آخرین خبر

قیمت بلیت کنسرت ها هم میلیونی می شود

آوای ایرانیان: با افزایش قیمت اجاره بها سالن ها،قیمت بلیت یک کنسرت ۴۰۰ هزار تومانی به یک میلیون تومان خواهد رسید!

فهیمه پناه آذر در همشهری نوشت: در دو سال اخیر، بازار داغ برگزاری کنسرت در کیش برقرار بود؛ کنسرت‌هایی که با بلیت ۴۵۰ هزار تومانی برپا شد و مخاطبان خود را داشت. پیداست نکته قابل تامل افزایش سرسام‌آور قیمت بلیت‌ها‌ست؛ موضوعی که توتونچیان، از تهیه‌کنندگان موسیقی به آن اشاره می‌کند: «سالن‌های موسیقی با اینکه در ۳ماه گذشته افزایش قیمت داشتند، اما باز افزایش ‌۳۰۰درصدی را تجربه کرده اند و این یعنی حذف قشر متوسط جامعه از حضور در سالن‌های موسیقی.»

نوروز موفق برای پاپی‌ها

با آغاز سال‌۱۴۰۱ کنسرت‌های نوروزی در تهران و سایر شهرستان‌ها به روی صحنه رفتند و خوانندگان بعد از مدتی توانستند با اجرای کنسرت در مقابل طرفداران خود قرار بگیرند.

در همین تعطیلات باز هم کیش برنده میدان بود و بیشتر کنسرت‌ها در این جزیره برگزار می‌شد؛ کنسرت‌هایی که گاهی قیمت بلیت‌شان به ۶۰۰هزار تومان هم می‌رسید و اگر صندلی خالی می‌ماند برگزارکنندگان کنسرت برای پرشدن صندلی‌ها قیمت‌ها را در آخرین وقت به ۲۰۰ و حتی ۱۰۰هزار تومان کاهش می‌دادند.

علاوه بر کیش، شهرهای شمالی و دیگر شهرهای جنوبی هم بیشتر میزبانی را از کنسرت‌‌های نوروزی داشتند. حالا که تعطیلات به پایان رسیده اما خبری از برگزاری کنسرت در تهران نیست، شاید یکی از دلایلش آغاز ماه رمضان باشد. البته در روزهایی که گذشت تنها گروه ماکان‌بند بود که یک اجرا در سالن میلاد نمایشگاه داشت و فعلا پاپی‌ها همچنان ترجیح می‌دهند ترافیک اجراهایشان در همان کیش باشد. فصلی که جزیره همچنان مسافران خود را دارد.

برنامه خلوت برای اردیبهشت

تنها برنامه‌ای که در سایت‌های فروش بلیت کنسرت دیده می‌شود، برای پایان اردیبهشت است، اجرای کنسرت پاپ ویژه بانوان برای گروه نوشه که قرار است ۳۰اردیبهشت در تالار وحدت اجرا داشته باشند. اجرای این کنسرت ساعت ۱۴است و قیمت بلیت‌های این کنسرت از ۱۳۰هزار تومان آغاز می‌شود و به ۴۰۰هزار تومان می‌رسد.

البته تالار وحدت در روزهای ۱۴ و ۱۵ اردیبهشت هم میزبان گروه موسیقی کلاسیک است. ارکستر سمفونیک تهران به رهبری ولفگانگ ونگنروت ساعت ۲۱:۳۰ برگزار می‌شود، بلیت‌های این ارکستر هم از ۱۰۰هزار تومان ‌تا ۲۵۰هزار تومان است.

یک دغدغه بزرگ

محمدحسین توتونچیان، تهیه‌کننده موسیقی از کنسرت‌گذاران موسیقی درباره برگزاری کنسرت‌های بعد از تعطیلات نوروز به همشهری می‌گوید: «در روزهای نوروزی شاهد برگزاری کنسرت‌های موسیقی بودیم و گاهی در سالن‌های تهران هر شب ۲ تا ۴کنسرت برگزار می‌شد و در دیگر شهرها هم کنسرت‌ها را داشتیم و با آغاز ماه رمضان کنسرت‌ها کمتر شده است.»

وی ادامه می‌دهد: «در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری کنسرت‌ها هستیم، اما اتفاقی که الان به‌وجود آمده، این است که بعد از ماه مبارک رمضان و قبل از ماه محرم یک بازه کوتاه‌مدت زمانی داریم که کنسرت‌هایمان را برگزار کنیم و تمامی فعالیت‌های هنری را موکول به این روزها کرده‌ایم. مترصد برگزاری کنسرت‌های پاپ هستیم. ‌مشکل بزرگی روبه‌‌رویمان وجود داشت که این مشکل به‌طور عجیب و دردناک ما را در مقابل مردم قرار داده و آن سالن‌هایی است که باز هم اقدام به افزایش قیمت اجاره سالن کرده‌اند.»

قیمت‌های سر‌به‌فلک‌کشیده

توتونچیان همچنین اضافه می‌کند: «۳ماه پیش سالن‌دارها افزایش قیمت را داشتند و نمی‌دانیم چرا باز‌هم باید افزایش قیمت داشته باشیم. این‌بار صحبت از افزایش‌‌های چندصد‌درصدی است که کار را برای تهیه‌کنندگان،کنسرت‌گذاران و هنرمندان مشکل کرده است.»

وی به ۲سالن برای نمونه اشاره می‌کند. یکی از این سالن‌ها اسپیناس‌پلاس است که توتونچیان می‌گوید افزایش قیمت نسبت به ۳ماه گذشته ۳۰۰درصد بوده و این افزایش، نسبت به شیوع کرونا افزایش ۴۰۰درصدی داشته است.

به‌گفته این تهیه‌کننده با توجه به این افزایش، قیمت بلیت کنسرت در اسپیناس‌پلاس از سقف ۴۱۵هزار تومان به بیش از یک میلیون تومان می‌رسد که این افزایش قیمت به‌گونه‌ای دیگر در سالن میلاد رقم می‌خورد. این سالن هم نسبت به ۳ماه گذشته ۳۰درصد افزایش داشته و نسبت به قبل کرونا با افزایش ۳۰۰درصدی همراه بوده است.

توتونچیان با توجه به‌خصوصی بودن سالن‌ها و وابستگی برخی به دیگر وزارتخانه، توضیح می‌دهد: «در این میان دفتر موسیقی وزارت ارشاد هم نمی‌تواند کاری انجام دهد، تنها بتواند تعاملی برقرار کند‌ یا صحبتی انجام دهد؛ چراکه ورود به قیمت در حیطه و مسئولیتش نیست. نمی‌دانم با این عدد و رقم‌ها قرار است که چه بلایی سر کنسرت‌های موسیقی آورده شود.»

حذف کنسرت از زندگی قشر متوسط

محمدحسین توتونچیان‌ می‌گوید: «با افزایش قیمت بلیت‌ها، کنسرت‌ها برگزار می‌شود و مخاطبانی که توانایی پرداخت هزینه را دارند، به سالن‌ها می‌روند اما آنچه برای موسیقی اتفاق می‌افتد، این است که قشر هنردوست و متوسط جامعه از هنر موسیقی کشور محروم می‌شود و در آینده‌ای نزدیک ضرر و لطمه آن به هنر موسیقی می‌خورد. اگر قیمت بلیت‌ها متعادل باشد، برای ما و هنرمندان هم خوب است؛ چرا‌که هنرمندی که در طول سال ۴۰سانس اجرا دارد، می‌تواند ۸۰سانس اجرا بگذارد و دایره مخاطبان هم بیشتر می‌شود.»

وی تصریح می‌کند: «دغدغه ما این است که با افزایش قیمت، یک قشر از مردم دیگر نمی‌توانند به سالن‌های کنسرت بیایند و موسیقی از سبد زندگی‌شان کامل حذف می‌شود. هنر برای کسانی نیست که قیمت بلیت هر‌چقدر باشد، توانایی پرداخت دارند و به سالن می‌آیند.»

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “قیمت بلیت کنسرت ها هم میلیونی می شود”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید