آخرین خبر

واکنش زائری به درگیری یک روحانی در کنسرت بوشهر!

آوای ایرانیان: پخش صدای ابرام تاتلیس ممکن، اما نام بردن از استاد شجریان غیر مجاز است؟!

محمدرضا زائری، پژوهشگر و نویسنده در یادداشتی نوشت:در روز‌های گذشته فیلم کوتاهی منتشر شد از حضور یک روحانی جوان بر روی سن یک مراسم اجرای موسیقی در یکی از شهر‌های استان بوشهر و تلاش ایشان برای برهم زدن مراسم که با دخالت مردم به شکل توهین آمیزی از مجلس بیرون انداخته می‌شود. این ویدئوی تلخ بسیار برایم زجرآور و دردناک بود، و تصویری روشن از مسیر دوقطبی کردن جامعه و تعارض و تقابل!

* درگیر شدن مردم با روحانیت و رویارویی حوزه‌های علمیه و نهاد دین با علایق عمومی مردم در شکل کلان خود نقشه‌ای است که جز تخریب و نابودی کامل دین و حوزه را در پی نخواهد داشت!

* من کاملا این روحانی جوان را درک می‌کنم- هر چند از رفتار او که باعث بی حرمت شدن لباس مقدسش شده آزرده و عصبانی ام-، زیرا او تقصیری ندارد! فهم غلط از دین و درک نادرست از مفهوم منکر و تشخیص ناصواب از وظیفه نهی از منکر باعث شده تا او مخلصانه برای دفاع از دین و ایمان خود در پیش چشم مردم با کسانی درگیر شود که هیچ عنادی با دین و ایمان او ندارند!

تقصیر او نیست! تقصیر بزرگتر‌هایی است که در “ستاد” قم و تهران و مشهد توی خانه‌ها و پشت دیوار‌ها رهنمود می‌دهند و ذهن امثال او را پر می‌کنند و آنان را در “صف” بوشهر و بندر و شیراز با مردم به جان هم می‌اندازند! بزرگتر‌هایی که مناسبات کلان و اسباب و علل اساسی تحولات اجتماعی را در نظر نمی‌گیرند و ریشه‌ها را نمی‌بینند و عوامل بنیادین را حل نمی‌کنند و متوجه هم نیستند که این رویارویی‌های ظاهرا ساده چه اندازه به موقعیت و جایگاه حساس حوزه‌های علمیه و روحانیت ضربه‌های کاری وارد می‌کند.

بزرگتر‌هایی که به او نیاموخته اند” من أشرف أفعال الکریم تغافله عما یعلم” و برای او نگفته اند “یفرط منهم الزلل” و به او نفهمانده اندکه “التجاهل نصف الحکمه” و ندانسته که نقش روحانیت در دوران غیبت، کفالت یتیم است! یتیمی که سایه پدر بر سرش نبوده و خطا هم می‌کند و اشتباه هم دارد و …بزرگتر‌هایی که فراموش کرده اند اکنون مثل صدسال و دویست سال قبل ساکن گوشه حجره نیستند بلکه وقتی حکومت را در اختیار گرفته اند مسؤول همه امور مردم از تأمین معاش تا تفریح و اوقات فراغت و شادی و سرورشان هستند و باید کارامدی حاکمیت را در همه این امور نشان دهند! بزرگتر‌هایی که از یاد برده اند دوران موعظه و سخنوری گذشته است و اکنون زمان به میدان آمدن و کارکردن است یا حداقل سکوت دردمندانه و تغافل خردورزانه! بزرگتر‌هایی که نمی‌دانند باید بالاخره یکبار برای همیشه تکلیف موسیقی را روشن کنند و از این وضع بلاتکلیف و سرگردان به درآیند که نمایش گیتار در پرمخاطب‌ترین برنامه نوروزی مجاز می‌شود و نمایش تار در تخصصی‌ترین برنامه شبکه چهار ممنوع! و پخش صدای ابرام تاتلیس ممکن، اما نام بردن از استاد شجریان غیر مجاز است؟!

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “واکنش زائری به درگیری یک روحانی در کنسرت بوشهر!”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید