آخرین خبر

رنگین کمان موسیقی آذربایجان در برج «آزادی»/ اسداللهی روایت می‌کند

گروه موسیقی «وحید اسداللهی» به سرپرستی وحید اسداللهی از نوازندگان و آهنگسازان مطرح موسیقی آذربایجان در چارچوب سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به اجرای برنامه می‌پردازد.

وحید اسداللهی با اشاره به برنامه‌های گروهش در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به خبرنگار مهر گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته قرار است روز شنبه ۲۶ بهمن ماه کنسرتی را در چارچوب سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در برج آزادی تهران برگزار کنیم. این کنسرت در برگیرنده اجرای رپرتواری تقریباً کامل از رنگین کمان موسیقی منطقه آذربایجان است که آنسامبلی از نوازندگانس سازهای ایرانی و منطقه آذربایجان متشکل از مراد اسدالهی، رضا اسدالهی و بنده به‌عنوان نوازندگان گارمون، سعید میرزازاده نوازنده کمانچه، افشار نامور نوازنده تار، فرامرز جوادی نوازنده قوپوز و تعدادی دیگر از هنرمندان پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد.

وی درباره رپرتواری که برای این کنسرت انتخاب شده نیز بیان کرد: آنچه ما در کنسرت جشنواره برای مخاطبان اجرا می‌کنیم مبتنی‌بر چند بخش خواهد بود که در بخش بی‌کلام نوازندگان سازهای مختلف به تناسب قطعاتی که برای سازهای بومی منطقه آذربایجان طراحی شده قطعاتی را به صورت گروه نوازی و تک‌نوازی اجرا می‌کنند که فکر می‌کنم یکی از بهترین بخش‌های این اجرای زنده خواهد بود. در بخش‌های دیگر کنسرت نیز که به صورت با کلام اجرا می‌شود. بهاءالدین خراسانی با اجرای موسیقی ردیف دستگاهی و ترانه‌های آذربایجانی، افشار موذن زاده از خوانندگان جوانی که در مکتب برادران موذن‌زاده آواز را فرا گرفته موسیقی ردیف دستگاهی و شهاب میرزایی خواننده ترانه‌های عامیانه منطقه آذربایجان خواهد بود.

اسداللهی با اشاره به تلاش گروه موسیقی خود برای ارائه یک موسیقی استاندارد گفت: خیلی از مخاطبانی که از موسیقی منطقه آذربایجان آشنایی چندانی نداند بر این باورند که موسیقی این منطقه فقط مربوط به اجرای آثاری می‌شوند که شاد و ریتمیک هستند در حالی باید گفت این قطعات شاد که ما هم در کنسرت پیش رو برای ارتفای سطح روحی مخاطبان آن‌ها را اجرا می‌کنیم فقط بخشی از موسیقی منطقه آذربایجان است. کمااینکه ما شرایط را به‌گونه‌ای طراحی کردیم که تماشاگران با گونه‌های دیگر این موسیقی در کنسرت جشنواره آشنا شده و مشاهده کنند که موسیقی آذربایجان دربرگیرنده چه ظرفیت عمیقی برای پرداخت است. ما باید به سهم خودمان شرایطی را فراهم کنیم که موسیقی آذربایجان موسیقی کشور ترکیه و ریتم‌های آن نیست که اگر به زبان ترکی روی صحنه خوانده شود می‌توان نام «موسیقی آذربایجانی» را روی آن‌ها گذاشت. این موسیقی قطعاً اقیانوسی از موسیقی‌های ارزشمند و تفکربرانگیزی است که می‌تواند تا سال‌ها در قالب‌های متفاوت به مخاطبان ارائه شود. تلاشی که امیدوارم در کنسرت پیش روی جشنواره موسیقی فجر بتواند مورد پسند دوستداران این موسیقی قرار گیرد.

وحید اسداللهی از جمله نوازندگان شاخص ساز نقاره است که پس طی دوران مختلف آموزشی در کشورمان به کشور آذربایجان سفر کرد و تحت تعلیم الماس قلی‌اف تکنیک‌های نوازندگی را آموخت. او از سال ۱۳۷۷ در باکو نزد تعدادی از هنرمندان مطرح موسیقی آذربایجان فعالیت‌های ارکسترال خود را ادامه داد. وی تاکنون علاوه بر حضور پرتعداد در ارکسترها و آلبوم‌های هنرمندان مطرح موسیقی کشورمان در حوزه‌های موسیقی ایرانی و موسیقی پاپ کنسرت‌های متعددی را در کشورهای مختلف برگزار کرده که این برنامه‌ها با استقبال مخاطبان روبه‌رو شد.

کنسرت گروه «وحید اسدللهی» در قالب سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر ساعت ۲۱ روز شنبه ۲۶ بهمن ماه در مجموعه برج آزادی تهران برگزار می‌شود.

سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به ریاست محمد اله‌یاری (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، دبیری شاهین فرهت از چهارشنبه ۲۳ بهمن تا روز چهارشنبه ۳۰ بهمن در تالار وحدت، تالار رودکی، بنیاد آفرینش‌های هنری هنری نیاوران، تالار سوره حوزه هنری، مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی میزبان مخاطبان خواهد بود. ضمن اینکه استان‌های بوشهر، زنجان، گلستان، سیستان و بلوچستان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، منطقه آزاد اروند، آذربایجان شرقی، خراسان شمالی و فارس نیز برای برگزاری جشنواره اعلام آمادگی کرده اند. بر این اساس سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در تعدادی از استان‌ها با اجرای گروه‌های استانی بر اساس فراخوان‌هایی که در استان‌ها اعلام شده، برگزار می‌شود و در برخی استان‌ها نیز گروه‌های حاضر در جشنواره در استان برنامه اجرا می‌کنند.

 مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر نیز روز پنجشنبه اول اسفند ماه در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “رنگین کمان موسیقی آذربایجان در برج «آزادی»/ اسداللهی روایت می‌کند”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید