آخرین خبر

آغاز مذاکرات برای پخش صدای شجریان از رسانه ملی

آوای ایرانیان: وضعیت جسمانی استاد شجریان یک روند رو بهبودی را طی می‌کند. برای پخش صدای استاد شجریان از رسانه ملی مذاکراتی در سطوح مختلف در جریان است و پیگیری‌هایی از سوی هنرمندان و وزارت ارشاد در این‌باره صورت گرفته است.

فرزاد طالبی (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) با حضور در  بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات؛ با اشاره به سیاست‌های کلی وزارت ارشاد اسلامی  در پاسخ به این سوال که آیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ورود آقای صالحی امیری در مقابل لغو کنسرت‌ها از سوی برخی نهادها تغییر موضع و رویکرد دارد، اظهار کرد: مجوزهای صادره از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوزهای دولت تلقی می‌شود و در همه مناطق ایران جاری و ساری است و همه قاعدتا باید به این مجوزها احترام بگذارند و شان آن را حفظ کنند. این سیاست رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و خواهد بود.

او افزود: مسایلی که در برخی شهرها نیز ایجاد می‌شود براساس یکسری اظهارنظرها بود که اتفاق افتاد اما سیاست کلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوزهای صادره است و قطعا صدور این مجوزها تداوم خواهد داشت.

مدیرکل دفتر موسیقی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره بهبود وضعیت ارکسترهای ملی و سمفونیک افزود: امیدوارم بهبود در کیفیت و کمیت این ارکسترها شاهد باشیم چراکه دو رهبری که در حال حاضر رهبری این دو ارکستر را برعهده دارند از شخصیت‌های برجسته موسیقی ایران هستند و طبیعتا انتخاب آنها براساس منطق بوده است. مسئولیت ارکسترها از سال گذشته به بنیاد رودکی واگذار شده و دفتر موسیقی به صورت کلی بر آنها نظارت دارد و نقطه نظراتمان را نیز بیان می‌کنیم.

طالبی درباره وضعیت جسمانی استاد شجریان و لغو ممنوعیت پخش صدای این هنرمند از رسانه ملی گفت: تا جایی که اطلاع دارم وضعیت جسمانی استاد شجریان یک روند رو بهبودی را طی می‌کند و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد. دفتر موسیقی چند ماه پیش مجوز آلبوم طریق عشق با صدای استاد شجریان را صادر کرد که تاکنون نیز از پرفروش ترین آلبوم‌ها در کشور بوده است.

او ادامه داد: در خصوص پخش صدای استاد از رسانه ملی باید بگویم که سیاستگذار این رسانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست اما مذاکراتی در سطوح مختلف در جریان است و پیگیری‌هایی از سوی هنرمندان و وزارت ارشاد در این‌باره صورت گرفته اما همانطور که گفتم مسئول سیاست‌های رسانه ملی افراد دیگری هستند و هر آنچه را که صلاح و صحیح بدانند را عمل می‌کنند هر چند انتظار جامعه امر دیگری است که امیدواریم به آن توجه بیشتری شود.

مدیرکل دفتر موسیقی درباره کیفیت اجراهایی که در تالار وحدت برگزار می‌شود؛ خاطرنشان کرد: دفتر موسیقی در این باره تمهیداتی را به کار برده است از جمله اینکه شورای موسیقی ما که شورای تخصصی موسیقی وزارت ارشاد است؛ روی اجراهایی که در تالار وحدت برگزار می‌شود نظارت بیشتری داشته باشد البته این کمکی است که ما به بنیاد می‌دهیم و در حقیقت تعیین سطح کیفی اجراها برعهده بنیاد رودکی است.

طالبی در پاسخ به این سوال که براساس آمار دفتر موسیقی به آلبوم‌های موسیقی سنتی مجوز بیشتری می‌دهد یا پاپ، گفت: به دلیل اینکه موسیقی سنتی بیش از موسیقی پاپ تولید می‌شود پس در نتیجه مجوزهای بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد اما اینکه اقبال عموم در خصوص کنسرت‌ها و برخی آلبوم‌ها نسبت به موسیقی پاپ بیشتر است باید بررسی بیشتری انجام شود اما از آنجا که تولید موسیقی در ایران در حوزه موسیقی سنتی بیشتر است از همین رو مجوزها نیز در این حوزه بیشتر است البته این بسیار جای خوشحالی است که ما تولیدات بسیاری در زمینه موسیقی سنتی داریم.

مدیرکل دفتر موسیقی درباره حکم صادر شده از سوی دادگاه برای امیرحسین مقصودلو “امیر تتلو” و تعیین ده سال حبس برای این خواننده گفت: مرجع رسیدگی به این مسئله قوه قضاییه است و حتما دلایلی برای تعیین حکم وجود داشته است.

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آغاز مذاکرات برای پخش صدای شجریان از رسانه ملی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید