آخرین خبر

«موسیقی نواحی» خطر «بحران هویت» را زایل می‌کند

به گزارش آوای ایرانیان به نقل از روابط عمومی جشنواره، محمود سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با آغاز پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیامی را منشتر کرد.

در این پیام آمده است:

ناله سرنا و تهدید دهلچیزکی ماند بدان ناقور کل
پس حکیمان گفته‌اند این لحن‌ها از دوار چرخ بگرفتیم ما

بانگ گردش‌های چرخست اینکه خلق می سرایندش به طنبور و به حلق (مثنوی معنوی، دفتر چهارم)

تنوع و دیرینه‌گی فرهنگ و هنر در کشور عزیزمان ضمن بیان رهیافت خواسته‌های یک ملت، همواره حافظ هویت دیرپای ملی و پیشینه پیوند خورده با فرازهای تعالی بخش آیینی است که نشانگر استحکام بنیان‌های فرهنگی و هنری این مرز و بوم است.

موسیقی نواحی ایران با کلام و نغمه و نوای جان‌بخش خود به عنوان موسیقی اصیل و ریشه دار میعادگاه اندیشه و ذوق، آمیخته با زیست اجتماعی و تفکری این سرزمین و سلوک اقوام است که در لایه‌ها و سطوح مختلف آن می‌توان اصالت، معرفت و معنویت را به گوش جان شنید و از نغمات روح بخش آن بهره‌ای کامل برد.

از این منظر موسیقی نواحی، این میراث ناملموس به‌عنوان گنجینه‌ای توانمند و سفیری گویا در گذر زمان همواره بیانگر وحدت، برادری و برابری اقوام پیشینه‌دار ایرانی در عرصه ملی و بین‌المللی بوده است که حفظ آن و توجه به سنت‌ها و آیین‌های ملی و بومی، خطر بحران هویت را زایل و به پایداری استقلال فرهنگی کمک می‌کند.

برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران، این رویداد هویت‌بخش و انسجام‌آفرین بیانگر بخش کوچکی از دامنه وسیع موسیقی اقوام مختلف ایران اسلامی است که تلاش دارد با پاسداشت و معرفی ابعاد و ظرفیت‌های بکر و وسیع این نوع موسیقی برای مخاطبان امروز نواها و نغمه‌هایی برآمده از نای و نفیری زلال و صمیمی و پنجه‌هایی سحرآفرین و مایه ساز که نسل به نسل و سینه‌به‌سینه، با عشق و پایمردی پیشکسوتان، حفظ و منتقل گردیده را هرساله در این میعادگاه به گوش مشتاقان و مخاطبانش برساند.

همچنین میزبانی استان گلستان از پانزدهمین دوره برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران با توجه به حضور اقوام مختلف در ساختار جمعیتی و ویژگی‌های قومی و مذهبی آن، ضمن بهره‌مندی از جغرافیا و اقلیم منحصر به فرد نیز می‌تواند نگارگر افق‌های روشن و گامی مؤثر و به یادماندنی در راستای ترغیب و تحقق افق‌های پیش روی این درخت تناور فرهنگ و هنر باشد.

اینجانب تلاش تمامی هنرمندان، دست‌اندرکاران فعال و زحمتکش و حاضران در صحن این رویداد بزرگ موسیقایی را ارج نهاده و از خداوند متعال، توفیق دست‌یابی به اهداف والای جشنواره و تداوم و تعالی این رویداد بزرگ هنری را مسألت دارم.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “«موسیقی نواحی» خطر «بحران هویت» را زایل می‌کند”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید