آخرین خبر

آلبومی که به انگیزه آشنایی آقای آهنگساز با همسرش ساخته شد + عکس

آوای ایرانیان: حمید متبسم در مراسم رونمایی از آلبوم «تار و پود» گفت: «هر اثری که در دوران کاری‌ام ساخته‌ام یک انگیزه‌ای برایش داشته‌ام. «تار و پود» هم مصادف بود با آشنایی من و همسرم و انتخاب اشعار را با همفکریِ همسرم، انجام دادیم.»

به گزارش آوای ایرانیان، چهارشنبه ششم دی در فرهنگسرای نیاوران، از تازه‌ترین آلبوم حمید متبسم با عنوان «تار و پود» با صدای وحید تاج با حضور اهالی فرهنگ و هنر رونمایی ‌شد.

«تار و پود» تازه‌ترین آلبوم حمید متبسم، نوازنده برجسته تار و سه‌تار ایرانی است که به تازگی توسط نشر موسیقی آواخورشید منتشر شده است. در این آلبوم که براساس اشعار خسرو و شیرین نظامی گنجوی شکل گرفته است، نوازندگانی چون بهار منیری، سمیرا گلباز، ارسلان علیزاده و بهزاد معصومی در کنار متبسم و تاج به اجرای قطعات پرداختند. آلبوم «تار و پود» پیش‌تر در خارج از ایران با صدای مهدیه محمدخانی ضبط و منتشر شده بود.

در ابتدای این نشست مهرداد مومنی، پژوهشگر موسیقی و مدیرعامل نوسا درباره «تار و پود» به ایراد تحلیلی جدی پرداخت. مومنی با اشاره به ریتم و همچنین آوازهای استفاده شده، نقش‌خوانی‌ها را در این اثر بررسی کرد. او همچنین در پایان صحبت‌هایش با تشکر از تیم سازنده این آلبوم از آن به عنوان اثری که در این روزهای موسیقی ایران بی‌همتاست یاد کرد.

سپس کلیپی از روند آماده‌سازی این اثر با پخش قطعاتی از آن نمایش داده شد و بابک چمن‌آرا، ناشر و مدیر نشر آواخورشید به ایراد سخنانی پرداخت. او گفت: «قدیم‌ها هر اتفاقی که میفتاد، خوشی یا غصه آن مدت‌دارتر بود، چند روزی طول می‌کشید تا حال آدم عوض شود اما از زمانی که گوشی‌های تلفن همراه و هوشمند با ما هستند، این اتفاق دیگر از بین رفته. ما انگار دیگر توان لذت بردن از وقایع مختلف را نداریم.»

او ادامه داد: «خواهش من این است که در زمان شنیدن «تار و پود» به  دور از هیجانات جاری در فضای گوشی‌های همراه باشید. برای لحظاتی همه چیز را کنار بگذارید و به آن گوش جان بسپرید.»

سپس فرشاد توکلی، پژوهشگر موسیقی ایرانی روی صحنه حاضر شد و در نقدی مفصل به بررسی نمایش موسیقایی منظومه‌ها و سپس نگاهی به منظومه‌خوانی‌ها در آلبوم «تار و پود» پرداخت.

پس از اتمام سخنرانی او، نوبت به صحبت خالقان آلبوم رسید. در ابتدا وحید تاج از حضور در این اثر ابراز خوشحالی کرد و گفت: «پنج سال است که با استاد متبسم برای خواندن این پروژه در ارتباط هستم. این تبادل نظرها به آلبوم «تار و پود» ختم شده و امروز شما می‌توانید این اثر را بشنوید. زمانی که نُت‌ها را برای من فرستادند، دیدم که این اثر در عین سادگی، چقدر پیچیده است. واقعا حس می‌کردم که در جاهایی دچار چالش می‌شوم. در عین حال ملودی‌ها را به راحتی حفظ می‌کردم. می‌دانستم که مخاطب هم می‌تواند به راحتی این ملودی‌ها را حفظ و زمزمه کند.»
او در پایان صحبت‌هایش گفت: «امیدوارم روزی در ایران شرایط برای شنیدن صدای خوانندگان زن فراهم شود تا آهنگسازان بزرگی مانند متبسم ناچار نشوند برای یک اثر، با دو خواننده با جنسیت‌های متفاوت کار کنند.»

پس از او بهار منیری و سمیرا گلباز نوازندگان آلبوم روی صحنه آمدند که هرکدام دقایقی درباره این آلبوم صحبت کردند.

در نهایت حمید متبسم روی سن آمد و در ابتدا توضیحی درباره روند شکل‌گیری «تار و پود» داد و سپس به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

او گفت: «این اثری عاشقانه براساس برداشتی آزاد از داستان خسرو و شیرین نظامی است که فکر آهنگسازی‌اش از اواسط سال ۹۳ با من بود و در سال ۹۵ به سرانجام رسید. با این که ۸۰ بیت از اشعار نظامی بافت داستانِ ساخته و پرداخته این اثر را شامل می‌شود، «تار و پود» تفاوت‌های ویژه‌ای با داستان خسرو و شیرین دارد. در افسانه خسرو و شیرین رقابت، حسادت، غرور و تکبر عشق خسرو و شیرین را به راهی می‌برد که پایانش زمینی است، «تار و پود» ولی با به هم رسیدن خسرو و شیرین به پایان می‌رسد و از طرح بخش‌های بعدی داستان نظامی پرهیز می‌کند.»

او ادامه داد: «هر اثری که در دوران کاری‌ام ساخته‌ام یک انگیزه‌ای برایش داشته‌ام. «تار و پود» هم مصادف بود با آشنایی من و همسرم و انتخاب اشعار را با همفکریِ همسرم، سمیرا گلباز انجام دادیم. شکرگزارم که در دورانی زندگی کردم که هوا برای تنفس و غذا برای خوردن بود، شکرگزارم که استادانی مانند فرامرز پایور و هوشنگ ظریف را دیدم و تجربه کردم و شاهد بودم که چگونه می‌شود به موسیقی پرداخت بدون اینکه به فکر پرکردن جیب بود.»

او در بخش دیگری از صحبتش درباره تنظیم اثر برای صدای وحید تاج گفت که برای صدای ایشان تغییر زیادی ایجاد نشد، به جز تغییر اُکتاوها و بم تر کردن آن‌ها.

او همچنین از اجرای کنسرت «تار و پود» طی هفته‌های آینده خبرداد و گفت: «در روزهای ۲۷ و ۲۸ دی در جریان برگزاری جشنواره موسیقی فجر در تالار رودکی و تالار وحدت روی صحنه می‌رویم. اجرای تالار رودکی ویژه است و بلیت‌فروشی هم ندارد. خودم خواستم این اجرا باشد تا نظرِ اهالی فرهنگ و هنر و ادبیات را جویا شوم و به آن به چشم تجربه و تصحیح نگاه می‌کنم. همچنین در خارج از ایران هم با حضور دو خواننده در کشورهای مختلف به اجرای آن خواهیم پرداخت.»

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آلبومی که به انگیزه آشنایی آقای آهنگساز با همسرش ساخته شد + عکس”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید