آخرین خبر

چرا آریا عظیمی‌نژاد به خواننده نوجوان رای قرمز داد

آوای ایرانیان: محمدسینا منصوریان از چهارمحال و بختیاری به برنامه عصر جدید آمد و برای دقایقی در بیات اصفهان آواز خواند اما با رای قرمزِ آریا عظیمی‌نژاد مواجه شد.
به گزارش آوای ایرانیان، محمدسینا منصوریان ۱۲ سال دارد و از چهارمحال و بختیاری به تهران آمده تا در برنامه عصر جدید به عنوان استعدادی در زمینه آواز، به اجرای برنامه بپردازد.

او دو سال است که آواز می‌خواند و کلاس دوم راهنمایی است. لالایی‌های پدر و مادرش را که می‌شنود به موسیقی و آواز علاقه‌مند می‌شود. پدر و مادرش برای فراهم کردنِ شرایط برای آواز خواندنِ محمدسینا، از روستا به شهر بروجن می‌آیند و در آنجا ساکن می‌شوند.
محمدسینا منصوریان برای اجرا مقابل داوران عصر جدید آواز خواندن در «بیات اصفهان» را انتخاب کرده بود.

آواز اصفهان یا بیات اصفهان یکی از آوازهای موسیقی سنتی ایرانی است. بیشتر موسیقی‌دانان آن را از متعلقات همایون دانسته‌اند اما برخی این آواز را جزئی از دستگاه شور می‌دانند.

در بیات اصفهان، نت پایه همان درجهٔ چهارم همایون است که نقش نت شاهد را نیز ایفا می‌کند. این نت در مرکزیت دو دانگ قرار دارد که دانگ پایین‌تر تا نت پایهٔ همایون (که تکیه‌گاه بم بیات اصفهان است) پایین می‌رود و دانگ بالاتر مسیری است به سمت اوج آواز اصفهان. فواصل بیات اصفهان به گام کوچک هماهنگ (مینور هارمونیک) در موسیقی کلاسیک غربی نزدیک هستند و تنها در یک درجه با هم تفاوت دارند؛ این امر باعث شده که بیات اصفهان در موسیقی معاصر بسیار مورد توجه باشد.

درآمد، جامه‌دران، بیات راجه، عشاق، شاه ختائی، سوزوگداز، و بیات شیراز از مهمترین گوشه‌های «بیات اصفهان» هستند.

وقتی منصوریان می‌خواست روی صحنه بیاید، حمید ترکاش او را همراهی کرد. ترکاش مربی آوازِ برنامه «عصر جدید» و خودش از خوانندگان خوب موسیقی ایران است.

منصوریان با گوشه «درآمد» شروع کرد. اجرایِ آوازیش کیفیت مناسبی داشت اما از همان ابتدا گویی در اجرایش چیزی کم دارد. در ادامه چند گوشه دیگر از «بیات اصفهان» را خواند و برای پایان کارش تصنیف «بت چین» را خواند.

منصوریان برای اجرای گوشه‌هایی از آواز بیات اصفهان، همان چیزی را اجرا کرد که در ردیفِ آوازی ایران تدریس می‌شود. او در اجرایش همان شعری را خواند که معمولا در کلاس‌های آواز برای تدریسِ آواز اصفهان، به کار می‌گیرند.

رایِ امین حیایی، سیدبشیر حسینی و رویا نونهالی به اجرای نوجوانِ بختیاری سفید بود. اما از همان ابتدا مشخص بود که آریا عظیمی‌نژاد به سختی به چنین اجرایی رای سفید بدهد. عظیمی‌نژاد آخرین نفری بود که نظرش را درباره این اجرا اعلام کرد و دست بر قضا رایش هم قرمز بود.

عظیمی‌نژاد که آهنگساز است و بر موسیقی ایرانی هم تسلط ویژه‌ای دارد، ایرادهایی را به این اجرا وارد دانست. عظیمی‌نژاد خطاب به محمدسینا منصوریان گفت: صدایت از دیافراگم خارج نمی‌شود و صدا را در دهانت تولید می‌کنی. باید احساس بیشتری داشته باشی و با حسِ بهتری بخوانی.

رایِ قرمزِ عظیمی‌نژاد باعثِ واکنش منفیِ حمید ترکاش در پشت صحنه شد. رویا نونهالی هم با عظیمی‌نژاد صحبت کرد تا رایش را برگرداند. عظیمی‌نژاد هم برای اینکه رایش را سفید کند شرطی گذاشت. شرطِ عظیمی‌نژاد این بود که منصوریان باید روی صدایش کار کند تا با احساس بیشتری بخواند.

در نهایت هم رای عظیمی‌نژاد برگشت و به این اجرا سفید داد.

در جایی از برنامه هم پدرِ محمدسینا منصوریان در اتاق انتظار، آوازی بختیاری خواند که با تعریف و تمجیدی از آریا عظیمی‌نژاد همراه شد. عظیمی‌نژاد به محمدسینا گفت: باید مانند پدرت با احساس بخوانی.

به هر روی حضور محمدسینا منصوریان و آواز خواندنش در برنامه عصر جدید، اتفاقِ خوبی بود. او در این اجرا بخشی از ردیف آوازیِ موسیقی ایران را اجرا کرد تا بلکه در این وانفسایِ موسیقی‌های مصرفی، مخاطبان تلویزیون برای دقایقی هم که شده، موسیقی اصیل با شعریِ پرمغز بشنوند.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “چرا آریا عظیمی‌نژاد به خواننده نوجوان رای قرمز داد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید