آخرین خبر

وای از روزی که هنرمند سازش را بفروشد

آوای ایرانیان: خواننده “نیلوفرانه” می‌گوید: هنرمندان این مملکت آبرودار هستند و سکوت می‌کنند اما همه می‌دانیم در شرایط سخت معیشتی به سر می‌برند. بنابراین فراهم کردن شرایط مالی مناسب برای آنها از اوجب واجبات است.

 علیرضا افتخاری، خواننده و آهنگساز شناخته شده، با بیان اینکه هنر، روح یک سرزمین است، از رویکرد زاویه‌دار نسبت به فرهنگ و هنر و سهم کم موسیقی از بودجه کشور انتقاد کرد.

در ادامه بخش‌هایی از یادداشت این خواننده که در جام جم چاپ شده است را می‌خوانید:

*توجه به فرهنگ و هنر نه نیاز بلکه ضرورتی برای جامعه است اما آنچه در برنامه‌ریزی‌ها شاهد هستیم رویکردی زاویه‌دار نسبت به فرهنگ، به ویژه در خصوص تخصیص بودجه است. چرا سهم موسیقی از بودجه کشور اینقدر‌ اندک است، آن‌هم با کلی اما و اگر؟

*یک هنرمند با لوح و تقدیرنامه نمی‌تواند حتی یک عدد نان بخرد. آهنگساز بزرگی چند وقت پیش با من تماس گرفت و پولی به قرض خواست برای درمان کرونایی که به آن مبتلا شده‌ بود یا می‌شناسم هنرمندانی که برای درمان بیماری سازشان را می‌فروشند. هنرمندان این مملکت آبرودار هستند و سکوت می‌کنند اما همه می‌دانیم در شرایط سخت معیشتی به سر می‌برند. بنابراین فراهم کردن شرایط مالی مناسب برای آنها از اوجب واجبات است.

*باید بودجه بالاتر و مناسب‌تری برای حوزه موسیقی در نظر گرفته شود که طی آن موسیقیدانان ایرانی بتوانند راحت تر در سراسر دنیا برنامه اجرا کنند و موسیقی و فرهنگ ایرانی را اشاعه دهند.

*در جهت اعتلای موسیقی سنتی و فاخر تلاش بیشتری شود و جهت‌دهی‌های دقیق‌تری مبتنی بر آموزه‌های موسیقایی انجام شود.

*هنر، روح یک سرزمین است. اگر می‌خواهید جریان زندگی را در یک سرزمین بشناسید به وضعیت هنرش نگاه کنید. امیدوارم وزیر جدید فرهنگ با نگاهی زیبا و شایسته‌تر به اهالی هنر بنگرد و به زودی لبخند روی صورت هنرمندان و خانواده‌هایشان بنشیند.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “وای از روزی که هنرمند سازش را بفروشد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید