آخرین خبر

کامبیز روشن روان، از دلایل عدم همکاری با ارکستر ملی گفت

خبرگزاری آوای ایرانیان: آهنگساز و از چهره های شاخص موسیقی کشور، دلایل عدم حضور خود در ارکستر ملی را در گفتگویی با «موسیقی ایرانیان» عنوان کرد.

به گزارش آوای ایرانیان، «کامبیز روشن روان» با اشاره به دعوت «فرهاد فخرالدینی» به منظور حضور ایشان به عنوان رهبر میهمان در ارکستر ملی، در این زمینه گفت: «بنده دعوت استاد فرهاد فخرالدینی را برای این امر تأیید می کنم و از ایشان سپاسگزارم. چندی پیش استاد در تماسی تلفنی از بنده دعوت کرده و در این خصوص صحبت فرمودند که در صورت امکان آثارم را در اختیار ارکستر قرار دهم یا رهبری ارکستر را -به عنوان میهمان- بر عهده داشته باشم.»

وی افزود: «در زمینهء رهبری ارکستر اولاٌ شخص باید آمادگی کامل را داشته و رپرتواری مشخص و جامع را برای اجرا در نظر گرفته باشد و در این راستا شرایط برای این امر نیز مهیا باشد تا بتوان در این خصوص گامی برداشت و اعلام آمادگی و همکاری کرد. در ثانی بنده بر این باورم مادامی که شخصیتی شریف و والا چون استاد فخرالدینی ارکستر را رهبری می کنند، حضور بنده با این سمت چندان صحیح نیست. باعث افتخار بنده خواهد بود که آثارم توسط ایشان رهبری شود اما این امر مستلزم زمان کافی و طولانی ست تا قطعات انتخاب شوند، احیاناٌ تنظیمی خاص بر آنها اعمال شود و… و از آن جا که متأسفانه بنده چند ماه در ایران هستم و چند ماه در خارج از کشور، پرداختن به این مهم، دشوار می نُماید.»

فخرالدینی

این نوا پرداز و مدرس موسیقی با اشاره به لزوم هماهنگی های از پیش انجام شده و دراز مدت برای همکاری با ارکستر ملی ادامه داد: «ممکن است بتوان به طور مثال همکاری هایی برای سال آینده را تدارک دیده و بنده قول مساعد بدهم که با این شرایط در ارکستر حضور داشته و افتخار همکاری با این مجموعه را داشته باشم، لیکن وعده دادن برای دو ماه آینده در این خصوص، کمی دور از ذهن است و امکانش سخت، چرا که وقتی قرار است تا یک ماه نیمِ دیگر سفری دوباره به خارج از کشور داشته باشم، نمی توانم برای اجرایی پیش از این موعد قطعات را آماده ساخته، فضا را ابتدا خود درک کنم و بعد در اختیار نوازندگان قرار داده و به ارکستر منتقل سازم.»

از این امکان که آیا می توان ساخته های شخصی کامبیز روشن روان را در اختیار ارکستر ملی قرار داده و مسئولیت ساخت و پرداخت های بعدی را به مجموعه سپرد، از ایشان پرسیده و وی پاسخ گفت: «در حال حاضر، ارکستر ملی، ترکیب جدیدی را به خود گرفته است. می توان گفت این مجموعه، یک ارکستر سمفونیک است که دو یا سه ساز ایرانی نیز در آن نواخته می شود، لذا همانطور که پیش تر اشاره کردم، اگر قرار باشد آثاری را در اختیار آن قرار بدهم، یا باید از آثار منتشر شده ام قطعاتی را با تنظیمی تازه، ارائه کنم و یا اینکه به نوشتن و ساختن قطعات جدیدی بپردازم و بنده هیچکدام از این شرایط را ندارم. باز هم تأکید می کنم اگر برای این همکاری از امروز به من پیشنهاد شود که مثلاٌ برای ۸ ماه یا یک سال آینده خود را آماده سازم، تمامی این مراحل شدنی ست. می توان آثار پیشین را تنظیم مجدد کرد یا رپرتواری تازه نوشت و حتی آثاری از دیگر آهنگسازان و قطعات پیشنهادی استاد فخرالدینی را نیز در مجموعه گنجاند. برای بنده مایهء مباهات و افتخار است که با ارکستر ملی همکاری کرده و در خدمت جناب فخرالدینی باشم چرا که بر این باورم ارکستر ملی از ضرورت های موسیقی کشور است و از رویدادهای مهم موسیقی ست که باید برقرار و مستدام باشد. امیدوارم در آینده زمینهء همکاری با این مجموعه برای بنده فراهم شود و مطمئناٌ در این خصوص کوتاهی نخواهم کرد.»

شایان ذکر است که کامبیز روشن روان در مدت زمان باقیمانده تا پیش از سفر به خارج از کشور، در صدد پرداختن به ضبط قطعاتی تازه از آثار خود می باشد که جزئیات دقیق آن ها را در آینده تشریح خواهد کرد. منبع: موسیقی ایرانیان

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کامبیز روشن روان، از دلایل عدم همکاری با ارکستر ملی گفت”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید