آخرین خبر

کسی حق ندارد عملکرد خانه موسیقی را نقد کند؟!/ همه وعده های تحقق نیافته خانه موسیقی

خبرگزاری آوای یارانیان: نشت «گفتمان ضرب اصول» قرار بود عملکرد ۱۵ ساله خانه موسیقی را بررسی کند، اما این نشست با اعمال فشار از سوی برخی از مسئولان لغو شد.
به گزارش آواای ایرانیان به نقل از «تسنیم»، ۱۸ آذر ۱۳۹۳ بود که حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی در نشست خبریِ خود اعلام کرد که تا دو هفته دیگر موسیقی به فرهنگسراهای تهران باز می‌گردد. اما این وعده هرگز عملی نشد.

۳۰ آذر باز هم نوربخش در نشست ماهیانه اعضای خانه موسیقی اعلام کرد که صبر خانه موسیقی از تعطیلی کلاس‌های موسیقی لبریز شده و تنها یک هفته مهلت می‌دهد تا موسیقی به فرهنگسرا‌ها بازگردد. اما نه یک هفته که هفته‌های بسیاری گذشت و خانه موسیقی هیچ نکرد.
البته این تنها بخشی از آخرین کم‌کاری‌های خانه موسیقی است که به عنوان تنها نهادِ صنفیِ موسیقی باید مطالبات هنرمندان این عرصه را پیگیری کند.
برخی دیگر از تخلفات خانه موسیقی به این شرح‌اند:
غیرقانونی بودن فعالیت‌های هیات مدیره این نهاد به دلیل پایان یافتن دوره مدیرت آن‌ها در بهمن ماه سال گذشته است.
اعمال برخی تغییرات در اساسنامه و عدم اعلام رسمی آن طی دوسال گذشته است. در نشست ۱۶ آذر ۱۳۹۳ یکی از خبرنگاران از حمیدرضا نوربخش خواست تا اساسانامه خانه موسیقی در سایت این نهادِ صنفی منتشر شود. نوربخش بلافاصله با این امر موافقت کرد و‌‌ همان جا به روابط عمومی این خانه گفت که متن اساسنامه را در سایت خانه موسیقی منتشر کند؛ اما این اتفاق تا کنون و پس از گذشت بیش از ۵ ماه رخ نداده است.
همچنین دوره سه ساله شورای عالی خانه موسیقی پایان یافته و فعالت آنان در حال حاضر غیرقانونی است.
مخالفت خانه موسیقی با برگزاری هر گونه جلسه نقد و بررسیِ عملکرد ۱۵ ساله این نهاد صنفی، طبیعی است؛ چرا که هر کدام از موارد یاد شده در بالا می‌تواند خود حدیثی مفصل باشد.
برای نخستین بار قرار بود تا نشست «گفتمان ضرب اصول» در روز شنبه ۲ خرداد در فرهنگسرای ارسباران به نقد و بررسیِ عمکرد خانه موسیقی در ۱۵ سال گذشته بپردازد. اما صبح روز شنبه خبرِ لغو این نشست منتشر شد.

پیگیری خبرنگاران، نشانه‌هایی از دخالت معاونت هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمیدرضا نوربخش مدیر عامل خانه موسیقی به مسئولانِ سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران را نشان می‌داد.

امیر عبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در گفت‌وگویی در این باره گفته: «درخواست دوستان خانه موسیقی و معاونت هنری مبنی بر عدم برگزاری جلسه «نقد عملکرد خانه موسیقی» نبود؛ بلکه درخواست دوستان این بود که جلسه به زمان دیگری موکول شود تا آن‌ها هم بتوانند در جلسه حضور داشته باشند. ما هم با مسولان فرهنگسرای ارسباران صحبت کردیم تا این اقدام انجام شود تا هم فضای نقد باز باشد و هم فضای بررسی عملکرد خانه موسیقی، تا هم دوستان منتقد مطالبشان را بیان کنند و هم نمایندگان خانه موسیقی از عملکردشان دفاع کنند».

جالب اینکه براساس اعلام برگزار کنندگان نشستِ «گفتمان ضرب اصول» قرار بود جلسه دومِ این نشست به دست اندرکاران خانه موسیقی اختصاص یابد تا در مورد مسائل و نقدهای مطرح شده در جلسه اول پاسخگو باشند و با این کار فرصت برابری به مسئولان خانه موسیقی داده می‌شد.

حال باید از مسئولان خانه موسیقی پرسید که مگر در این ۱۵ سال چه کرده‌اید و چه نکرده‌اید که نمی‌خواهید حتی پس از ۱۵ سال، عملکردتان مورد نقد قرار گیرد؟
و البته باید از مسئولان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران پرسید که چرا باید چنین جلسه‌ای که می‌خواهد عملکرد یک نهاد صنفی را نقد کند، با اعمال فشار چند نفر لغو شود؟

جالب اینکه خودِ سایت خانه موسیقی اعمال نفوذ این نهاد در لغو نشست «گفتمان ضرب اصول» را تایید کرده است. خانه موسیقی پس از لغو این نشست پیامی منتشر کرد که بخشی از این پیام به این شرح است:

«در مورد برنامه اخیر «گفتمان ضرب اصول» که قرار بود به نقد عملکرد خانه موسیقی بپردازد و طبق گفته مسئول موسیقی فرهنگسرای ارسباران قرار بود به فاصله یک ماه جلسه پاسخگویی مسئولان فعلی خانه برگزار شود، این نهاد ضمن اعلام استقبال از این برنامه بدون هیچگونه اعمال فشار و یا مخالفتی فقط به مسئولان سازمان پیشنهاد داد که بهتر است این جلسه با نشست پاسخگویی تجمیع شده و در یک جلسه واحد برگزار شود چرا که عرف برگزاری اینگونه برنامه‌ها چنین است و اساسا جلسات نقد بویژه نقد عملکرد باید در حضور مسئولان مورد نقد، طرح و بیان شود.

بر این اساس و با توجه به درخواست مسئول محترم موسیقی ارسباران در خصوص معرفی نمایندگان خانه موسیقی در این نشست، اسم دو نفر به ایشان اعلام شد.
در پایان ضمن تاکید مجدد خانه موسیقی به برگزاری جلسات نقد و ضرورت روشن شدن حقایق، امیدواریم از سوی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران تاریخ برگزاری این نشست هر چه زود‌تر اعلام شود».

دقت کنید که خانه موسیقی تنها به ارائه پیشنهاد به مسئولان سازمان فرهنگی هنری بسنده کرده و همین پیشنهاد موجب شده که نشست «گفتمان ضرب اصول» در صبح روز برگزاری، لغو شود!

حال باید منتظر ماند و دید که آیا مسئولان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران باز هم در برابر اعمال فشار مسئولان خانه موسیقی کوتاه می‌آیند و یا جلسه نقد و بررسی عملکرد ۱۵ ساله خانه موسیقی برای نخستین بار در تاریخ برگزار می‌شود.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کسی حق ندارد عملکرد خانه موسیقی را نقد کند؟!/ همه وعده های تحقق نیافته خانه موسیقی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید