آخرین خبر

«موقعیت مهدی» چگونه پرفروش شد؟/ فیلمی که به خاک سپرده نمی‌شود

به گزارش آوای ایرانیان، با گذشت حدود دو سال از آغاز ویروس کرونا و اثرات مخرب آن بر کم رونق شدن سینماها، در حال حاضر و با کاهش چشم‌گیر این ویروس منحوس، چشم امید بسیاری از سینماداران و فیلمسازان به اکران‌های نوروز ۱۴۰۱ بود تا شاهد سر پا شدن سینماها پس از مدت‌ها خواب زمستانی باشند.

با اعلام ترکیب فیلم‌های اکران نوروزی که شامل فیلم‌های «سگ بند»، «روز صفر»، «مرد بازنده»، «موقعیت مهدی»، «قدغن»، «شادروان» و «گل به خودی» بود، ترکیبی از فیلم‌های مختلف در ژانرهای متفاوت را شاهد بودیم که به نظر می‌رسید بتوانند پاسخگوی نیاز مخاطبان علاقه‌مند به سینما با سلیقه‌های مختلف باشند.

در این میان و با گذشت مدتی از اکران فیلم‌های سینمایی نام برده، مانند روال هرساله شاهد استقبال مخاطبان از ژانر کمدی بودیم. فیلم سینمایی «سگ بند» به کارگردانی مهران احمدی که در همان روزهای ابتدایی اکران با اقبال خوبی از سوی مخاطبان در سینماها مواجه شد و در صدر فروش سینماها در ایام نوروز قرار گرفت.

نکته قابل توجه اما در اکران نوروزی امسال، استقبال مخاطبان از تنها فیلم حاضر در ژانر دفاع مقدس در میان فیلم‌های ترکیب نوروزی بود. «موقعیت مهدی» اولین ساخته هادی حجازی‌فر که شاید کمتر کسی فکر می‌کرد فیلمی غیرکمدی در این ژانر در زمانه‌ای که مردم علاقه بیشتری به فیلم‌های شاد و کمدی نشان می‌دهند بتواند در گیشه نوروزی پس از فیلم «سگ بند» در رتبه دوم گیشه قرار بگیرد.

این فیلم سینمایی که حدود ۱۲ هفته از آغاز اکران آن می‌گذرد؛ به تازگی توانسته با جذب بیش از ۴۰۵ هزار مخاطب در سینماها و ۱۳۰ هزار مخاطب در اکران‌های سیار به فروش ۱۴ میلیاردی در گیشه برسد و عنوان پرفروش‌ترین فیلم دفاع مقدس تاریخ سینمای ایران را از آن خود کند. در این مدت و با پایان اکران بسیاری از فیلم‌های ترکیب نوروزی و نمایش فیلم‌های جدید بر پرده سینما، «موقعیت مهدی» همچنان کف فروش خود را حفظ کرده، در میان ۵ فیلم پرفروش گیشه قرار دارد و مخاطبان زیادی را در سینماها و اکران‌های سیار به تماشای روایت متفاوت زندگی شهیدان باکری نشانده است. بررسی گیشه هفتگی فیلم هم نشان می‌دهد که اولین ساخته هادی حجازی‌فر بعد از گذشت ۲ ماه و نیم از آغاز اکرانش، به طور متوسط هر هفته حدود ۲۵۰ میلیون تومان فروش دارد که سهم قابل توجه این فروش در سینماهای شهرستان‌ها رخ می‌دهد که بررسی ذائقه مخاطب و علت فروش این فیلم بعد از گذشت این مدت نکات قابل توجهی را در خود دارد که قابل بررسی است.

این در حالی است که پیش از این فیلم‌های «عقاب‌ها» و «کانی‌مانگا» در دهه ۶۰، «آژانس شیشه‌ای» و «لیلی با من است» در دهه ۷۰ و سه‌گانه «اخراجی‌های۱ و ۲ و ۳» در دهه ۸۰ عنوان پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمای دفاع مقدس در کشور را به خود اختصاص داده و در دهه ۹۰ نیز فیلم‌های «چ»، «شیار ۱۴۳» و «تنگه ابوقریب» جزو آثار پرفروش سینمای دفاع مقدس بودند.

به بهانه فروش «موقعیت مهدی» به سراغ تعدادی از سینماداران تهران و شهرستان‌ها رفتیم تا دلایل اقبال مخاطبان از این فیلم را بررسی کنیم.

«موقعیت مهدی» بهترین اثر تاریخ دفاع مقدس است

سجاد نوروزی مدیر پردیس سینمایی آزادی که «موقعیت مهدی» به سرگروهی این سینما روی پرده رفته است، درباره میزان استقبال مخاطبان از این فیلم در مدت اکران و در شرایط فعلی گفت: اگر بخواهم ژانری برای «موقعیت مهدی» انتخاب کنم، ژانر ملی را برای آن برمی‌گزینم و دلیل موفقیتی را هم که به دست آورده است، مدیون این اتفاق می‌دانم، «موقعیت مهدی» فراتر از دسته بندی ها و ژانرهای مرسوم در سینماست. ژانر سینمای ملی فراتر از همه دسته‌بندی‌ها موضوعیت و اساساً با هویت و ماهیت مملکت ما سروکار دارد و بدان گره خورده است.

مدیر پردیس سینمایی آزادی با اشاره به اینکه باتوجه به فضایی که در حوزه اکران وجود دارد، موفقیت «موقعیت مهدی» دور از انتظار بود، بیان کرد: اگر بخواهیم شرایط تکنیکال و خاص اکران را در نظر بگیریم، «موقعیت مهدی» در ۱۲ هفته‌ای که از اکرانش می‌گذرد، اساساً نباید موفق می‌شد. اما به دلیل آنکه این فیلم سینمایی فراتر از دسته‌بندی‌ها و مسایل سینماست، توانست ماهیت خود را تثبیت و موفقیت خوبی را در گیشه کسب کند که این اتفاق مدیون هوش کارگردانش است.

وی تاکید کرد: البته باتوجه به شرایط فعلی می‌توان گفت موفقیت خوبی را در اکران کسب کرده چراکه ممکن است در شرایط ایده‌آل چیز دیگری به عنوان خوب مدنظرمان باشد اما در این شرایط «موقعیت مهدی» هم برای ما به عنوان سینمادار و هم برای مخاطب اتفاق خوشایندی را رقم زد و اگر از این دست تولیدات در سال یک تا دو مورد داشته باشیم به رشد ماهیتی ما کمک می‌کند.

مدیر پردیس سینمایی آزادی با بیان اینکه تمام تیپ‌های اجتماعی با هر نگرش سیاسی و سبک زندگی «موقعیت مهدی» را می‌پسندند و با آن ارتباط برقرار می‌کنند، مطرح کرد: ما از ابتدای انقلاب تاکنون، به لحاظ پروداکشن و محتوا، اثری مانند «موقعیت مهدی» نداشتیم و باید بگویم این فیلم سینمایی یک اثر نمونه و منحصر به فرد در سینمای ایران و بهترین اثر تاریخ دفاع مقدس است. حتی شاید بتوان گفت فیلم‌های خاطره‌انگیزی مانند «دیده‌بان»، «مهاجر» و «دوئل» بعد از «موقعیت مهدی» قرار می‌گیرند.

وی در پایان بیان کرد: پردیس سینمایی آزادی سرگروه «موقعیت مهدی» است همچنین این فیلم موفق شده است با گذشت سه ماه از آغاز اکران، کف فروش خود را حفظ کند به همین دلیل اکرانش در سینمای ما ادامه و ۵ سانس در روز به این فیلم اختصاص دارد.

هادی حجازی‌فر در تبریز محبوبیت دارد

همچنین فرهاد باغشمال مدیر امور سینمایی آذربایجان‌شرقی با اشاره به این‌که از ۱۸ اسفندماه ۱۴۰۰ اکران «موقعیت مهدی» به کارگردانی هادی حجازی فر در سینمای قدس تبریز آغاز شده است، گفت: اکران این اثر همچنان ادامه دارد و فعلاً دو سانس در روز به این فیلم در پردیس سینمایی قدس تبریز اختصاص پیدا کرده است.

وی ادامه داد: هم اکنون نزدیک به ۱۲ هفته است که از اکران این فیلم می‌گذرد. باید بگویم «موقعیت مهدی» در ماه اول، اکران بسیار خوبی را پشت سر گذاشت که پس از آن نیز ادامه پیدا کرد. نمایش موفق این اثر نشان داد که فیلم‌هایی که در ژانر دفاع مقدس ساخته می‌شود، همچنان مخاطب دارد و امیدوارم از این دست آثار بیشتر تولید شوند.

مدیر پردیس سینمایی قدس تبریز با بیان اینکه اکران «موقعیت مهدی» در تبریز به چند دلیل اهمیت دارد، مطرح کرد: موضوع فیلم، به مساله ناموس، غیرت، دین و جهاد باز می‌گردد. از سوی دیگر زبان فیلم تُرکی آذری بود و بسیار از تُرک زبانان به همین دلیل از فیلم استقبال کردند.

باغشمال در پایان سخنان خود مطرح کرد: همچنین هادی حجازی فر در تبریز محبوبیت دارد و مردم به او علاقه‌مندند. از سوی دیگر در این مدت فعالیت رسانه‌ای مداوم باعث شد «موقعیت مهدی» از ابتدای اکران تاکنون جزو پرفروش‌های گیشه قرار بگیرد و در حال حاضر هم، عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ دفاع مقدس را از آن خود کرده است.

«موقعیت مهدی» چگونه پرفروش شد؟/ فیلمی که به خاک سپرده نمی‌شود

ورود به موضوع جنگ از نگاه خانواده و پیوند آن با زندگی شخصی

مژگان زرگر مدیر پردیس سینمایی ملت هم با اشاره به اینکه پس از موفقیتی که «موقعیت مهدی» در چهلمین جشنواره فیلم فجر به‌دست آورد و نظر داوران را به خود جلب کرد، مردم به ویژه قشر جوان کنجکاو و مشتاق تماشای این فیلم بودند، مطرح کرد: افرادی که به گیشه مراجعه می‌کردند از قشرهای مختلفی بودند که دوست داشتند این اثر را تماشا کنند همچنین برایم جالب بود که مخاطبان سینما مایل به تماشای «موقعیت مهدی» بودند که همزمان با فیلم‌های کمدی و سایر آثار اجتماعی روی پرده رفت.

مدیر پردیس سینمایی ملت با اشاره به دلایل موفقیت این فیلم گفت: ورود به موضوع جنگ از نگاه خانواده و پیوند آن با زندگی شخصی و واقعی افراد یکی از دلایل موفقیت این اثر است. همچنین فیلمنامه نقش بسیار مهمی را در «موقعیت مهدی» ایفا کرد.

زرگر با بیان اینکه تا زمانی که یک فیلم به کف فروش نرسد، اکران آن در سینما ادامه دارد، تصریح کرد: البته که این فیلم به دلیل حجم تبلیغات شهری و تلویزیونی، شانس این را داشت که مخاطب بیشتری جذب کند و طبیعتاً فیلمی که در حال فروش است نیاز به اکران آنلاین ندارد. از سوی دیگر مردم دوست دارند فیلم را روی پرده بزرگ و محیط سینما ببینند و نمایش آثار با ژانر دفاع مقدس در سینما وضعیت بهتری دارد.

وی در پایان بیان کرد: در حال حاضر پردیس سینمایی ملت ۴ تا ۵ سانس در روز را به «موقعیت مهدی» اختصاص داده است چراکه باوجود اکران فیلم‌های جدید به ویژه در ژانر اجتماعی و کمدی، این اثر همچنان مخاطب دارد.

«موقعیت مهدی» چگونه پرفروش شد؟/ فیلمی که به خاک سپرده نمی‌شود

«موقعیت مهدی» به خاک سپرده نمی‌شود

احمدرضا بهبهانی مدیر امور سینمایی حوزه هنری خراسان رضوی و مدیر پردیس سینمایی هویزه مشهد بیان کرد: خوشبختانه «موقعیت مهدی» در مشهد با استقبال بسیار خوب مخاطبان مواجه شده و تاکنون نزدیک به ۸۰۰ میلیون تومان فروش داشته که قابل قبول است.

به گفته مدیر پردیس سینمایی هویزه مشهد، «موقعیت مهدی» هم‌اکنون در سه سالن و هفت سانس متفاوت در روز در پردیس سینمایی هویزه مشهد اکران می‌شود.

بهبهانی با اشاره به اینکه «موقعیت مهدی» همچنان ظرفیت دیده شدن دارد، مطرح کرد: اگر دوباره تبلیغات محیطی و تلویزیونی انجام بگیرد، قطعاً این اثر مخاطبان بیشتری پیدا می‌کند.

وی افزود: «موقعیت مهدی» یک اثر ارزشی است و باید دیده شود. در حقیقت باید به دیده شدن این فیلم‌ها کمک کنیم تا جزو پُرفروش‌های گیشه قرار بگیرند اگرچه این اتفاق افتاده و این فیلم از زمان اکران تاکنون همیشه در صدر لیست پُرفروش‌ها بوده است.

مدیر پردیس سینمایی هویزه مشهد با اشاره به اینکه اکران‌های مردمی به دیده شدن این اثر به ویژه در شهر مشهد کمک کرده است، تصریح کرد: مردم از اکران مردمی در این شهر بسیار استقبال کردند و ما علاوه بر میزبانی از عوامل فیلم، میزبان احسان باکری نیز بودیم.

بهبهانی با بیان اینکه اگرچه از زمان اکران فیلم مدتی گذشته است اما استقبال همچنان ادامه دارد و می‌توان به عنوان یک اتفاق خوب از این قضیه یاد کرد، تصریح کرد: اگرچه قیمت بلیت بالا رفته است و شاید مردم رفتن به سینما را در اولویت قرار ندهند اما مخاطبان هنوز برای تماشای «موقعیت مهدی» به سینما می‌آیند و راضی از سالن خارج می‌شوند.

وی در پایان بیان کرد: «موقعیت مهدی» که بسیار برای آن زحمت کشیده شده، اثری ارزشمند است که در یادها می‌ماند و به خاک سپرده نمی‌شود. امیدوارم اینگونه فیلم‌ها بیشتر ساخته شوند تا ذائقه مخاطب نیز تغییر کند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “«موقعیت مهدی» چگونه پرفروش شد؟/ فیلمی که به خاک سپرده نمی‌شود”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید