آخرین خبر

“هفته هنر انقلاب”| ۲۰ سالن سینمایی به چرخه اکران اضافه می‌شود

مجدالدین معلمی در نشست خبری هفته هنر انقلاب از اکران نیم‌بهای سینماهای حوزه به مدت یک شب و اضافه شدن ۲۰ سالن سینمایی در کشور خبر داد.

به گزارش آوای ایرانیان، نشست خبری هفته هنر انقلاب با حضور مجدالدین معلمی دبیر هفته هنر انقلاب اسلامی و مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری برگزار شد.

معلمی در ابتدای سخنان خود گفت: کرونا غیر از اینکه سلامت مردم را تهدید کرد، به صاحبان فرهنگ و هنر نیز لطمات زیادی وارد کرد. همانطور که می‌دانید فرهنگ و هنر در تعامل با مردم شکل می‌گیرد و زمانی که تجمعات از دست می‌رود این تعاملات نیز سخت‌تر می‌شود. به عبارت دیگر، زمانی که سینماها، تئاتر و گالری‌ها تعطیل می‌شود بخش بزرگی از زمینه‌ها برای عرضه فرهنگ و هنر دچار خدشه می‌شود. فلذا سال گذشته را سال سختی برای اهالی فرهنگ و هنر می‌دانیم، چرا که فعالیت‌ها کمتر بود. از این روی بایدبرای عرصه جدیدی که پیشروی ما قرار دارد و در آن تعداد کمتری از مخاطبان حضور دارند، فکر کنیم.

وی اضافه کرد: براساس همین توضیحات، برای انتخاب چهره سال هم دچار مشکلات زیادی بودیم. همانطور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین شاخصه‌ها برای انتخاب چهره سال اقبال عمومی و تاثیرگذاری آن اثر هنری بر فضای عمومی است که به صورت خلاصه آن را «استقبال مردم» می‌گوییم.

معلمی با اشاره به برنامه‌های امسال حوزه هنری در هفته هنر انقلاب گفت: امسال ۳ برنامه و رویداد را به صورت جدی دنبال می‌کنیم. اولین برنامه تکریم و تجلیل از فعالان عرصه فرهنگ و هنر است؛ به ویژه کسانی که در سال گذشته برخلاف همه سختی‌های موجود کار کردند و کارشان مورد استقبال مردم قرار گرفت. برهمین اساس از یکشنبه تا پنج‌شنبه هفته آینده هر شب هنرمندان یک رشته تخصصی را به حوزه هنری دعوت می‌کنیم. این برنامه با افطار شروع خواهد شد و در هر شب گزارشی از آن رشته تخصصی ارائه می‌شود. براین اساس، یکشنبه ۲۱ فروردین ماه دورهمی اهالی تئاتر و سینما انقلاب برگزار می‌شود، دوشنبه ۲۲ فروردین شب نویسندگان و پژوهشگران انقلاب، سه‌شنبه ۲۳ فروردین دورهمی محققان و راویان انقلاب و دفاع مقدس، چهارشنبه دورهمی اهالی موسیقی و شعر و پنج‌شنبه ۲۵ فروردین شب هنرهای تجسمی، عکس و معماری انقلاب برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: بنا داریم در هر رشته ۳ نفر از هنرمندان را به صورت برگزیده انتخاب کنیم. در حقیقت امسال ۳۰ نفر را به عنوان برگزیدگان همه رشته‌های هنری معرفی و تجلیل می‌کنیم. در مراسم اختتامیه نیز که روز جمعه ۲۶ فروردین ماه برگزار می‌شود چهره هنر سال انقلاب معرفی می‌شود. مانند سنوات گذشته چهره هنر سال انقلاب براساس نظرخواهی از هنرمندان، مدیران و فعالان عرصه فرهنگ و هنر خواهد بود. اتفاق مهم امسال این بود که در هر رشته هنری یک هیئت علمی داشتیم. از آنان نظرخواهی شد تا به لیست برترین افراد برسیم. ۳۰ برگزیده‌ای که امسال معرفی می‌شوند، از دل همین هیئت علمی خواهد بود.

دبیر هشتمین هفته هنر انقلاب با اشاره به شاخص‌های انتخاب چهره سال گفت: اولین شاخص مخاطب‌دار بودن اثر هنری است که تولید شده است؛ نمونه آن را در تیراژ کتاب و فروش یک فیلم می‌توان تعریف کرد. شاخص بعدی سوابق ارزنده آن هنرمند در آموزش و گسترش هنر انقلاب است. سومین شاخص فعالیت مؤثر در جبهه فرهنگی انقلاب و مؤلفه دیگر جریان‌سازی همسو با آرمان‌های انقلاب در استان‌های دیگر است. شاخص پنجم واکنش سریع به اتفاقات و شاخص پایانی کسب موفقیت و دریافت مقام جایزه است.

وی ادامه داد: محور بعدی فعالیت‌های امسال برای هفته هنر انقلاب، گسترش زیرساخت‌ها برای خلق آثار هنری است. در هفته هنر انقلاب، ۲۰ سالن جدید اضافه می‌کنیم و با رساندن تعداد سالن‌های سینما حوزه هنری به ۱۶۰ عدد، گسترده‌ترین شبکه سینماها را خواهیم داشت. هم‌چنین در ۳ استان یزد، کرمانشاه و همدان توسعه گالری‌ها را خواهیم داشت و یک فروشگاه کتاب در همدان افتتاح خواهد شد.

او از نیم‌بها بودن سینماها از افطار تا سحر در روز ۲۱ فروردین خبر داد و گفت: محور سوم برنامه‌ها برای هفته هنر انقلاب برنامه‌های میدانی است. با همکاری سازمان زیباسازی قصد داریم طرح یک شهر، یک گالری را در تهران برگزار کنیم. هدف‌مان این است که محصولات گرافیکی را در سطح شهر تهران به نمایش بگذاریم. هم‌چنین روز یکشنبه ۲۱ فروردین از افطار تا سحر سینماهای حوزه هنری نیم‌بها خواهد بود. تأکید می‌کنم که این اتفاق ویژه سینماهای حوزه هنری خواهد بود و بقیه سینماها از سحر تا افطار نیم‌بها هستند. علاوه براین، روز سه‌شنبه ۲۳ فروردین ماه کتابفروشی سوره مهر کتاب‌های خود را با ۲۵ درصد تخفیف ارائه می‌کند.

وی از برنامه تلویزیونی «عطف» که در هفته هنر انقلاب از تلویزیون پخش می‌شود خبر داد و گفت: برنامه تلویزیونی «عطف» از ۲۱ تا ۲۷ فروردین ماه از شبکه افق سیما پخش می‌شود. در ۷ قسمت این برنامه هفت موضوع مختلف هنری با حضور اساتیدی نظیر قدیریان، نفر، بحرانی، فیض، توکلی و … روی آنتن می‌رود.

معلمی در پایان گفت: اتفاق مهم امسال توجه به استان‌ها و عملی‌کردن سیاست «فراتر از تهران» است. در هر استان چهره برگزیده خواهیم داشت و همه نمایشگاه‌ها و برنامه‌ها همزمان با تهران در دیگر استان‌ها هم برگزار می‌شود.

مسعود شجاعی طباطبایی دیگر سخنران این نشست خبری بود. او گفت: یکی از اتفاقات مهم در هفته هنر انقلاب امسال نمایش ۳۰ پوستر متن براساس دست‌نوشته‌های شهید آوینی است. از جمعی از هنرمندان توانمند عرصه تجسمی کشور کمک گرفتیم تا این محصولات آماده شود. آقای مسعود نجابتی ناظر این پروژه بودند و قرار است که این پوسترها همزمان با نمایش در تهران در مراکز استان‌ها نیز نمایش داده شود. همچنین ۳۰ سردیس شهید آوینی نیز توسط استاد قدرت الله معماریان ساخته شده است که در تمام مراکز استان‌ها ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: اتفاق خوب امسال هم افزایی با ارگان‌های مختلف برای برگزاری هرچه بهتر برنامه‌ها بود. با شهرداری، روایت فتح، حوزه هنری و … تعاملات خوبی داشتیم. قرار است نمایشگاه‌هایی در تهران و در مکان‌هایی نظیر روایت فتح، فرهنگسرای نیاوران، گالری‌های حوزه هنری و … برگزار شود.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در ““هفته هنر انقلاب”| ۲۰ سالن سینمایی به چرخه اکران اضافه می‌شود”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید