آخرین خبر

روایت رییس رسانه ملی از ابعاد رسانه‌ای طوفان الاقصی

به گزارش  آوای ایرانیان به نقل از امور رسانه‌ای برنامه، رئیس سازمان صداوسیما یکی از ابعاد مهم رسانه‌ای طوفان الاقصی را تبدیل شدن شهروندان غزه به هزاران رسانه دانست که با ثبت صحنه‌های عاطفی، احساسی و جنایات رژیم صهیونیستی، دل هر انسانی را به درد می‌آورند. او همچنین از تلاش هالیوود و نتفلیکس برای تبدیل حق به باطل با آثاری که می‌سازند، سخن گفت.

پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما با حضور در برنامه «ساعت به وقت قدس» درباره ارزیابی خود از نقش رسانه‌های نوپدید در مقابله با روایت گری انحصاری رسانه‌های صهیونیستی در قضیه فلسطین و به ویژه طوفان الاقصی گفت: وظیفه خود می‌دانم در ابتدای صحبت‌هایم از برنامه وزین شما تشکر کنم که نزدیک به یک سال است برای این برنامه زحمت می‌کشید. این برنامه فضای بسیار مناسبی را در افکار عمومی مخاطبان رسانه ملی و ملت ‌ایران ایجاد کرد و زمینه‌ساز پذیرش حماسه بزرگ «طوفان الاقصی» بود. قبل از عملیات طوفان الاقصی و مسائل غزه برنامه را شروع و مردم را با فضای فلسطین و قدس شریف آشنا کردید. ‌این موضوع مهم توسط برنامه شما وارد زندگی مردم شد.

وی افزود: فضای حاکم بر رسانه‌های جهانی در سال‌های گذشته و در فرازهایی که در موضوع فلسطین پشت سر گذاشتیم، تجاوزهای مکرر رژیم صهیونیستی به غزه و مناطق مختلف کرانه در طول دهه‌های اخیر، جنگ‌های غزه و تجاوزهای رژیم صهیونیستی به اطراف خود و کشورهای دیگر تحت تأثیر رسانه‌های جهانی که تحت کنترل صهیونیست‌ها، اربابان صهیونیست‌ها و کشورهای متحد با آمریکا و رژیم صهیونیستی بودند تحت الشعاع قرار می‌گرفت و شاید به آن شکلی که باید ابعاد این قضایا مشخص نمی‌شد.

رئیس سازمان صداوسیما ادامه داد: در عملیات طوفان الاقصی و در ماجرای تجاوز وحشیانه رژیم صهیونیستی در طول این هفته‌ها و ماه‌های اخیر به غزه، شاهد پدیده‌ای جدید در حوزه رسانه هستیم. یک اینکه مقاومت در کنار فعالیت جهادی و مقاومتی خود به همان اندازه به موضوع رسانه اهمیت داده و به ابعاد مختلف کار حرفه‌ای رسانه‌ای توجه کرده است. شاید اگر بعدها فرصت شود و بتوانیم به ساختار مقاومت در غزه دسترسی پیدا کنیم حتماً متوجه می‌شویم که یکی از یگان‌های اصلی مقاومت در غزه، یگان‌های رسانه‌ای است که در کنار یگان‌های جهادی عملیات می‌کنند.

روایت رییس رسانه ملی از ابعاد رسانه‌ای طوفان الاقصی

جبلی تاکید کرد: جنبه اول تأثیر رسانه‌ای عملیات طوفان الاقصی را در عملیات رسانه‌ای که خود مقاومین و مجاهدین فلسطینی انجام دادند، می‌توانیم ببینیم. چه فردی که سلاح در دست دارد و دوربین روی سرش است و از عملیاتی که خودش انجام می‌دهد تصویربرداری می‌کند چه مجاهد و مقاوم دیگری که به جای سلاح دوربین دستش است و در فاصله چندمتری تانک‌های دشمن و نفرات دشمن از عملیات مقاومت تصویربرداری می‌کند.

رئیس رسانه ملی با بیان اینکه در قدم بعدی تدوین حرفه‌ای، بسیار زیبا و جذابی که مقاومت با کمترین امکانات، در زیرزمین و در تونل‌ها انجام می‌دهد این عملیات رسانه‌ای را تکمیل می‌کند، تاکید کرد: سپس این تصویرها را در سطح دنیا منتشر می‌کند. ‌این یک بُعد است و بُعد دیگر تبدیل شدن تک تک شهروندان مظلوم غزه به رسانه است؛ با دوربین‌هایی که در اختیارشان هست از صحنه‌های عاطفی، احساسی و جنایات رژیم صهیونیستی که دل هر انسانی را به درد می‌آورد فیلم تهیه می‌کنند.

وی اضافه کرد: شهروندان غزه به هزاران انسان- رسانه تصویربردار و فعال در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده‌اند و این یکی

کار خبرنگاری دارد با هزاران نفر روبرو بودیم که تک تک آنها به یک خبرنگار تبدیل شده‌اند. با دوربین‌های خودشان و با شرایط سخت تصاویر را به بیرون منتقل کردند؛ فضای داخلی در غزه را اعم از فضای مقاومتی، حماسی و اعتقادی را که مردم به مقاومت دارند و در کنار آن ایستاده‌اند به دنیا منتقل می‌کنند. «حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکیلُ» به یک شعار جهانی برای تمام مقاومان دنیا تبدیل شده است. صحنه‌های عاطفی و احساسی که یک مادر در کنار فرزند و پدر مادر شهیدش ایستاده و دیگر صحنه‌هایی که دل هر انسانی را به درد می‌آورد از صحنه‌هایی بوده است که به دستان هزاران لشکر رسانه‌ای که مردم غزه هستند به دنیا نشان داده شده است.

جبلی تصریح کرد: بنابراین این بار شاهد آگاهی مردم دنیا از حوادث غزه و فلسطین در کشورهای غربی و اروپایی بوده‌ایم؛ بعد از گذشت ۸۷ روز از طوفان الاقصی یک روز نبوده است که یک پایتخت غربی و اروپایی از مردمی که برای دفاع از مردم غزه به میدان آمده‌اند خالی باشد. این به نظرم معجزه مقاومت، تکنولوژی رسانه‌ای و فناوری‌های نوین رسانه‌ای است. بهترین افشاگر جنایات رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی که حامیان رژیم صهیونیستی هستند، فناوری‌های نوینی بوده است که خودشان ‌ایجاد کرده‌اند و بلای جان خودشان شده است.

وی همچنین درباره لزوم تولید برنامه‌هایی در صداوسیما با تمرکز بر به شماره افتادن نفس‌های رژیم صهیونیستی گفت: در بخش‌ها و حوزه‌های مختلف در صداوسیما و همکارانمان در حوزه سینما، اقداماتی انجام داده‌ایم اما در مقایسه با عظمت این رویداد و این اتفاق تاریخی که ۷۵ سال است مردم منطقه با آن درگیر هستند قطعاً اندک و کم است. تلاش می‌کنیم با همکاری گروه‌های مستندسازی، برنامه سازی و حتی گروه‌های تولیدی نمایشی در داخل فلسطین و غزه در همین شرایط جنگ کارهای فاخری اعم از مستند، برنامه‌های نمایشی و گونه‌های دیگر تولید کنیم. تلاش می‌کنیم در منطقه یک جریان رسانه‌ای تولید محتوا در ارتباط با موضوعات فلسطین اتفاق بیفتد. اما این به نظرم با وضعیت مطلوبی که باید داشته باشیم فاصله دارد.

رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به تحریف واقعیات توسط دشمن، در این خصوص توضیح داد: دشمن با برنامه‌هایی که در هالیوود و نتفلیکس می‌سازد عملاً تلاش می‌کنند یک موضوع حق را به باطل تبدیل کند و واقعیت را در مقابل چشم جهانیان تحریف کند. وظیفه ما بسیار سنگین است. شاید توانایی‌های فنی ما با کشورهای غربی برابری نکند اما حرف حقی که ما، مردم فلسطین و مردم منطقه می‌زنند قطعاً بر فناوری غلبه پیدا می‌کند؛ همانطور که در ماجرای اخیر طوفان الاقصی و ماجرای غزه می‌بینیم. باید ما و همکارانمان تلاش کنیم تا به حد مطلوبی که باید انجام بدهیم نزدیک شویم، چون هنوز نتوانسته‌ایم برای مخاطبان خود واقعیت را روشن کنیم.

روایت رییس رسانه ملی از ابعاد رسانه‌ای طوفان الاقصی

وی عنوان کرد: با ابزار فیلم و سریال سازی می‌توانیم این منطق را به مردم منتقل کنیم که زوال اسرائیل نزدیک است. همین جا از همه تهیه کنندگان، برنامه سازان و همکارانمان در داخل سازمان و چه مجموعه گسترده تهیه کنندگان تلویزیون و سینما درخواست و اعلام می‌کنم صداوسیما پذیرای طرح‌های آنها در زمینه تولید فیلم و سریال است. باید به سرعت عقب ماندگی خود را جبران کنیم. نباید روزی فرا برسد که شاهد آزادی فلسطین باشیم و ما به عنوان رسانه کاری در شأن آن روز انجام نداده باشیم.

جبلی در پایان خطاب به مجری برنامه ابراز امیدواری کرد: امیدواریم این برنامه پیام همراهی و همدلی مردم ایران با مردم مظلوم فلسطین باشد که توسط شما منتقل شود.

«ساعت به وقت قدس» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی امیر تاجیک این هفته پنجشنبه ۱۴ دی روی آنتن شبکه یک سیما رفت و امروز جمعه ۱۵ دی ساعت ۱۳ بازپخش می‌شود.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روایت رییس رسانه ملی از ابعاد رسانه‌ای طوفان الاقصی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید