آخرین خبر

رصد هلال ماه نو در «+چرخ»

آخرین قسمت ویژه‌برنامه‌ «+چرخ» در ماه مبارک رمضان، امروز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت، در آستانه‌ عید سعید فطر، با بررسی جزئیات رویت هلال ماه روی آنتن شبکه‌ چهار می‌رود.

به گزاش آوای ایرانیان در این قسمت از برنامه‌ «+چرخ»، حافظ آهی به‌عنوان مجری-کارشناس «+چرخ» با احسان یوسفی، کارشناس نجوم درباره‌ چگونگی استهلال ماه شوال و عید سعید فطر صحبت می‎کند.

از دیدگاه شرعی طبق سنت پیامبر اکرم(ص) درصورت مشاهده‌ هلال ماه جدید در هنگام غروب خورشید، این زمان هنگامِ آغاز ماه نو است و از فردای آن روز ماه جدید قمری شروع می‌شود. برای رصد ماه نو در روز ۲۹ یا ۳۰ ماه قمری رصدگران هلال با تمام تجهیزات فنی استهلال مانند دوربین دو چشمی، تلسکوپ و … هنگام عصر در منطقه‌ی غرب آسمان و در حوالی تقریبی غروب خورشید به شکار هلال یا به اصطلاح شرعی، به استهلال می‌پردازند.

رویت بعضی از هلال‌ها آسان است و رویت بعضی از ماه‌ها دشوار؛ به همین دلیل رصدگران باید تجربه‌ی زیادی در استهلال داشته باشد تا بتوانند هلال‌های بحرانی را رصد کنند. در بعضی از دولت‌های مسلمان ملاک آغاز ماه قمری جدید رویت ماه نیست و به همین‌علت بدون مشاهده‌ هلال، آغاز ماه قمری بعدی و در پایان ماه مبارک رمضان، عید سعید فطر اعلام می‌شود.

اما در ایران با فتاوای مراجع تقلید، رویت هلال ماه شرط اعلام ماه قمری جدید و اعلام شروع و پایان ماه مبارک رمضان است.

«+چرخ» در ماه مبارک رمضان از شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۴:۳۰ به‌صورت زنده و تکرار آن ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه‌ چهار پخش شد و فصل جدید «چرخ» نیز از اوایل تابستان ۹۹ پخش می‌شود.

مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «+چرخ» را بر عهده دارند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “رصد هلال ماه نو در «+چرخ»”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید