آخرین خبر

افشای پشت پرده «پسران سعود» با تصاویر دیده نشده!

وحید فرجی، کارگردان مستند «پسران سعود» به دانشجو گفت: متاسفانه مستند ساز ایرانی برای دسترسی به تصاویر آرشیوی باید از هفت خوان رستم بروکسی اداری عبور کند.

گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجو: عباس اسماعیل گل؛ عربستان سعودی، جز معدود کشورهایی است که همچنان نظام پادشاهی و موروثی بر آن حاکم است و عملا موضوعی به نام دموکراسی در این کشور معنا ندارد و هنوز رنگ انتخابات برای تعیین دولت و پارلمان را به خود ندیده است، به همین جهت بررسی تاریخچه به قدرت رسیدن حاکمان عربستان سعودی برای مخاطبان ایرانی همیشه از جذابیت بالایی برخوردار است، مخصوصا دانستن رمز و راز به قدرت رسیدن آل سعود. آل سعود یا خاندان سعود نام خاندان سلطنتی حاکم بر کشور عربستان است که از اواسط قرن نوزدهم و توسط عبدالعزیز بن عبدالرحمن بن فیصل به حکومت در عربستان سعودی دست یافت و تاکنون بر بخش‌هایی از شبه‌جزیرهٔ عربستان حکومت می‌کند.

تاکنون ۷ پادشاه آل سعود بر این سرزمین زمام امور را در دست داشته‌اند که نخستین پادشاه ملک عبدالعزیز بود و جالب اینکه شش پادشاه پس از او همگی فرزند او و برادر هستند. دودمان آل‌سعود قدرت را از سال ۱۹۳۲ میلادی در کشور عربستان در دست دارد و  در اقدامی عجیب و دیکتاتوری نام کشور را منسوب به نام دودمان خود کرده‌است.

در عربستان ۷ هزار اعضاء دودمان سلطنتی آل‌سعود، به تمامی کشور و بیش از ۲۵ میلیون ساکنان آن حکم‌رانی می‌کنند. این گروه علاوه بر در دست‌داشتن تمامی امور حساس کشور، ثروت‌های نجومی حاصل از فروش نفت و گاز و تمامی امور کشور را بدون حضور هر گونه نهاد انتخابی یا نظارت مردمی در اختیار خود گرفته‌اند و میان خود تقسیم میکنند.

مسلما در خصوص خاندان آل سعود، نکات جذاب و کمتر شنیده شده ای وجود دارد که شنیدن این نکات برای مخاطبان از جذابیت بالایی برخوردار خواهد بود که بدون شک تماشای مستند «پسران سعود» بهترین گزینه برای این دست ار مخاطبان خواهد بود.

مجموعه مستند «پسران سعود» که از ۱۳ شهریور در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته است نخستین قسمت آن پنجشنبه‌ ساعت ۲۲ روی آنتن رفت که به شدت مورد توجه مخازبان قرار گرفته است و این مخاطبان منتظر ادامه قسمت های بعدی این مجموعه مستند خواهد بود.

این مجموعه مستند از ۴ فسمت تشکیل شده است و قسمت نخست آن که روی آنتن رفته است  درباره چگونگی پیدایش عربستان سعودی است. داستان از جنگ جهانی اول شروع شده و کش و قوس قدرت‌های بزرگ و فروپاشی امپراطوری عثمانی را به تصویر می‌کشد. همچنین نگاهی به نقش کشورهای فرانسه و انگلیس در شکل‌دهی کشورهای عربی بعد از جنگ جهانی اول دارد که یکی از این کشورها عربستان سعودی است.

اما یکی از نکات قابل تامل در خصوص پخش قسمت مجموعه مستند «پسران سعود» واکنش مثبت کاربران فضای مجازی به این مستند جدید بود که در این خصوص وحید فرجی،کارگردان این مجموعه مستند به دانشجو گفت: واقعیت این است که از آن روز نخست که برای تولید این مستند قدم برداشتم به این موضوع که اثری بسازم که صرفا مخاطب پسند باشد فکر نمیکردم و تمام تمرکزم را بر تولید اثری با کیفیت گذاشته بودم . ناگفته نماند این موضوع که مسائل کمتر دیده شده درباره حاکمان کشورهای خاورمیانه همیشه برای مخاطب ایرانی جذاب بوده است بر پرمخاطب شدن بیشتر این سریال ها کمک کرده است.

وی ادامه داد: بدون شک با تماشای واکنش مثبت مخاطبان، بسیار خرسند شدم  ومسلما این موضوع کار من را در ادامه راه سخت تر خواهد کرد.

این مستند سار در خصوص پخش تصاویر دیده نشده از خاندان آل سعود در این مجموعه مستند گفت: مطمئنا دسترسی به آرشیوی غنی از ویژگی های بارز این مستند بوده است و سعی شده تا آنجا که میشود تصاویر دیده نشده برای مخاطبان به نمایش بگذاریم تا به جذابیت کار افزوده شود.

وی ادامه داد: برای دسترسی به آرشیو غنی از تصاویر دیده نشده ار خاندان آل سعود سختی‌های بسیاری را متحمل شدیم و طی دو سال که پژوهش و تولید مستند به طول انجامید درگیر جمع آوری آرشیو از طریق سایتها و منابع خارجی بوده ایم.

فرچی گفت: همانطور که مطلعید امروزه در مستندهای روز دنیا حرف نخست را آرشیو غنی میزند و خیلی از مستندهای پرمخاطب دنیا، موفقیت خود را مدیون دسترسی به آرشیو غنی هستند که براحتی توسط نهادهای مختلف به آن دست پیدا میکنند، درست برعکس شرایط تولید مستند در کشورمان. به عنان مثال یک مستند ساز ایرانی برای دسترسی به تصاویر آرشیوی غنی باید از هفت خوان رستم بروکسی اداری نهادهای فرهنگی عبور کند تا شاید بتوانید به بخش کوچکی از آرشیو مورد نیاز خود دست پیدا کند.

وی در پایان گفت: نکته مهم آنکه برای پژوهش مناسب یک مستند خیلی مواقع باید هزینه کرد و ما در «پسران سعود» بخش عمده ای از بوددجه مستند را صرف خرید فیلم های آرشیوی از مستندسازان خارجی کردیم تا بتونیم اثری با کیفیت به تولید برسانیم.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “افشای پشت پرده «پسران سعود» با تصاویر دیده نشده!”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید