آخرین خبر

جزییات برگزاری یک کنسرت ویژه نوروزی در سن پترزبورگ

به گزارش آوای ایرانیان علی رهبری آهنگساز و رهبر ارکستر شناخته‌شده کشورمان ضمن تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های موسیقایی خود به برگزاری کنسرت ویژه نوروز در تالار مارینسکی شهر سن پترزبورگ اشاره کرد  گفت: براساس برنامه ریزی‌های انجام‌گرفته، روز جمعه سوم فروردین کنسرت ویژه نوروزی به آهنگسازی و رهبری ارکستر بنده در تالار مارینسکی به عنوان یکی از مشهورترین تالارهای اجرای موسیقی با حضور تعدادی از نوازندگان مطرح و سه هنرمند ایرانی پیش روی مخاطبان قرار داده می شود.

وی درباره شرایط برگزاری این کنسرت توضیح داد: برای خودم و کشورم احساس افتخار می کنم که می توانیم برگزارکننده یک کنسرت در شهر سن پترزبورگ باشیم. البته فکر میکنم هر کسی که با موسیقی کلاسیک اشنایی اندکی داشته باشد می‌داند آرزوی هر موسیقیدان و موسیقی دوستی این است که روزی از سالن مارینسکی که محل کار بزرگان جهان مانند بورودین، چایکفسکی، کورساکف، راخمانینوف، پروکوفیف، و صداها آهنگساز بزرگ جهان بوده دیدن کند؛ چه برسد به اینکه آثاری از خود را در این مجموعه رهبری کند. البته این کنسرت برای دومین بار است که به زبان فارسی در سن پترزبورگ اجرا می شود و اطمینان دارم انعکاس جهانی آن هم برای چهره هنری ایران عزیز بسیار مهم خواهد بود.

این آهنگساز و رهبر ارکستر با اشاره به ویژگی‌های مجموعه موسیقایی مارینسکی که به گفته وی در سطوح بین‌المللی یکی از شناخته‌شده‌ترین مجموعه‌های موسیقایی دنیا است، گفت: قدمت طولانی، بهره‌مندی از رهبران ارکستر و آهنگسازان شناخته شده دنیای موسیقی، میزبانی از طیف گسترده مخاطبان با دارا بودم سه تالار بزرگ اجرای موسیقی از جمله نکاتی است که می‌توان درباره ویژگی های این مجموعه به آن اشاره داشت. این در حالی است که رهبرارکستر و مدیر اصلی این مجموعه هنرمندی به نام والری گرگیف است که یکی از مهم ترین و مطرح ترین هنرمندان این عرصه محسوب می شود. برای من هم افتخار بزرگی است که پس از افتخاری که با دستیاری هربرت فون کارایان در دهه های گذشته داشتم می توانم در این سال‌ها کنار یکی از بهترین های موسیقی کلاسیک دنیا فعالیت‌هایی را انجام دهم. در واقع این سومین فصل همکاری من با اپرای مارینسکی و شانزدهمین کنسرتم به عنوان رهبرارکستر «دائم مهمان» خواهد بود.

وی درباره عبارت رهبر ارکستر «دایم مهمان» توضیح داد: اکثر ارکسترهای مهم جهان یک مدیر هنری دارند و یک رهبر دایم مهمان، مدیر هنری هم مسؤولیت کل برنامه‌های اجراشده را به عهده دارد و خود بین ۸ تا ۱۰ کنسرت را رهبری می‌کند، رهبر مهمان دایم هم هنرمندی است که برای او تعداد مشخصی کنسرت در نظر می گیرند. البته برای من حدود ۱۲ کنسرت در هر فصل هنری در نظر گرفته شده که من به جهت فعالیت‌های دیگرم از جمله همکاری با ۶ ارکستر سمفونیک چینی در این فصل هنری فقط می توانم ۸ کنسرت را رهبری کنم.

رهبری درباره استفاده از هنرمندان ایرانی برای حضور در کنسرت ویژه نوروز هم بیان کرد: همیشه سعی داشته‌ام در صورت امکان از سولیست‌های با استعداد ایرانی حمایت کرده و استفاده کنم؛ در این چارچوب رضا فکری برای دومین بار در این تالار حضور پیدا کرده و در خوانش بخش هایی از اثر «چنین گفت زرتشت» همراه ارکستر است. این در حالی است که امین غفاری دیگرنوازنده شناخته شده ویولن هم برای اولین بار قطعه «نوحه خوان» را برای ویولن و ارکستر اجرا خواهند کرد.

وی درباره همکاری‌اش با ارکسترهای کشور چین گفت: کشور چین حدود ۲۲ ارکستر سمفونیک رسمی دولتی دارد که من با ۶ ارکستر بسیار خوب آنها همکاری دارم. خوشبختانه سطح ارکستر های چین بسیاربسیار بالا است و باید در یک کلمه بگویم که موسیقی در چین روی خط سبقت بوده و با وجود پیشینه‌ای کوتاه در این زمینه، از خیلی از کشورهای مهم جهان پیشی گرفته است.

علی رهبری از جمله هنرمندان فعال عرصه موسیقی کلاسیک است که طی سال‌های اخیر در حوزه های آهنگسازی و رهبری ارکستر فعالیت های متعددی را انجام داده است.

فارغ التخصیل هنرستان عالی موسیقی ملی و آکادمی موسیقی و هنرهای زیبای شهر وین، رییس هنرستان عالی موسیقی ملی و کنسرواتوار تهران، برنده مدال طلا در مسابقات جهانی رهبری ارکستر در فرانسه، برنده مدال نقره برای ایران در مسابقات جهانی رهبری ارکستر در سوییس، مدیریت هنری و رهبری ارکسترسمفونیک تهران، حضور در مجموعه‌ها و ارکسترهای مختلف شهرها و کشورهای مختلف دنیا از جمله وین، زالسبورگ، برلین، لندن، امستردام، بروکسل، تورنتو، توکیو، مکزیک، چک، بلگراد، بروکسل و تولید چندین آلبوم مختلف از جمله فعالیت‌های این هنرمند در عرصه موسیقی است.

 

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “جزییات برگزاری یک کنسرت ویژه نوروزی در سن پترزبورگ”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید