آخرین خبر

مثل سینماگرانی نباشیم که از فرصت‌های نظام علیه نظام استفاده کردند

به گزارش آ<ای ایرانیان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، در آستانه برپایی سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب، جلسه اعضای شورای مدیران معاونت سیما با حضور وحید جلیلی قائم مقام فرهنگی و دبیر ستاد تحول رسانه ملی در محل برگزاری این دوره از نمایشگاه در مصلی امام خمینی (ره) تهران برگزار شد.

وحید جلیلی قائم‌مقام فرهنگی رسانه ملی در این نشست گفت: خدا را شکر که باز فرصتی فراهم شد در این همایش عظیم و پرشکوه و پرافتخار فرهنگی جمهوری اسلامی حضور پیدا کنیم.

دبیر ستاد تحول رسانه ملی افزود: تعریف مدیر فرهنگی در خیلی از مقاطع و سطوح در کشور این بوده است که باید شناخت خوبی نسبت به تهدیدها، آسیب‌ها، بحران‌ها و نابسامانی‌ها داشته باشد و با حساسیت بالا، تهدیدها را رصد و رفع کند. بدون اینکه بخواهیم این وجه از مدیریت فرهنگی را نفی کنیم ولی تعریف درست‌تر از مدیر فرهنگی این است که فرصت‌ها را درست شناسایی و استحصال کند و استفاده حداکثری از آنها داشته باشد.

جلیلی خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی به برکت انقلاب اسلامی و آرمان‌های بزرگ آن، در چند دهه گذشته فرصت‌های بسیار بزرگی فراهم شده است که اگر دل‌بستگان به آرمان‌های انقلاب اسلامی از این فرصت‌های عظیم در آن اندازه‌ای که هست و به شکل درخور استفاده کنند، امکان جهش تمدنی برای ملت ما فراهم می‌شود.

دریغ که برخی از فرصت‌های نظام علیه انقلاب استفاده کردند

قائم مقام فرهنگی سازمان صداوسیما خاطرنشان کرد: جای دریغ است بعضی اوقات کسانی از این فرصت‌های مغتنم و بعضاً بی‌نظیر در کشور استفاده می‌کنند اما آن را برخلاف آرمان‌های انقلاب به کار می‌گیرند. مثل فرصتی که جمهوری اسلامی در حوزه سینما، برای سینما و سینماگر ایجاد کرد.

دبیر ستاد تحول رسانه ملی ادامه داد: از ابتدای انقلاب نسبت به اکران فیلم‌های بیگانه و خارجی، در سینماها محدودیت‌های جدی اعمال شد و فضایی را فراهم کرد که فیلم‌سازان داخلی بدون رقابت با فیلم‌های هندی، آمریکایی، اروپایی و… بتوانند به مخاطبان خود دسترسی پیدا کنند که این فرصت در هیچ کشوری شاید فراهم نشده بود. نتیجه این سیاست، بالندگی سینمای ایران از جهات فنی، تکنیکی و رسیدن به جایگاه ۱۰ تا ۱۵ کشور برتر جهان است.

جلیلی تصریح کرد: عده‌ای از همین فرصت مغتنم و بی‌نظیری که نظام ایجاد کرده بود، استفاده کردند و آن را علیه جمهوری اسلامی به کار گرفتند. جای دریغ است وقتی برخی معاندان از این فرصت‌ها استفاده می‌کنند، مدیران فرهنگی جمهوری اسلامی به این فرصت‌ها، پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های عظیم، کم اعتنایی کنند.

قائم مقام فرهنگی سازمان صداوسیما ادامه داد: نمایشگاه کتاب به‌عنوان بزرگترین همایش فرهنگی کشور به سبب حضور بیش از هزار ناشر و ارتباط ایشان با ده‌ها و صدها نخبه، فرهیخته و تولیدکننده فرهنگی در طی سال، برای رسانه از هر جهت فرصت است که با فعالان با همت، خلاق و مولد فرهنگ ارتباط برقرار کند.

وی بیان کرد: ده‌ها هزار مؤلف، نویسنده و مترجم در نمایشگاه بین‌المللی کتاب حضور پیدا می‌کنند و ما به‌عنوان مدیر فرهنگی وظیفه داریم از این فرصت، مبتکرانه استفاده کنیم. در کنار این افراد چند میلیون نفر از اقشار مختلف مردم از نمایشگاه بازدید می‌کنند و چنین جمعیت فرهیخته و علاقه مند به کتاب در کمتر جایی نمونه دارد.

غرب می‌خواهد القا کند که ایران مأیوس و بی‌تحرک است

جلیلی تاکید کرد: در حالی که در اوج تحریم‌ها، جنگ اقتصادی، روانی و تبلیغاتی آمریکا و غرب این گونه القا می‌کنند که ایران مأیوس و بی‌تحرک است، با چنین جشن عظیم، پرشکوه و پرجمعیت فرهنگی و مردمی نخبگانی در ام القرای جهان اسلام مواجه می‌شویم که باید آن را به رخ همه جهان بکشیم.

وی ادامه داد: همان طور که مقام معظم رهبری همواره به «عمل به هنگام و به اندازه» توصیه کرده‌اند، ما اهالی رسانه هم باید متناسب با اهمیت و اندازه از ظرفیت‌های این نمایشگاه استفاده حداکثری کنیم.

جلیلی با اشاره به وجود بیش از ۵۰ گروه برنامه ساز در شبکه‌های سیما تصریح کرد: وقتی که شخصی عمر خود را برای نوشتن کتاب گذاشته چرا نباید به اندازه یک ورزشکار یا هنرمند از آنتن سهم داشته باشد! این وظیفه رسانه ملی است که به او و دیگر نویسندگان و نخبگان فرصت دسترسی به آنتن رسانه ملی بدهد. این امر، شوقی در اهالی فرهنگ و نخبگان کشور ایجاد می‌کند و سم‌پاشی دشمنان نظام را هم خنثی می‌کند.

قائم مقام رسانه ملی ادامه داد: نظام ما نظام ولایت فقیه است و ولایت فقیه یعنی ولایت فهم، ولایت فرهنگ، ولایت معرفت. وقتی معجزه پیامبر اکرم (ص) و کتاب آسمانی ما قرآن کریم است یعنی همه دعوت به خواندن شده‌اند و سبک زندگی ما هم با قرآن و کتاب آسمانی ممزوج شده است.

جلیلی ابراز امیدواری کرد: این دغدغه در همه سطوح جریان پیدا کند و همه در رسانه از مدیر گروه، تهیه‌کننده، برنامه‌ساز، کارشناس تا مجری فهم و همت و ابتکار لازم را برای روایت و بازنمایی این همایش و جشن بی‌نظیر فرهنگی تمدنی به کار بگیرند.

مأموریت معاونت سیما به شبکه‌ها برای پوشش نمایشگاه کتاب

معاون سیما هم در این نشست با اشاره به اهمیت برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب و حضور بیش از ۳ میلیون بازدیدکننده آن، به شبکه‌های سیما مأموریت داد تا به صورت خلاقانه و هنرمندانه به بازنمایی ابعاد مختلف این رویداد فرهنگی بپردازند و برخی از برنامه‌های زنده خود را از محل نمایشگاه روی آنتن ببرند.

برمهانی تصریح کرد: پوشش رسانه‌ای اخبار نمایشگاه به صورت روزانه و لحظه‌ای موجب خواهد شد تا مردم در جریان اخبار مربوط به بزرگترین گردهمایی دوستداران کتاب قرار بگیرند.

در این نشست مجید صحاف مدیر کمیته روابط عمومی و تبلیغات سی و چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گزارشی از اقدامات این رویداد فرهگی ارائه کرد.

همچنین در ادامه این نشست برخی از مدیران شبکه‌های سیما و اعضای شورای مدیران این معاونت، پیشنهادهای رسانه‌ای خود را مطرح کردند.

گفتنی است سی و چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب از ۲۰ اردیبهشت ماه در مصلی تهران برگزار می‌شود. همچنین سال گذشته شبکه‌های سیما حدود ۵۹ ساعت به پوشش اخبار سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پرداختند.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مثل سینماگرانی نباشیم که از فرصت‌های نظام علیه نظام استفاده کردند”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید