آخرین خبر

روایت جبلی از دلیل نامه به رئیس‌جمهور/ رقابتی با پلتفرم‌ها نداریم

به گزارش آوای ایرانیان، پیمان جبلی در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب «پاییز آمد» در جمع خبرنگاران درباره نامه‌ای که درباره عملکرد یکی از پلتفرم‌ها خطاب به رییس جمهور نوشته بود و چرایی نگارش این نامه پاسخ داد: در دوره جدید و در راستای حمایت‌هایی که ما از پلتفرم‌ها و به ویژه وی‌اودی‌ها و شبکه نمایش خانگی داشته‌ایم، بیش از ۳۷۷ پلتفرم مجوز اخذ کرده‌اند و در حال حاضر هم فعالیت می‌کنند.

وی درباره این انتقاد که برخی این نامه را به واسطه رقیب دانستن پلتفرم‌ها برای صداوسیما دانسته‌اند هم توضیح داد: این‌ها اتفاقاً از جمله خدمات حمایتی است که از پلتفرم‌ها داریم و نه تنها رقابت و چالشی با آن‌ها حس نمی‌کنیم بلکه فعالیت آن‌ها را فرصت برای مأموریت فرهنگی صداوسیما و فضای فرهنگی کشور می‌دانیم، البته اگر درست در این مسیر حرکت کنند.

جبلی اضافه کرد: یکی از خدمات حمایتی ما بررسی و اعلام‌نظر درباره طرح‌های نمایشی است که به ساترا می‌رسید و گاهی بررسی آن‌ها بیش از ۶ ماه طول می‌کشید و الان به یک هفته و ۱۰ روز کاهش یافته است.

وی یادآور شد: در طول یک هفته گذشته خبری که ساترا منتشر کرد ۴۰ طرح نمایش خانگی به تصویب رسیده و نشان می‌دهد نه تنها در خدمت پلتفرم‌ها هستیم بلکه برای تسهیل وی‌اودی‌ها و آثار نمایش خانگی تلاش هم می‌کنیم و سرویس‌ها و خدماتی هم به آنها ارائه می دهیم. از جمله این‌ها مناسبت‌هایی مثل عید نوروز و دهه فجر است که انبوهی از تولیدات صداوسیما را در اختیارشان قرار می‌دهیم تا استفاده کنند.

صنعت نمایش خانگی را تهدید نمی‌دانیم

وی اضافه کرد: ما نه تنها پلتفرم و صنعت نمایش خانگی را چالش و تهدیدی برای صداوسیما نمی‌دانیم بلکه به استناد همان شعار تحولی که از روز گذشته مطرح کردم در نقش یک قرارگاه عمل می‌کنیم ظرفیت وی‌اودی‌ها را هم به‌عنوان ظرفیت مکمل صداوسیما می‌دانیم. و با هم‌افزایی با حوزه نمایش خانگی تلاش می‌کنیم بتوانیم به نیازهای جامعه به نحو احسن پاسخ دهیم.

جبلی تصریح کرد: اما در این بین نقش نظارتی هم در کنار نقش حمایتی ساترا به‌عنوان قانون و چیزی که قانون برعهده ما قرار داده باید به آن عمل کنیم. اگر ساترا به نقش نظارتی خودش عمل نکند هم ظلم شده به مخاطبین و هم به فعالان این عرصه ظلم شده است.

رییس صداوسیما عنوان کرد: همه پلتفرم‌ها برای تولید محتوا و برای انتشار محتوای‌شان باید بیایند یک فرآیند قانونی را طی کنند و از ساترا مجوز بگیرند. الان داریم مشخصاً درباره یک پلتفرم صحبت می کنیم.

وی افزود: اگر پلتفرمی از این فرآیند تبعیت نکند و در واقع از این سیر قانونی تبعیت نکند ظلم به بقیه پلتفرم هاست و این حق را دارند به ما اعتراض کنند که شما چرا اجازه می‌دهید یک پلتفرم بدون مجوز اقدام به تولید محتوا و انتشار کند و ما باید مقید به گرفتن مجوز از شما باشیم.

جبلی تصریح کرد: لذا این اقدام و پیگیری ای که ساترا انجام داده در راستای وظایف قانونی‌اش است و به هیچ وجه نباید تلقی شود ساترا و صداوسیما خدایی ناکرده در برابر پلتفرم‌هاست. ما به عنوان رسانه ملی با مخاطب سنتی و غیرسنتی که داریم وظایف‌مان را انجام می‌دهیم و امیدواریم بتوانیم به نحو احسن انجام دهیم.

تصمیمات ساترا ضمانت اجرایی دارد؟

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر که چرا تصمیمات ساترا ضمانت اجرایی ندارد و نیاز است رییس سازمان صداوسیما به این موارد نظارتی ورود کند؟ هم گفت: ساترا اتفاقاً در تعامل با پلتفرم ها خیلی روان دارد عمل می‌کند. ما جلسات هفتگی و گاهی اوقات بیش از یک بار در هفته داریم و هم فکری بین ساترا و پلتفرم‌ها وجود دارد. اخیراً ساترا در یک ابتکار جالب از تمام مجوز گیرندگان از ساترا دعوت کرده خودشان یک جمع ناظر را از درون خود مجوزگیرندگان شکل بدهند. در واقع نظارت بر محتوا و انتشار را به نوعی به خود مجوزگیرندگان واگذار می‌کند. این تعامل و همفکری حضوری و به صورت مستمر دارد انجام می‌شود.

رئیس صداوسیما افزود: فکر می‌کنیم برای تقویت این مسیر مثل همه تنظیم گران دیگر که نیاز دارند تنظیم‌گری و نظارت آنها ضمانت اجرایی داشته باشد دستگاه‌های دیگر مثل نهادهای نظارتی، دادستانی و… هم باید کمک کنند که معمول هم هست در حوزه مطبوعات و دیگر حوزه ها هم هست. در این حوزه هم باید وجود داشته باشد و به تدریج این ضمانت‌ها ایجاد می شود.

جبلی اضافه کرد: به دلیل آنکه احساس کردیم بی‌توجهی به این قاعده و روالی که همه پلتفرم‌ها از آن پیروی می‌کنند وجود دارد و متاسفانه فقط یک پلتفرم از آن تبعیت نکرده است، لازم دیدیم گزارش‌هایی را به مراجع ذی صلاح منعکس کنیم. طبیعی است که ساترا ضابط قضایی نیست که بخواهد اقدام خاصی را انجام دهد یک نهاد ناظر و تنظیم گر است که گزارش خود را به مراجع ذی ربط می دهد و ما هم همین کار را انجام دهیم.

سریال‌های «سلمان» و «موسی (ع)» را ملی نگاه کنید

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره بودجه سریال «موسی (ع)» و حواشی آن هم گفت: کارهای ماندنی و فاخر مثل مثل سریال مختار، امام علی (ع)، یوسف پیامبر و… کارهایی هستند که در حافظه تاریخی و فرهنگی باقی می‌مانند و فرهنگ ساز و تاریخ ساز هستند. این‌ها به صورت طبیعی کارهای پرهزینه‌ای هستند. در حال حاضر دو مجموعه پرهزینه و ماندگار داریم که کارهای آن‌ها پیش می‌رود نباید خدایی ناکرده با گمانه‌زنی‌های غلط و رفتارهای ناشی از کینه‌توزی نسبت به رسانه ملی، کاری کنیم که این مجموعه ها آسیب ببیند. همه باید به عنوان پروژه ملی و طرح ملی به این آثار نگاه کرده و همه حمایت کنیم تا به سلامت و خوبی به نتیجه برسد و باقیات الصالحات باشد.

وی درباره برنامه‌های در حوزه پهلوی و افشاگری نسبت به رژیم پهلوی عنوان کرد: متاسفانه کم‌کاری‌ای در سال‌های گذشته برای تبیین واقعیت‌های دوره سیاه پهلوی هم در صداوسیما و هم دستگاه های دیگر فرهنگی داشته ایم. ما در بازخوانی جنایت‌های منافقین در سال های اول انقلاب هم نوعی کوتاهی داشتیم و نتیجه آن این شده است که در نسل های جدید نوعی انقطاع شناختی نسبت به قبل از انقلاب و رژیم پهلوی و سال های اول انقلاب و جنایت های منافقین شما گرفته است.

سریال‌های فعلی تلویزیون آثار خوبی هستند

جبلی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر درباره نزول سطح کیفی سریال‌های تلویزیونی اظهار کرد: سریال‌هایی که در حال حاضر از تلویزیون پخش می‌شوند کارهای قابل توجه و خوبی هستند که حتی ما تصمیم به تغییر شیوه پخش بعضی از آن‌ها کردیم و برخی از کارهای جذاب را به صورت هفتگی به پخش درآوردیم اما حتماً باید دنبال ارتقاء کیفیت مجموعه های نمایشی مان باشیم.

وی اضافه کرد: طبیعتاً ما مجموعه‌ای از کارهایی که از دوران قبل هم مانده را باید به سرانجام می‌رساندیم، آثاری هم در نوبت پخش قرار گرفته است که در نوروز و ماه مبارک رمضان شاهد خواهیم بود. کار «جشن سربرون» کار فاخری است که پخش خواهد شد.

سرانجام «سرزمین کهن»، «خندوانه» و «دورهمی» 

رئیس صدا و سیما همچنین درباره حل مشکل پخش سریال «سرزمین کهن» ساخته کمال تبریزی نیز به خبرنگار مهر عنوان کرد: در مورد مشکلاتی که سرزمین کهن داشته اقدامات بسیار خوبی را انجام دادیم و حتماً خبرهای خوبی در مورد آن خواهیم داشت. مجموعه‌ای که با هدف معرفی قهرمانان بختیاری ساخته شده است و سعی می‌کنیم در کنار چالش‌های جدی که در خصوص تامین منابع ساخت مجموعه‌های فاخر با آن روبرو هستیم، از ارزش کیفی کار پایین نیاید و آن استانداردهای کیفی را رعایت کنیم.

جبلی در پاسخ به اینکه آیا «خندوانه» و «دورهمی» به تلویزیون بازمی‌گردند یا نه اظهار کرد: ما برنامه‌های تلویزیونی متنوعی داریم کارهایی با خلاقیت‌ها و ایده‌پردازی‌های جدید که ان‌شالله روی آنتن خواهند آمد و از آن‌ها هم رونمایی خواهیم کرد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روایت جبلی از دلیل نامه به رئیس‌جمهور/ رقابتی با پلتفرم‌ها نداریم”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید