آخرین خبر

تلالو جوانان موسیقی در تالار رودکی

به گزارش آوای ایرانیان، شب گذشته سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان میزبان نوازندگان جوان و نوجوان ساز تنبک بود و نونهالان نوازنده ستارگان درخشان شب گذشته در تالار رودکی بودند.

هفدهمین روز از سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش موسیقی دستگاهی به ساز تنبک اختصاص داشت و نفرات راه یافته به مرحله نهایی مقابل هیأت داوران قرار گرفتند. در این روز نوید افقه، سیامک بنایی، پژمان حدادی، مهدی خاکساران، پدرام خاورزمینی، کامبیز گنجه‌ای و حمید قنبری هیأت داوران ساز تنبک را تشکیل می دادند.

بر اساس این گزارش، بخش نخست هفدهمین روز جشنواره موسیقی جوان به رده سنی الف اختصاص داشت و این رده سنی به دو گروه الف ۱ و الف ۲ تقسیم شده بودند. در ابتدا منصور صادق نژاد آئینی از رده سنی الف ۱ به روی صحنه آمد و قطعات خود را اجرا کرد. پس از او، مشتاق معتضدیان، هومان خوش بین، باربد مشیدی، عارف مشایخ، حسین حسنوند، نگین نجابت قمصری و ایلیا فرج زاده از این رده سنی به نوبت به روی صحنه حاضر شدند و به اجرای قطعات خود پرداختند.

پس از استراحتی کوتاه نوبت به رده سنی الف ۲ رسید. محمدامین جانعلی نژاد، نیما رنجبریان، آرش مهدیه نجف آبادی، کیان کیوان فر، یزدان درمیانی، مهرشاد فرضی پور، ملیکا رحیمی، میلاد ملکی و متین هاشمی ثابت نفراتی بودند که از این رده سنی به روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را اجرا کردند.

بخش دوم و پایانی روز هفدهم جشنواره، به نوازندگان رده های سنی ب و ج اختصاص داشت و در ابتدا شیوا سادات واحدی از رده سنی ب به روی صحنه حاضر شد و قطعات خود را اجرا کرد. پس از او، محمدعلی رفیعیان، عارف اسفندپور، محمود جعفری، علیرضا زارع، مائده شفیعی، علی احمدیان و شهریار صابونی از این رده سنی به نوبت مقابل هیات داوران قرار گرفتند و به تنبک نوازی پرداختند.

پس از استراحتی کوتاه، نوبت به گروه سنی ج رسید. امید مقیمی نژاد، عرفان بطلانی اصفهانی، آرش سروستانی، علیرضا احمدی، فرزاد ذوالجناحی، ایمان شجاعیان و سعید نیک رفتار نفراتی بودند که به روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را اجرا کردند.

حضور بهمن رجبی نوازنده و مدرس پیشکسوت تنبک از نکات جالب توجه روز هفدهم جشنواره ملی موسیقی جوان بود.

رضایت از رده سنی الف

مهدی خاکساران عضو هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش ساز تنبک در مورد اجراهای روز هفدهم جشنواره موسیقی جوان گفت: اجراهای بسیار خوبی را شاهد بودیم و تمام شرکت‌کنندگان اجراهای خوب و باکیفیتی داشتند و بنده از اجراهای امروز راضی هستم. شرکت‌کننده‌های امروز از بین تمامی نوازندگانی که فیلم‌هایشان را ارسال کرده بودند انتخاب شده بودند و حدود یک ماه نیز فرصت داشتند که تمرین کنند و برای اجرای امروز آماده باشند و علت اینکه بنده در حین اجراها از نوازندگان سئوالی نپرسیدم این بود که به اعتقاد من فردی که تمرین کرده و وقت گذاشته و امروز اجرا کرده، پس قطعا با آمادگی بالا در این جشنواره شرکت کرده است.

وی ادامه داد: امروز آقای بهمن رجبی بعد از سال‌ها به‌عنوان مهمان در جشنواره موسیقی جوان حاضر شدند و حضور ایشان برکتی برای جشنواره موسیقی جوان بود. امیدوارم که تأثیرات بزرگان موسیقی کشور از جمله آقای رجبی در چنین جشنواره‌هایی پررنگ تر شود.

خاکساران در مورد نقاط ضعف و قوت نوازندگان نیز بیان کرد: تمام اجراهای امروز را دوست داشتم اما به شخصه از اجراهای رده سنی الف رضایت بیشتری داشتم. نقطه ضعفی که در رده‌های سنی ب و ج مشاهده کردم و بسیار مشهود بود، این بود که تمام نوازندگان این رده‌ها یکنواخت ساز نواختند و همانند سال‌های گذشته پیشرفت چندانی نداشتند.

مهدی خاکساران در پایان در مورد برگزاری جشنواره موسیقی جوان خاطرنشان کرد: جشنواره موسیقی جوان یک رویداد بسیار بزرگ و مهم است و به نظر من جزو بهترین جشنواره‌هایی است که در کشور برگزار می‌شود و فرصتی برای جوانان کشور است که بتوانند خودشان را معرفی کنند و محک بزنند. امیدوارم که تمام نوازندگان تنبکی که در سنین مختلف مشغول نواختن هستند بتوانند در این جشنواره شرکت کنند و وجود چنین جشنواره‌هایی باعث می‌شود که نوازندگان جوان پیشرفت چشمگیری داشته باشند.

نوازندگانی که در سنین بالاتر قرار می‌گیرند، کم کار می‌شوند

کامبیز گنجه‌ای عضو دیگر هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش ساز تنبک در مورد اجراهای امروز گفت: کیفیت اجراها نسبت به سال‌های گذشته خوب بود و به شخصه از اجراهای گروه سنی الف رضایت بیشتری داشتم اما از نوازندگان گروه سنی ج چندان رضایت نداشتم و متأسفانه نوازندگانی که در سنین بالاتر قرار می‌گیرند، کم کار می‌شوند و فکر می‌کنند که در نواختن این ساز تبحر خاصی دارند اما این موضوع غلط است و بیشتر باید تلاش کنند.

وی همچنین در مورد نقاط ضعف و قوت نوازندگان بیان کرد: نقاط ضعف نوازندگان در این بود که زیادی غرق تکنیک هستند و این موضوع به آن‌ها صدمه می‌زند زمانی که برای آن‌ها موسیقی پخش کردیم، نتوانستند همراه با موسیقی ساز بنوازند و موسیقی را درک نمی‌کنند و باید تلاش بسیار زیادی برای رفع این نقیصه انجام دهند. به نظر من باید زیر نظر اساتید برجسته کشور آموزش ببینند تا نقاط ضعف‌شان برطرف شود.

کامبیز گنجه‌ای در پایان در مورد برگزاری جشنواره موسیقی جوان گفت: جشنواره موسیقی جوان یک رویداد مهم و بزرگ است و از همینجا از تمام مسئولین برگزاری جشنواره تشکر می‌کنم و به هر حال همین که چنین جشنواره‌هایی در جهت رشد و پیشرفت نوازندگان جوان برگزار می‌شود، بسیار خوب است و امیدوارم که این جشنواره در سال‌های آینده نیز ادامه پیدا کند.

ساز تنبک بسیار به ادبیات و موسیقی وابسته است

پژمان حدادی دیگر عضو هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش ساز تنبک در مورد اجراهای روز هفدهم جشنواره موسیقی جوان گفت: نکته‌ای که در تمام دوره‌هایی که جشنواره موسیقی جوان برگزار شده در قسمت نوازندگان تنبک وجود دارد این است که معمولا رده سنی ب از نظر نوازندگی و حس موسیقایی از رده سنی ج بهتر بودند و به نظر من دلیل آن در پشتیبانی که باید بشود و یا انگیزه‌هایی که روز به روز در جامعه ما کمرنگ تر می‌شود است. به طور کلی زمانی که سن انسان بالاتر می‌رود، انگیزه‌ها و علاقه‌مان نیز کمرنگ تر می‌شود و این موضوع نیز در مورد تکنیک و محتوا کاملا مشهود است.

وی افزود: همچنین در اجراهای امروز در قسمت همنوازی با موسیقی نیز اختلاف سطح مشهود است البته که به طور کلی نکته‌ای که در اجراهای امروز بسیار به چشم خورد این بود که نوازندگان تنبک و حتی سایر نوازندگان دیگر موسیقی کمتر گوش می‌دهند و این موضوع بسیار به نوازندگان لطمه می‌زند. در موسیقی فرهنگ ما به خصوص ساز تنبک بسیار به ادبیات و موسیقی وابسته است و ریتم ما با شعر و موسیقی پیوند ناگسستنی دارد.

حدادی تصریح کرد: نکته ضعف دیگر نوازندگان این است که به هیچ عنوان با ریشه موسیقی ایرانی آشنایی نداشتند و اگر هم موسیقی گوش می‌دهند، از یک دوره‌ای به بعد موسیقی را گوش کرده‌اند و این موضوع برای من به عنوان یک نوازنده تنبک بسیار جای تعجب دارد.

این نوازنده در ادامه بیان کرد: نکته مثبتی که در اجراهای امروز دیدم این بود که سبک نوازندگی بچه‌ها نسبت به سال‌های گذشته که فقط یک خط را دنبال می‌کردند، بسیار بهتر شده است و دوباره به سمت کلاسیک و نوازندگی های قدیمی تر روی آورده‌اند.

حدادی در پایان در مورد برگزاری جشنواره موسیقی جوان خاطرنشان کرد: این جشنواره اتفاق بسیار خوبی است و امیدوارم که پابرجا بماند. به هر حال با تمام مشکلات و تهاجم فرهنگی که وجود دارد و همین موضوع باعث شده تا موسیقی اصیل ایرانی در حال نزول باشد، برگزاری چنین جشنواره ای می‌تواند بسیار مفید باشد.

سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت اساتید موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و با همکاری بنیاد رودکی از تاریخ ۵ مردادماه تا ۵ شهریورماه سال جاری در تالار رودکی تهران در حال برگزاری است.

آئین اختتامیه سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، روز سه شنبه پنجم شهریورماه از ساعت ۱۸ در تالار وحدت برگزار می شود.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تلالو جوانان موسیقی در تالار رودکی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید