آخرین خبر

بیژن کامکار؛ نوازنده‌ای که دف مدیون اوست

بیژن کامکار از تاثیرگذارترین هنرمندان موسیقی ایران است که در شکل‌گیری بسیاری از آثار ماندگار موسیقی ایران نقش داشته است.

به گزارش آوای ایرانیان، ساز دف پس از چندین قرن، با او وارد موسیقی ایرانی شد. ادعای زیادی نیست اگر بگویم که دف با نام او عجین شده است. وقتی محمدرضا لطفی در سال ۱۳۵۳ گروه «شیدا»‌ را تاسیس کرد، برای اولین بار از او خواست تا در این گروه دف بنوازد.

پیش از آن مرسوم نبود که در گروه‌های موسیقی ایرانی از دف استفاده شود. پس از ورود اسلام به ایران، دف به خانقاه‌ها می‌رود و برای قرن‌های بسیاری به همان خانقاه و نهایتا در موسیقی کردی خلاصه می‌شود.

بیژن کامکار اما به اهتمام محمدرضا لطفی، برای نخستین بار و پس از چندین قرن، ساز دف را وارد موسیقی ایرانی کرد؛ آن هم با گروه «شیدا» و با اجرای آلبوم‌هایی که در تاریخ موسیقی ایران ماندگار خواهند بود. او محمدرضا لطفی را از شخصیت‌هایی می‌داند که بر زندگی هنری‌اش تاثیر به‌سزایی داشته است.

امروز ۲۸ آذر زادروز بیژن کامکار است. او متولد سال ۱۳۲۸ و ۷۲ ساله است.

موسیقی , کامکارها , بیژن کامکار ,

کامکار در کنار دف‌نوازی، آواز هم می‌خواند، رباب و تار هم می‌نوازد. حتما آهنگِ معروفِ «کجایید ای شهیدان خدایی» با شعرِ مولانا را شنیده‌اید؛ این آهنگ را هم بیژن کامکار خوانده است. «کجایید ای شهیدان خدایی» از ساخته‌های هوشنگ کامکار – برادر بزرگِ خانواده کامکار است.

در نیم قرن گذشته، تقریبا در بیشتر آثارِ ماندگار موسیقی ایرانی رد پای او دیده می‌شود؛ یا آواز خوانده،‌ یا دف نواخته، یا نوازنده‌ی تار یا رباب بوده است.

او پای ثابت گروه «کامکارها» بوده و هست.

گروه کامکارها از قدیمی‌ترین و با ثبات‌ترین گروه‌های موسیقی ایرانی است. به قدمت همین گروه، بیژن کامکار هم حضور داشته است. اجراهای بسیاری را گروه کامکارها با حضور بیژن کامکار به عنوان خواننده و نوازنده دف یا رباب به صحنه برده است.

به راستی بیژن کامکار از تاثیرگذارترین هنرمندان عرصه موسیقی در نیم قرن گذشته بوده است. شاید خودِ او هم شمارِ آلبوم‌ها و آثاری که در آنها حضور داشته است را نداشته باشد.

موسیقی , کامکارها , بیژن کامکار ,

بیژن کامکار در ارومیه به دنیا آمده اما بلافاصله به همراه خانواده به سنندج می‌روند. او هم مانند دیگر برادرانش، در نزد پدرشان حسن کامکار یادگیری موسیقی را آغاز می‌کند.

نخستین سازی هم که برگزید تنبک بود. پس از آن با سازهای ملودیکا و تار به نوازندگی در گروه خانوادگی کامکارها پرداخت. سال ۱۳۵۳ وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و در رشتهٔ موسیقی و با ساز تخصصیِ تار تحصیل کرد.

بیژن کامکار از سوی کمیته ثبت ملی میراث فرهنگی ناملموس به عنوان حامل میراث فرهنگی در فهرست گنجینه‌های زنده بشری قرار گرفته‌است.

از وی به عنوان یکی از مشاهیر کرد در تیر ماه ۱۳۹۸ در کنگره جهانی مشاهیر کرد تجلیل و تقدیر و به او نشان شهروند طلایی اعطا شد.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بیژن کامکار؛ نوازنده‌ای که دف مدیون اوست”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید