آخرین خبر

قطعه «یکِ شیش» منتشر شد/ هدیه‌ای برای زاد روز تولد استاد

علی جعفری پویان از نوازندگان شناخته شده ویولن چند روز پس از سالروز تولد استاد حسین علیزاده قطعه «یکِ شیش» را به همین مناسبت با آهنگسازی بهنود یخچالی منتشر کرد.

به گزارش آوای ایرانیان، علی جعفری پویان از نوازندگان شناخته شده ویولن چند روز پس از سالروز تولد استاد حسین علیزاده قطعه «یکِ شیش» را به همین مناسبت با آهنگسازی بهنود یخچالی منتشر کرد. این قطعه که برداشتی آزاد از قطعه «نی‌نوا» اثر حسین علیزاده است، به مناسبت سالروز تولد این آهنگساز و نوازنده‌ برجسته‌ی موسیقی ایران با تک‌نوازی ویولن و ویولای علی جعفری‌پویان در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

علی جعفری پویان که پیش از این علاوه بر حضور مستمر در ارکسترهای شناخته شده کشورمان و بسیاری از آثار سینمایی و تلویزیونی به عنوان نوازنده مشغول به فعالیت است، درباره نحوه تولید قطعه «یک شیش» که عنوان آن بر اساس روز تولد استاد علیزاده یعنی اول شهریور نامگذاری شده، توضیح داده است: «بارها این مساله را توضیح داده‌ام که آشنایی با استاد علیزاده در حساس‌ترین سنین عمرم  از شانس‌های زندگی‌ام بوده است. ایشان فقط یک ‌سال مدیر هنرستان موسیقی شدند و من و بسیاری از دوستانم در همان زمان کوتاه تکلیف‌مان با هنر، حرفه‌مان و خودمان مشخص شد. شخصیت کاریزماتیک ایشان یک طرف منش و برخورد خالصانه و بی‌ادعایشان هم یک طرف‌ دیگر ما را مجذوب خود کرده بود. توانایی‌های مختلف هنری و چند بعدی بودنشان در موسیقی، با انگیزه بودن در هر شرایطی، خستگی‌ناپذیری و فعال بودن و پر انرژی بودن و نگاه بین‌المللی داشتن به موسیقی ایران و بی‌تفاوت نبودن در مسائل مختلف از خصوصیات بی‌نظیر ایشان است که من و بسیاری از هم‌نسلانم را الگوی خودشان کرده است. ادای دین به خوبی‌ها و مهربانی‌های ایشان بهانه‌ای شد تا سعی کنیم همراه با همکاران با ارزشم، اثری را برای روز تولد ایشان آماده کنیم. بهنود یخچالی هم  با محوریت نوازندگی ویولن و ترکیب موسیقی الکترونیک و سازهای زهی و بر اساس قطعه‌ی «نی‌نوا» این قطعه را تنظیم کرده است.

فکر کردم چه اثری بهتر از نی‌نوا که شکل امروزی به آن بدهیم و نی‌نوای سال ۹۸ را ترسیم کنیم؟ هیچ‌گاه نمی‌توانیم کتمان کنیم که علاقه‌ای که این قطعه در ما برای موسیقی اصیل و عمیق ایجاد کرد تا چه اندازه بوده است. سولوی بی‌نظیر ویولون این اثر را آقای «خاچیک بابایان» نواخته‌اند که تکرارناشدنی است و اجرای من  وام‌گرفته ازحالی بوده که ایشان در آن سال‌ها ایجاد کرده‌اند و به روح تمام ویولون‌نوازان ایران تزریق شده است. سونوریته و صدای ساز ایشان تکرار نشدنی است و عجیب در گوش ما نوازندگان ویولن نشسته است. ضمن این که به هیچ وجه نمی‌توان منکر اجرای بی‌نظیر آقای جمشید عندلیبی و نی‌نوازی ایشان شد.

از بهنود یخچالی بابت ساخت این موسیقی و تنظیم خلاقانه‌اش بسیار متشکرم و از این که در تمام مراحل تولید این اثر متواضعانه و خالصانه و با حوصله من را همراهی کرد و همچنین از تمام دوستان نوازنده‌ام که در ضبط این اثر من را یاری کردند، بسیار متشکرم. در این میان تشکر ویژه دارم از دوستان‌ خوبم حامی حقیقی، آیدین الفت و کامبیز باقری. به هر حال ما تلاش کردیم که این کار را به روز اول شهریور رسانده و از استاد علیزاده دعوت کردیم تا به استودیوی شهر صدای پارسیان آمده و کار را بشنوند. واقعاً دلم می‌خواست بسیاری از افراد جامعه‌ موسیقی در این مراسم می‌بودند؛ ولی استاد علیزاده، احتیاج به یک خلوت شخصی داشت و می‌خواستند تست صدایی را در استودیو انجام دهد؛ اما خوشبختانه فیلم لحظه‌ای که ایشان این قطعه را شنیدند، موجود است و من خوشحال هستم که کار و آهنگ‌سازی و اجرا مورد تایید ایشان بود.»

در قطعه «یک شیش» که برداشتی آزاد از قطعه «نی نوا» استاد حسین علیزاده بوده و در استودیو شهر صدای پارسیان به مدیریت آیدین الفت ضبط شده، بهنود یخچالی موسیقی، علی جعفری پویان تک نواز ویولن و ویولا، مونیکا لران، یگانه حسینی‌نیا و علی جعفری پویان نوازندگان ویولن اول و دوم، سهراب برهمندی و علی جعفری پویان نوازنده ویولنسل، نگار نوراد نوازنده ویولنسل، حامی حقیقی صدابرداری، میکس و مسترینگ، کامبیز باقری عکس و تصویر، علیرضا صفر نژاد تدوین و سوگل ضامنی گرافیک گروه اجرایی را تشکیل می دهند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “قطعه «یکِ شیش» منتشر شد/ هدیه‌ای برای زاد روز تولد استاد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید