آخرین خبر

کیهان کلهر نوای «شهر خاموش» را در تالار وحدت پر کرد

تازه‌ترین کنسرت کیهان کلهر در حالی با اجرای پروژه «شهر خاموش» میزبان مخاطبان بود که این نوازنده و آهنگساز جهانی از طرفدارانش به جهت توجه به موسیقی جدی قدردانی کرد.

به گزارش آوای ایرانیان، دور تازه مجموعه کنسرت‌های «شهر خاموش» به آهنگسازی کیهان کلهر از روز شنبه پنجم بهمن ماه با همراهی کوارتت شهرزاد متشکل از پدرام فریوسفی نوازنده ویولن، میثم مروستی نوازنده ویولن، نیلوفر محبی نوازنده ویولن، آتنا اشتیاقی نوازنده ویولنسل، فرشید پاتینینان نوازنده کنترباس، بهتاش ابوالقاسم نوازنده سازهای کوبه‌ای در تالار وحدت تهران برگزار شد.

«شهرخاموش» یکی از مشهورترین آلبوم‌های بی‌کلام کیهان کلهر است که سال ۱۳۸۷ با همراهی بروکلین رایدر رهبر یک کوارتت زهی از کشور آمریکا در سبک موسیقی کلاسیک و خاورمیانه‌ای در قالبی بین‌المللی منتشر شد.

این آلبوم از چهار قطعه تشکیل شده که قطعه ۳۰ دقیقه‌ای «شهرخاموش» هسته اصلی اثر را تشکیل می‌دهد. این آلبوم پس از انتشار با استقبال منتقدان مطرح موسیقی مواجه و پس از آن نیز به عنوان یکی از آثار برتر نشریات و رسانه‌های معتبر موسیقی در جهان معرفی شد. این در حالی است که آلبوم یاد شده تاکنون در بسیاری از شهرهای اروپایی و آمریکایی به اجرا درآمده است. سبک اصلی این آلبوم موسیقی کلاسیک بین‌المللی است که در کنار آن از موسیقی ایرانی، موسیقی خاورمیانه، موسیقی کردی، موسیقی خراسانی استفاده شده است. یکی از نکات قابل توجه دیگر اثر هم قطعه نخست آلبوم است که به یاد قربانیان شهر حلبچه تولید شده است.

کیهان کلهر که چندی پیش به‌عنوان مرد سال موسیقی جهان در سال ۲۰۱۹ معرفی شد، در بخش‌های ابتدای این کنسرت بیان کرد: ما آلبوم «شهر خاموش» را در یادبود قربانیان فاجعه بمباران شیمیایی حلبچه تولید کردیم اما امروز که این پروژه را پیش روی شما قرار دادیم، گویی اینکه وقایعی مشابه همچون سیل سیستان و بلوچستان و جان باختن هموطنان ما در حادثه سقوط هواپیما در حال تکرار شدن است و گویا این بدی‌ها نمی‌خواهد تمام شود. به هر حال از همه شما عزیزان که با موسیقی جدی زندگی می‌کنید و امروز برای شنیدن موسیقی جدی به اینجا آمده‌اید تشکر می‌کنم به نظر هیچ چیز ارزشمند تر از این نیست که به واسطه موسیقی جدی همدیگر را ببینیم و از شما انرژی بگیریم. من با همین شرایط است که از دیدار شما خوشحالم.

«پرواز»، «آتشگاه»، «معشوق، نا امیدم نکن»، «شهر خاموش» از جمله آثاری بودند که در این کنسرت با صدابرداری حسین مقدم و علی پیروزی، مدیریت و برنامه ریزی پیمان سلطان آبادی، طراحی پوستر مهدی جوادی نسب، طراحی بروشور سهند بادلی و عکاسی آزاده بشارتی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

کیهان کلهر در آغاز برنامه به جای تک نوازی کمانچه به عنوان ساز تخصصی خود، به اجرای قطعه «طرقه» با تک نوازی سه تار پرداخت. «طرقه» نام قطعه‌ای از ساخته‌های کیهان کلهر برای سه تار و کوارتت زهی است که کلهر سال‌ها پیش آن را در آلبوم «شب، سکوت، کویر» منتشر کرده است. او در تور کنسرت‌های اروپا و آمریکا کنسرت‌های خود را با ساز سه تار برگزار کرده بود.

قطعه «آتشگاه» ساخته کالین جیکوبسن دومین قطعه‌ای بود که اجرا شد. جیکوبسن نوازنده آمریکایی ویولن و آهنگساز عضو گروه «جاده ابریشم»، سال‌ها پیش پس از حضورش در ایران و بازدید از شهر تاریخی اصفهان که مجذوب تاریخ و قدمت کشورمان مخصوصاً بنای آتشگاه مربوط به دوره ساسانی در نجف آباد شده بود این قطعه را ساخت و به کلهر تقدیم کرده است.

«معشوق، نا امیدم نکن» که نامی برگرفته از ترجمه ابیات «لیلی و مجنون» نظامی گنجوی به آهنگسازی کالین جیکوبسن است، قطعه دیگر کنسرت بود که در این کنسرت اجرا شد تا «شهر خاموش» قطعه پایانی باشد، این قطعه به یاد قربانیان حمله شیمیایی صدام به مردم بی‌پناه حلبچه با بهره‌گیری از موسیقی اصیل و محلی ایران ساخته شده است.

منبع: مهر

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کیهان کلهر نوای «شهر خاموش» را در تالار وحدت پر کرد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید