آخرین خبر

اصغر فرهادی طناز را چقدر می‌شناسید؟

آوای ایرانیان: نام اصغر فرهادی برای بسیاری از سینمادوستان با فیلم‌های جدی برنده اسکاری مثل «جدایی» و «فروشنده» مترادف شده است. این فیلمساز نامدار علاوه بر این مرد پشت‌پرده برخی از محبوب‌ترین کمدی‌های آشنای ماست.

به گزارش آوای ایرانیان، خبرآنلاین نوشت: اصغر فرهادی تنها فیلمساز ایرانی که جایزه اسکار را آن‌هم نه یک بار که دو بار از آن خود کرده است. او از معدود چهره‌های بین‌المللی سینمای ایران است که خیلی راحت بهترین بازیگران و عوامل پشت دوربین سینمای جهان در دسترسش هستند. آخرین فیلمش «همه می‌دانند»، به زبان اسپانیایی و با بازی خاویر باردم و پنه‌لوپه کروز بازیگران برنده اسکار و مشهور سینمای جهان ساخته شد.

وقتی «همه می‌دانند» در جهان روی پرده می‌رفت، همه منتظر اکران فیلم در ایران بودند . ابراهیم داروغه‌زاده معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی وقت درباره اکران این فیلم گفته بود: «از آنجا که فیلم «همه می‌دانند» به کارگردانی اصغر فرهادی فاقد تهیه‌کننده ایرانی و پروانه ساخت از سازمان سینمایی است در تعاریف این سازمان «فیلم خارجی» محسوب می‌شود و برای اکران در سینماهای داخل کشور تنها می‌تواند با این عنوان روی پرده برود.»‌

در نهایت فیلم اسپانیایی‌زبان اصغر فرهادی در ایران روی پرده نرفت. فرهادی در این باره توضیح داد: «امکان نمایش این فیلم در ایران به سبب پوشش بازیگران وجود ندارد.»

شاید به همین دلیل گاهی شایعه می‌شد که او قید ایران را زده است و دوست دارد خارج از ایران به کارش ادامه دهد، اخباری جعلی که به گفته فرهادی درباره او زیاد پخش می‌شود. او در این باره می‌گوید:‌ «ایران وطن و خانه من است. بچه‌هایم آنجا مدرسه می‌روند. شاید برای ساخت فیلم یا شرکت در اکران و تبلیغات فیلمهایم بیرون بروم، اما همیشه آنجا خواهم ماند.»

«قهرمان» در وطن

در این میان کارگردان «جدایی نادر از سیمین» خیلی زود خیال همه را راحت کرد. او درباره مسیر که در فیلمسازی انتخاب کرده است، گفت: «نمی خواهم وارد فرآیند ساخت یک فیلم در ایران و یک فیلم در خارج شوم، از سوی دیگر به گشتن دور دنیا مانند وودی آلن هم علاقه‌مند نیستم.»

او که موفق‌ترین فیلم‌هایش را در ایران ساخته است، درباره فیلم بعدی‌اش هم خبری خوش داشت: «به احتمال زیاد فیلم بعدی‌ام را در ایران مقابل دوربین خواهد رفت، برای من بسیار مهم و بهتر بگویم حیاتی است که نه تنها در ایران فیلم بسازم بلکه آن‌ها را در ایران به نمایش بگذارم.»

نخستین خبر درباره فیلم جدید فرهادی اواخر بهمن ۹۸ منتشر شد. در این خبر اطلاعاتی جزئی از جمله نام فیلم وجود داشت. آنطور که گفته می‌شود در «قهرمان» از ترکیب همیشگی و آشنای بازیگران فیلم‌های قبلی کارگردان «درباره الی» خبری نیست و البته در شیراز فیلمبرداری می‌شود.

وقتی که خبری درباره فیلم جدید فرهادی منتشر می‌شود، بازار شایعات هم داغ می‌شود. از سپردن نقش اصلی به بازیگری خاص که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، تا گمانه‌زنی درباره داستان و ماجرایی که این بار قرار است بر پرده سینما شاهدش باشیم.

آنطور که نشریه سینمایی ددلاین اعلام کرده بود، در «قهرمان» هم شاهد یکی دیگر از داستان‌های پر از تعلیق اصغر فرهادی خواهیم بود. برای آن‌ها که سینمای او را می‌شناسند، کاملا مشخص است فضای پرتعلیق یعنی چه. از «درباره الی»، «جدایی نادر از سیمین»، «فروشنده»، «گذشته» تا «همه می‌دانند» همیشه آن‌ را تجربه کرده‌اند. تمام این‌ها به معنای قابل پیش‌بینی بودن فرهادی نیست. کارنامه فرهادی رنگارنگ‌تر از این حرف‌ها است.

از «دایره زنگی» تا «خانه به دوش»

یکی از نقاط قوت آثار فرهادی فیلمنامه‌های بی‌نظیرشان است. او در کارنامه‌ کاری‌اش فیلمنامه‌هایی هم برای دیگر کارگردانان نوشته است که برخی از آن‌ها طنزهای بسیار موفقی هستند. مهم‌ترین اثر سینمایی کمدی فرهادی در این زمینه «دایره زنگی» است. اثری سینمایی که با فیلمنامه او و کارگردانی همسرش پریسا بخت‌آور ساخته شد و روی پرده رفت. او و همسرش «پشت کنکوری‌ها» را هم در کارنامه دارند. سریالی پرطرفدار که باز هم فرهادی نویسنده و بخت‌آور کارگردانش بود.

گرچه همین دو نمونه سینمایی و تلویزیونی برای آگاه شدن از طنازی فرهادی کافی به نظر می‌رسد اما انگار نمونه‌های دیگری هم وجود دارد. مواردی که در کارنامه او ثبت نشده‌اند. زمستان سال ۹۶ بود که مریم امیرجلالی پرده از نقش اصغر فرهادی در سریال «خانه به دوش» برداشت. او در این باره گفت: «اصغر فرهادی نویسنده «خانه به‌دوش» بود و طرح سریال «متهم گریخت» را هم نوشت. اما در آن سال‌ها چون ایشان می‌گفت می‌خواهد در سینما کار کند، ترجیح داد نامش در تیتراژ نباشد.»

علاقه فرهادی به کمدی

فرهادی خودش در گفتگویی با «سینه‌اروپا» ساخت فیلم کمدی را از یکی آرزوهایش می‌داند: «این کار یکی از بزرگترین آرزوهای من است. امیدوارم روزی فیلمی کمدی بسازم تا از دریچه کمدی به انسان بپردازیم. کار دشواری است که امیدوارم به زودی انجامش دهم. شاید دفعه بعد که برای ساخت فیلم به ایران رفتم.»

او این حرف‌ها را زمانی به زبان آورد که مشغول ساخت فیلم «همه می‌دانند» بود. حالا همان دفعه‌ای است که فرهادی برای ساخت فیلم به ایران آمده است.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “اصغر فرهادی طناز را چقدر می‌شناسید؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید