آخرین خبر

برپایی کارگاه هنرهای تجسمی به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر

به گزارش آوای ایرانیان همزمان با سوم خرداد، سالروز آزادسازی حماسه‌آفرین خرمشهر قهرمان، کارگاه آموزشی هنرهای تجسمی عصر روز گذشته به همت اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، با حضور محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی، جعفر واحدی رئیس موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، سید مصطفی زراوندیان معاون هنری مرکز هنرهای تجسمی و جمعی از هنرمندان در پهنه رودکی برپا شد.
در این کارگاه هنری، جمعی از هنرمندان کانون هنری نخبگان شاهد و ایثارگر به سرپرستی عباس عباسی در رشته‌های نقاشی، نقاشیخط، نگارگری و خوشنویسی حضور یافته و به خلق آثار هنری با مضامینی چون فرهنگ ایثار، مقاومت و پایداری پرداختند.

photo_2023-05-26_13-30-38

محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی در جریان بازدید از این کارگاه اظهار کرد: روز سوم خرداد به‌عنوان نماد مقاومت و پایداری در کشور ما نهادینه شده است. در این روز مردمان دلیر ایران‌ اسلامی با دستان خالی، روزهای متمادی در مقابل دشمن ایستادگی کردند. در شرایطی که نبردی نابرابر در جریان بود، مردم بی‌آنکه آمادگی‌های لازم را داشته باشند، از سراسر کشور در کنار یکدیگر بسیج شدند و مقاومتی جانانه را در مقطع پیش از اشغال خرمشهر به منصه ظهور گذاشتند. در ادامه نیز اتفاقی کم‌نظیر و باورناپذیر را به هنگام آزادسازی خرمشهر رقم زدند و صدام ملعون که اعلام کرده بود به سرعت از خرمشهر عبور می‌کند و به تهران می‌رسد، به واسطه رشادت‌های جوانان ما در ورودی خرمشهر متوقف شد. این الگوی پایداری که توسط جوانان رزمنده ما به نمایش درآمد، می‌تواند در سراسر دنیا مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
او بیان کرد: شاید ما زبان گویایی در معرفی ظرفیت‌های مقاومت و پایداری‌مان نداشته‌ایم که هنوز این ظرفیت غنی آنچنان که باید به دنیا معرفی نشده است.
مدیرکل هنرهای تجسمی عنوان کرد: زبان رسای هنرهای تجسمی، زبانی است که وابسته به فرهنگ و کشور خاصی نیست و همین ویژگی ظرفیت‌های بسیاری را فراروی این هنر قرار می‌دهد. خوشبختانه امروز شاهد آن هستیم که دوستان ما که خود در زمره وابستگان خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران‌ بوده و در این زمینه دغدغه‌مند هستند، امروز در پهنه رودکی گرد هم آمده‌ و با خلق آثار هنری، یک رویداد نمادین را خلق کرده‌اند.
photo_2023-05-26_13-30-48
خراسانی‌زاده یادآور شد: نمونه اتفاقی که امروز در پهنه رودکی رخ داده، فارغ از اینکه خروجی آن به چه شکلی باشد، در جای جای کشور و به بهانه مناسبت‌های مختلف قابل تکثیر است. هنرمندان تجسمی این آمادگی را دارند که در عرصه‌های مختلف فرهنگی اینچنین نقش‌آفرینی کنند. اگر این رغبت از سمت دستگاه‌ها وجود داشته باشد، وزارت فرهنگ نیز همراهی‌ و هماهنگی‌های لازم را به عمل خواهد آورد و در این راستا می‌توانیم از ظرفیت هنرمندان در سطوح مختلف بهره‌مند شویم.
مدیرکل هنرهای تجسمی با اعلام این خبر که رویدادهای هنری این‌چنینی در روزهای آینده هم ادامه خواهند داشت، افزود: در روزهای آتی ما چند رویداد هنری دیگر را پیش‌‌رو خواهیم داشت. یکی از این رویدادها در حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) و در آستانه سالگرد رحلت ایشان برگزار می‌شود.
او ادامه داد: یک رویداد تجسمی دیگر را هم در حسینیه جماران خواهیم داشت که به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، اداره شهرستان شمیرانات، حوزه هنری و چند دستگاه دیگر برپا می‌شود. در آن رویداد، نگاه حضرت امام(ره) به جایگاه بانوان ترسیم خواهد شد. در این راستا دوستان ما جملات و کلیدواژه‌هایی که حضرت امام(ره) در توصیف مقام بانوان داشته‌اند را استخراج کرده‌اند و این کلیدواژه‌ها الهام‌بخش هنرمندان در خلق آثار هنری خواهد بود. این رویداد در قالب یک‌روزه، روز جمعه پنجم خرداد ماه جاری در حسینیه جماران برپا خواهد شد. در این‌راستا از عموم عزیزان علاقه‌مند برای حضور در این رویداد دعوت می‌کنیم. این اتفاقات به هم پیوسته تنها بخش کوچکی از ظرفیت هنرمندان تجسمی ما به‌شمار می‌رود که اینچنین خود را به نمایش می‌گذارد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “برپایی کارگاه هنرهای تجسمی به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید