گفت: امیدوارم در دوره آقای حسینی شاهد اتفاقات خوب و استمرار اقدامات دوره گذشته باشیم.

سپس علی مرادخانی معاون پیشین هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با تمام کاستی ها و مشکلات پیش روی هنر، ویترین هنر کشور آبرومند است. تلاشم این بود آنچه برای ارتقای هنر کشور موثر است را به منصه ظهور برسانم. تلاش بر این بود وعده های رییس جمهور محترم در حوزه هنر کشور را عملی کنم. در بخش های مختلف این معاونت از جمله هنرهای تجسمی، موسیقی، هنرهای نمایشی، مد و لباس و … شاهد اتفاقات خوب و جدیدی بودیم. در بخش زیر ساختی نیز اتفاقات موثری افتاد و امیدوارم این اتفاقات در دوره جدید استمرار داشته باشد.

وی در پایان از تلاش ها و خدمات مدیران و کارکنان این معاونت در مدت همکاری اش تشکر کرد.

در پایان این آیین سید محمد مجتبی حسینی معاون جدید امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هنر ایرانی به قدری کهن است که پایایی، پویایی و استمرار آن منجر به پرآوزاه شدنش شده است و خرسندم که از کودکی از دالان هنر عبور کرده ام. ما توانسته ایم با زبان هنر با جهانیان به گفتگو بنشینیم. ما زبان هنر و تفاهم را هیچوقت فراموش نکرده ایم. امروز بزرگترین سرمایه ام در انجام این وظیفه حضور اهالی هنر و همکاران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “وزیر ارشاد در معارفه معاون هنری: وزیر در صدور مجوزها دخالت نمی‌کند/ حذف دخالت افراد بالادستی!”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید