آخرین خبر

مکتب‌خانه موسیقی نواحی خراسان جنوبی افتتاح شد

آوای ایرانیان: مکتب‌خانه موسیقی نواحی و خانه فرهنگ و هنر خراسان جنوبی با حضور مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد.

به گزارش آوای ایرانیان، مکتب‌خانه موسیقی نواحی و خانه فرهنگ و هنر خراسان جنوبی پنجشنبه ۳۰ بهمن با حضور علی اکبرصفی پور مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گشایش یافت.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم گشایش مکتب خانه موسیقی نواحی استان، بیان کرد: شهر بیرجند را با انسان های بزرگی که آوازه ملی و جهانی دارند، می شناسم.

وی با بیان این که عنوان «مکتب‌خانه» در فرهنگ ما جایگاه وسیع و ارزشمندی دارد، ادامه داد: علت شهرت مکاتبی که در نقاط مختلف کشور همچون اصفهان، شیراز، تبریز و یا مکاتبی از جمله هرات، سمرقند و بخارا وجود دارند، آثار سنتی و توجه به هنرهای بومی منطقه است.

صفی پور درباره کمک به توسعه مکتب خانه موسیقی نواحی خراسان جنوبی، عنوان کرد: پیشنهاد می کنم از ظرفیت این منطقه و حامیان فرهنگ و هنر استفاده شود. البته در این راستا طرحی با عنوان «کمک به آموزش و صیانت از هنرهای بومی در معرض فراموشی» در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال برنامه ریزی است که ما  آمادگی پیگیری کمک به مکتب خانه موسیقی خراسان جنوبی از محل این طرح را داریم.

تلاش برای احیای هنرهای بومی درخراسان جنوبی

ناصر نبی زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در این مراسم، ضمن قدردانی از همکاری های اداره کل میراث فرهنگی برای اختصاص دادن بخشی از باغ جهانی اکبریه به این مکتب‌خانه، عنوان کرد: بستری برای فعالیت و احیای هنرهای بومی و خصوصا موسیقی نواحی و مقامی استان فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه برای حفظ نواهای موسیقی خراسان جنوبی و گسترش آن در بین علاقه مندان و جوانان، تلاش های بسیاری صورت گرفته است، ادامه داد: خوشبختانه قدم اولیه برای تحقق این منظور، برداشته شده و نیاز به حمایت های گسترده تر و فضاهای وسیع تری نیز دارد.

نبی زاده از بخش های مختلف همچون استانداری، اداره کل میراث فرهنگی و دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری معاونت هنری وزارتخانه تقاضای همکاری ویژه برای توسعه این مجموعه را داشت و افزود: این هنرها با قدمتی طولانی در زندگی ما فعال بوده و میراث گرانبهای اجداد ما هستند که باید حفظ شوند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در شرایط فعلی که با هجوم بخش های فرهنگی غیر ایرانی مواجه هستیم، اولویت حمایت از هنرهای بومی و نواهای مقامی و سنتی است.

مستندسازی را باید در دستور کارهایمان قرار دهیم

حسن رمضانی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در این مراسم با بیان اینکه در استان امکان ضبط فنی قطعات موسیقی وجود ندارد، گفت: در راستای حفظ، حراست و اشاعه موسیقی مقامی و نواحی استان باید مستند سازی کرد.

 رمضانی عنوان کرد: خراسان جنوبی علی رغم داشتن ذخایر با ارزش فرهنگی و هنری سال ها در سایه بلند خراسان بزرگ بوده و ظرفیت های گسترده آن ناشناخته مانده است.

به گفته وی اکنون با آغاز فعالیت مکتب خانه موسیقی نواحی استان و خانه فرهنگ و هنر، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار می رود در راستای معرفی و مستندسازی ذخایر با ارزش فرهنگی و هنری استان مساعدت داشته باشند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با بیان اینکه اگر در طول تاریخ توانستیم فرهنگ ایرانی را پاس بداریم، حاصل کوشش و ممارست در مستندسازی بوده است، اضافه کرد: متاسفانه بسیاری از هنرمندان با استعداد خراسان جنوبی به دلیل نبود مستندی از آثارشان، فراموش شده اند.

وی با اشاره به این که سهم دولت ها در این موضوع اندک بوده و هر آنچه تاکنون اتفاق افتاده حاصل تلاش هنرمندان است، خطاب به مسئولان حاضر در جلسه عنوان کرد: در استان امکان ضبط فنی قطعات موسیقی وجود ندارد، لذا تقاضا داریم در راستای حفظ، حراست، مستندسازی و اشاعه موسیقی مقامی به این مجموعه کمک کنید. ما آمادگی داریم برای مستندسازی موسیقی مقامی و سایر هنرهایی که ریشه در تاریخ دارند از پژوهشکده هنری وزارت میراث فرهنگی کمک بگیریم.

در این مراسم ذوالفقار بیتانه و گروه موسیقی مقامی سلم آبادی ها، به هنرنمایی پرداختند. همچنین از ذوالفقار بیتانه به عنوان میراث معنوی زنده خراسان جنوبی قدردانی شد.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مکتب‌خانه موسیقی نواحی خراسان جنوبی افتتاح شد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید